Cyfrowy świat jest przesycony danymi. W 2018 r. wygenerowaliśmy ich 33 zettabajty, a według raportu IDC Data Age w 2025 r. wytworzymy informacje o łącznej pojemności aż 175 ZB. Większość powstanie na urządzeniach końcowych konsumentów i pracowników firm, ale finalnie znajdzie się w różnego typu chmurach obliczeniowych. Przybywa także sposobów wykorzystania rozwiązań teleinformatycznych, w których dane pełnią kluczową rolę. Od tych stosowanych np. w elektrowniach, samochodach autonomicznych i sprzęcie medycznym zależy ludzkie zdrowie i życie. Zdaniem specjalistów Data Age w 2025 r. taki charakter będzie miało aż 20 proc. przetwarzanych danych.

Seagate zawsze bardzo poważnie podchodził do kwestii przechowywania informacji w rozwiązaniach klasy enterprise – niezawodności, pojemności i wydajności, a także ceny urządzeń lub całkowitego kosztu ich użytkowania. Przykładem są opatentowane przez producenta techniki HAMR i MACH.2, zastosowane m.in. w dyskach z rodziny Exos. Pierwsza z nich (Heat-Assisted Magnetic Recording) umożliwia zagęszczenie zapisu magnetycznego na talerzach dysku, dzięki czemu już wkrótce w sprzedaży pojawi się napęd o pojemności 20 TB, a w 2023 r. – 40 TB. Natomiast MACH.2 zapewnia transfer kilku równoległych strumieni danych, co wpływa na efektywny wzrost wydajności dysku i skutkuje m.in. podwojeniem liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS), co jest szczególnie ważne dla dysków o coraz większej pojemności.

 

 

 

 

Pojemnie i bezpiecznie

Najnowsza grupa dysków Exos, o prędkości obrotowej 7,2 tys. obrotów na minutę, oznaczona została symbolem X16. To obecnie najbardziej pojemne napędy w ofercie Seagate’a – zapewniają przechowywanie 14 lub 16 TB danych. Są przeznaczone do stosowania w serwerach i macierzach dyskowych w firmach wymagających bardzo dużej pamięci masowej i wysokiej gęstości gromadzenia informacji. Świetnie sprawdzają się w środowiskach, w których wykorzystywane są duże zbiory danych (Big Data) oraz rozproszone systemy plików (np. Hadoop i Ceph). Mogą pracować też w systemach monitoringu wideo oraz backupu i archiwizacji.

Program partnerski Seagate

Seagate zaprasza resellerów i integratorów do udziału w programie partnerskim Seagate and LaCie Insider. Jego członkowie mogą liczyć na wiele korzyści i przywilejów, a także narzędzi ułatwiających sprzedaż. Na portalu partnerskim do ich dyspozycji są materiały szkoleniowe i marketingowe (w tym przewodniki produktowe i porównanie urządzeń konkurencyjnych firm), oprogramowanie diagnostyczne oraz służące do aktualizacji firmware’u dysków. Partnerzy na specjalnych zasadach korzystają też ze wsparcia technicznego. Aby dołączyć do programu, wystarczy zarejestrować się na stronie seagate.com/partners.

Wprowadzone ostatnio do oferty dyski Exos X16 oferowane są z dwoma typami interfejsu: SATA 6 Gb/s i SAS 12 Gb/s. Ich wnętrze wypełnione jest helem, co zapewnia niższe zużycie energii i mniejszą wagę. Wbudowane cyfrowe czujniki monitorują warunki wewnątrz dysku i zapewniają jego optymalne działanie oraz wydajność. Napędy są objęte 5-letnią gwarancją i charakteryzują się współczynnikiem średniego czasu bezawaryjnej pracy (MTBF) wynoszącym 2,5 mln godzin.
Seagate zadbał, aby użytkownicy dysków Exos mieli zagwarantowaną poufność przechowywanych na nich danych. Tak zaprojektowano cykl życia napędów, by na każdym jego etapie – od momentu zaprojektowania dysku aż po wycofanie z użytku – wyeliminować ryzyko wycieku informacji. Wszystkie dane na dyskach w wersji SED (Self-Encrypting Drive), zapisywane na talerzach napędu, są szyfrowane sprzętowo kluczem AES-256, co eliminuje konieczność stosowania specjalnego oprogramowania oraz zarządzania kluczami szyfrującymi. Zagwarantowane jest też spełnienie bardzo restrykcyjnej amerykańskiej normy FIPS 140–2 Level 2 dotyczącej szyfrowania danych na nośnikach pamięci.

Wszystkie komponenty dysków pochodzą od zaufanych dostawców i montowane są w fabrykach o najwyższych standardach bezpieczeństwa, co eliminuje ryzyko np. wprowadzenia złośliwego kodu do oprogramowania napędu. Seagate zapewnił także mechanizm gwarantowanego trwałego usuwania danych z dysku przeznaczonego do utylizacji.

Dystrybutorami Seagate w Polsce są: AB, Also/Roseville Investments i Ingram Micro.