Sieć z chmury i ze sztuczną inteligencją

Na rosnącą skalowalność sieci wpływa coraz bardziej powszechny trend umieszczania kontrolerów sieci bezprzewodowych i całych platform zarządzania siecią w chmurze. Wtedy dodawanie kolejnych punktów dostępowych i innych urządzeń sieciowych staje się łatwe, a ich konfigurowanie przebiega w dużym stopniu automatycznie. Takie rozwiązanie staje się koniecznością w przypadku organizacji o wielu rozproszonych placówkach i innych podmiotów wymagających zarządzania dużą liczbą urządzeń sieciowych z jednego miejsca.

Co więcej, wobec powtarzalności konfigurowania sieci w kolejnych, dodawanych do rozproszonej infrastruktury oddziałach, coraz silniejszy staje się trend maksymalnego uproszczenia wdrażania urządzeń sieciowych w zdalnych lokalizacjach. Może się to sprowadzać do podłączenia sprzętu do prądu i sieci, a następnie zeskanowaniu znajdującego się na nim kodu – ustawienia zostaną automatycznie pobrane z centralnego repozytorium w chmurze.

Zdalne zarządzanie infrastrukturą, szczególnie poprzez rozwiązania chmurowe, to duży komfort i odciążenie działów IT w firmach. Dzięki temu klienci mogą mieć nowoczesną, wydajną, bezpieczną, a przy tym bardzo rozproszoną architekturę, która poprzez dostępne narzędzia i usługi analityczne może być zarządzana przez zewnętrzny podmiot – w rodzaju dostawcy usług zarządzanych.

– Ponadto zdalne zarządzanie pozwala klientowi mieć dostęp do informacji o sieci oraz jej potrzebach. Zapewnia również pełne działania prewencyjne zarówno w zakresie bezpieczeństwa, optymalizacji, jak i eliminowania tzw. „wąskich gardeł”. Dzięki temu mniejsze firmy nie muszą posiadać działu IT, a większe mogą uwolnić zasoby do innych bardziej strategicznych zadań, na przykład developerskich – uważa Robert Lachowiecki.

W kolejnych latach większą rolę powinna odgrywać zaszyta w sieciach sztuczna inteligencja, dzięki czemu coraz mniej czasu trzeba będzie spędzać nad ich instalacjami, dostosowaniem czy rekonfiguracją. Coraz częściej inteligentne sieci sugerują zmiany w konfiguracji w ramach reakcji na zdarzenie lub anomalię. Z czasem takie sugestie mogą już się nawet nie pojawiać, bo sztuczna inteligencja sama dokona zmian, informując jedynie administratora o tym fakcie.

Zdaniem specjalisty

Robert Gawroński, SMB Channel Manager, TP-Link Robert Gawroński, SMB Channel Manager, TP-Link  

Rozwój rynku sieciowego wynika przede wszystkim z niezwykle szybko rosnącej liczby urządzeń klienckich łączących się bezprzewodowo i przesyłających duże ilości danych w komunikacji z serwisami streamingowymi czy usługami chmurowymi. Wymusi to na inwestorach, chociażby z takich sektorów jak HoReCa czy retail, modernizację infrastruktury w celu zwiększenia jej przepustowości i pojemności. To z kolei wymusi modernizację infrastruktury LAN do połączeń multigigabitowych – 2,5G czy nawet 10G. Kolejnym wartym uwagi trendem są sieci typu SDN, umożliwiające zarządzanie całą infrastrukturą sieciową, w tym rozproszoną pomiędzy placówkami, z dowolnego miejsca na świecie poprzez chmurę.

  
Piotr Dudek, Regional Director Eastern Europe, Netgear Piotr Dudek, Regional Director Eastern Europe, Netgear  

To, czy lepiej sprawdzą się połączenia przewodowe czy bezprzewodowe, od zawsze determinowane jest wymaganiami inwestora. Obecnie nie istnieją sieci w 100 procentach przewodowe, jak również nie ma w 100 procentach bezprzewodowych. Proporcje wynikają z potrzeb, a te z charakteru prowadzonej działalności. Przede wszystkim klienci zawsze powinni wybierać rozwiązania solidne, co oznacza ciągłość wsparcia, mały poziom awaryjności oraz jasność odnośnie do sytuacji politycznej, która stała się ważnym argumentem. Pokazuje to przypadek Stanów Zjednoczonych, gdzie z dnia na dzień klienci dowiedzieli się, że używanie rozwiązań Huawei czy ZTE jest niemile widziane przez władze państwowe.

  
Magdalena Łyszczarz, SMB Territory Manager, Cisco Magdalena Łyszczarz, SMB Territory Manager, Cisco  

Najważniejsze trendy na rynku sieciowym to coraz wyraźniejszy zwrot ku chmurze, jak też rozwój projektów z zakresu sztucznej inteligencji i usług dla e-commerce. To właśnie firmy z branży handlu w internecie są niezwykle aktywne na polu cyfrowej transformacji. Udane wdrożenia technologii informatycznych stanowią fundament prowadzonej przez nie działalności. Obserwujemy, że mniejsze firmy coraz większą wagę przywiązują do jakości wykorzystywanych rozwiązań sieciowych. Zwiększa się świadomość biznesu odnośnie do tego, że tańsze narzędzia mogą nie zapewniać satysfakcjonującej jakości połączenia.

  
Łukasz Milic, Business Development Representative, QNAP Systems Łukasz Milic, Business Development Representative, QNAP Systems  

Dla wielu małych firm inwestycje w bardziej wydajny sprzęt i szybsze sieci nie są priorytetem. W takim przypadku działanie systemów CRM czy ERP dla końcowego użytkownika nie będzie znacznie różniło się w sieci 1GbE, 10GbE czy nawet przez WiFi. Co innego, gdy spojrzymy na firmy średnie i duże, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą użytkowników i wymagającymi aplikacjami. O ile inwestycja w wydajną macierz może wydawać się takiemu klientowi zasadna, o tyle w rozwój sieci już niekoniecznie, co będzie ograniczało możliwości macierzy. Dlatego sugerujemy zwiększenie przepustowości sieci szkieletowych, a przynajmniej połączeń w serwerowni, aby zapewniały największe pasmo dla transferów pomiędzy serwerami i macierzami.

  
Robert Lachowiecki, Country Manager, HPE Aruba  

W najbliższych latach królować będzie chmura odmieniana przez wszelkie przypadki i na wszystkie możliwe sposoby – nie tylko w kontekście sieci. Mam wrażenie, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z ilu chmurowych technologii korzystamy każdego dnia, ile kolejnych rozwiązań migruje w tym kierunku, a także jak wiele nowych powstaje w tym środowisku. Infrastruktura musi podążać za tymi trendami, szczególnie w naszych firmach, ale też w naszych domach czy kawiarniach. Już raczej skończyły się czasy „prostego połączenia”. Sami stawiamy dużo więcej wymagań wobec sieci, a rozwijające się technologie robią to jeszcze szybciej.