W odpowiedzi na aktualne potrzeby i wyzwania obecne oraz przyszłe, NetApp proponuje rozwiązania… ewolucyjne. Ewolucja to nieodłączny element rozwoju społeczeństwa, ale także przedsiębiorstw, dlatego też jest lżejszym podejściem dla biznesów średniej wielkości. Co przez to rozumiemy?

Wytłumaczę to na przykładzie jednego z naszych klientów, którego zakład produkcyjny jest takim właśnie przedsiębiorstwem. W pierwszej kolejności określiliśmy jego główną potrzebę, którą okazała się konieczność modernizacji infrastruktury. W swoich zasobach klient posiadał już 5-letnią, wymagającą wymiany macierz innego producenta. “Stara” macierz służyła dotychczas jako główna platforma pod wirtualne maszyny w infrastrukturze klienta, która obsługiwała systemy produkcyjne. Dokładniej mówiąc, obsługiwała platformę wirtualizacji z aplikacjami do obsługi biura, projektantów, obsługi logistycznej, wspierała systemy CRM, ERP. Zapewniała ciągłości pracy systemów zarządzających produkcyjną.

W międzyczasie klient wymienił część serwerów na mocniejsze, więc posiadana macierzy była najsłabszym ogniwem infrastruktury. Potrzebna była więc wydajność po stronie tego sprzętu. Po zwymiarowaniu wielkości środowiska i zdefiniowaniu potrzebnej wydajności, zaproponowaliśmy macierz NetApp AFF C190, która miała zastąpić dotychczasowy sprzęt klienta. Po zamianie i testach, wydajność była satysfakcjonująca. Klient docenił współczynnik deduplikacji i kompresji, takich funkcji nie miał wcześniej, zapewniła je dopiero NetApp AFF C190. Dzięki tym funkcjonalnościom macierz zapisuje tylko i wyłącznie unikalne bloki na dyskach.

Następnie, kolejnym krokiem była implementacja ONTAP Select, to ten sam system, który działa na AFF C190 tylko w postaci maszyny wirtualnej, wykorzystując praktycznie dowolne zasoby dyskowe (dyski wewnętrzne serwera, czy macierz innego producenta). Użyliśmy 5-letnią macierz klienta, przesuwając ją obok, dedykując jeden z serwerów, jako serwer zarządzający przestrzenią starszego sprzętu. Uruchomiliśmy na nim VMWare’a i to właśnie tam działa ONTAP Select. Po takiej przebudowie, klient zyskał nie tylko nowe możliwości, które zabezpieczyły wszystkie dane na produkcji, ale również wykorzystał przestrzeń posiadanej macierzy pod kontrolą wirtualnego rozwiązania ONTAP. Finalnie, u klienta nowy NetApp AFF C190 pełni funkcję produkcyjną, wykorzystując snapshot’y i replikację na wirtualną instancję systemu ONTAP Select.

Dzięki takiemu rozwiązaniu – odświeżyliśmy środowisko produkcyjne i przedłużyliśmy cykl życia starszej macierzy. Wykorzystaliśmy ONTAP Select, które dało klientowi jeden system zarządzania swoimi danymi i obniżyło koszty całego projektu. Wykorzystaliśmy zasoby, w które już kiedyś zainwestował klient uzyskując przychylność dyrektora finansowego firmy. Wirtualny ONTAP Select zwiększył elastyczność całego środowiska. Klient uzyskał obniżenie kosztów środowiska produkcyjnego i zapasowego, jak również wykorzystanie posiadanych zasobów i zredukowanie okna backupowego.

NetApp AFF C190 dzięki optymalizacji wykorzystania przestrzeni pozwala klientom upakować dane w stosunku nawet 3:1. W przypadku mniejszych firm istotną cechą systemu ONTAP jest wieloprotokołowy dostęp. W takich przypadkach oprócz miejsca pod wirtualizację czy aplikacje, również potrzebne jest miejsce, gdzie będą składowane np. pliki użytkowników. Uprościliśmy infrastrukturę klienta, aby wystawić zasób plikowy bezpośrednio z kontrolerów macierzy, co jest prostsze i bezpieczniejsze. Dodatkowo replikację/backup wykonuje się szybciej, a klient ma pewność, że system jest dużo bardziej odporny na awarie dzięki podwójnym kontrolerom w macierzy.

Klient docenił zarządzanie macierzą i kopiami zapasowymi z jednej konsoli, bez dodatkowych narzędzi. Istotna była łatwość uruchomienia środowiska. Macierz NetApp AFF C190 przychodzi już wstępnie skonfigurowana, a instalacja najpopularniejszych aplikacji odbywa się błyskawicznie – wystarczy parę kliknięć. Kończąc projekt klient podkreślił, że najważniejsza była dla niego możliwość wykorzystania zasobów starszej macierzy. Przedłużyliśmy jej żywotność, dając również dodatkowe miejsce.

Podsumowując, nie ma drastycznych operacji w infrastrukturze. Jest za to ciągłość działania. Jeśli za jakiś czas klient będzie chciał rozbudować lub przyspieszyć środowisko, to po dołożeniu niezbędnych elementów z rozwiązaniami NetApp będzie to możliwe. Zawsze możemy wykorzystać raz kupione komponenty, a co za tym idzie zainwestowane wcześniej środki. I to jest właśnie nasza wizja ewolucji, nie rewolucji, za którą cenią nas klienci.

Chcesz porozmawiać o rozwiązaniach NetApp? Skontaktuj się z Arrow pod adresem: netapp.ecs.pl@arrow.com 

Łukasz Bajer, NetApp Product Manager w Arrow, lukasz.bajer@arrow.com