• F-Secure kupił nSense, duńskiego dostawcę usług bezpieczeństwa IT, który specjalizuje się w obsłudze dużych firm, m.in. instytucji finansowych. Wspólne portfolio ma pozwolić F-Secure na lepsze monitorowanie incydentów, bardziej kompleksową ocenę zagrożeń oraz ich badanie, a także świadczenie usług zarządzania bezpieczeństwem w przedsiębiorstwach. Owocem pracy połączonych zespołów mają być również nowe produkty.

• Specjalista ds. IT w Polsce zarabia średnio 18,7 tys. euro rocznie, ale w porównaniu z innymi krajami Europy to niewiele – wynika z danych firmy analitycznej Sedlak&Sedlak (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń). Na 12 badanych krajów europejskich większe stawki oferują pracodawcy w 10 państwach. Mniej niż Polacy (o 30 proc.) zarabiają tylko Słowacy, z kolei np. Włosi mieli o ok. 34 proc. wyższe pensje, natomiast Hiszpanie i Irlandczycy – o połowę. Dwa razy wyższe wynagrodzenia od naszych specjalistów mają fachowcy IT we Francji, a 2,5 razy – w Holandii i Niemczech.

• NetApp ma nowego CEO, którym został George Kurian, dotychczasowy wiceprezes, zastępując na tym stanowisku swojego wieloletniego szefa Toma Georgensa. Producent nie podał przyczyny, dla której poprzedni CEO odszedł z firmy. W ubiegłym miesiącu NetApp raportował spadek obrotów i zysków, jak również postępujący spadek sprzedaży przez kanał partnerski. Firma zapowiedziała zwolnienie 500 pracowników do końca bieżącego roku. Kurian będzie pełnił swoją funkcję do czasu znalezienia docelowego CEO, którego NetApp chce pozyskać z rynku.

 

• Tech Data zdecydowała się na przejęcie… integratora. Nowy nabytek, Signature Technology Group, ma zwiększyć kompetencje dystrybutora na rynku usług dla centrów danych. Robert Dutkovsky, CEO Tech Daty, tłumaczy, że akwizycja integratora nie oznacza, iż dystrybutor zamierza konkurować z partnerami. Wręcz przeciwnie, Dutkovsky przekonuje, że specjaliści STG będą wspierać partnerów Tech Daty w zdobywaniu zamówień i obsłudze użytkowników końcowych w segmencie data center. 

• Polski start-up OORT został wskazany przez specjalistów Gartnera jako twórca jednego z trzech najlepszych rozwiązań Smart Home na świecie. W najnowszym raporcie na ten temat wyróżniono również WINK, należący do amerykańskiego giganta General Electric, oraz szwajcarską firmę digitalSTROM. OORT to rozwiązanie, która zapewnia zarządzanie całym domem za pośrednictwem jednej aplikacji. Dzięki niemu użytkownik może za pomocą dowolnego smartfonu m.in. kontrolować światło, wszystkie urządzenia podłączone do prądu czy też odnajdywać zagubione przedmioty.

• HP podczas czerwcowej konferencji HP Discover w Las Vegas oficjalnie potwierdziło, że od 1 listopada br. rozpoczną działalność dwie spółki powstałe w wyniku podziału: HP Inc. (obecnie działy komputerowy oraz druku) i Hewlett-Packard Enterprise (rozwiązania dla firm i oprogramowanie). Szefem HP Inc. zostanie obecny wiceprezes HP, Dion Weisler, zaś aktualna CEO HP, czyli Meg Whitman, obejmie kierownictwo w Hewlett-Packard Enterprise. W Polsce dyrektorem zarządzającym HP Inc. będzie Jacek Żurowski, kierujący aktualnie lokalnym działem HP PPS (PC i druk). W lutym i marcu br. zarejestrowano w KRS obie nowe spółki HP.

 

• Divante, polski dostawca serwisów e-commerce, otworzył nowy sklep internetowy na potrzeby holenderskiej firmy Loods5.nl, oferującej meble i artykuły dekoracyjne. Nowa platforma została wyposażona w moduł multistock, umożliwiający zdalne zarządzanie stanami magazynowymi przez zewnętrznych dostawców, którzy sprzedają swoje produkty w e-sklepie Loods5.nl. Producenci wystawiający swoje towary w serwisie mogą teraz obsługiwać zapytania od odbiorców końcowych. Zyskali także możliwość generowania raportów sprzedażowych, zamieszczania logo na karcie produktu oraz publikowania filmów. W 2015 r. Divante znalazło się w zestawieniu 10 najlepszych firm wdrażających technologię Magento, przygotowanym przez serwis Clutch.co.

• Asbis wyrejestrował swoją spółkę zależną Asbis Taiwan, która od jakiegoś czasu była nieaktywna, gdyż działalność dystrybutora w Azji jest prowadzona przez inne podmioty. W związku z tym zamknięcie spółki zależnej nie będzie miało żadnego wpływu na działalność Asbisu.

• Sygnity
przystąpiło do projektu Innovative Intelligent Rail (IN2RAIL), który ma na celu podniesienie jakości działania systemu europejskiej sieci kolejowej. Całość obejmuje trzy podprojekty: inteligentną infrastrukturę, inteligentne zarządzanie mobilnością oraz zasilanie i systemy zarządzania energią. Europejska sieć kolejowa była rozwijana przez dziesiątki lat i dziś jest zlepkiem wielu komponentów. Z tego powodu miewa problemy z wydajnością. Tymczasem do 2050 r. koleje europejskie mają zapewnić wzrost wydajności w usługach towarowych i pasażerskich odpowiednio o 80 i 50 proc.

• Europejski oddział GTDC (Global Technology Distribution Council) podczas czerwcowego zjazdu w Amsterdamie omawiał rolę dystrybutorów w zmieniającym się świecie IT. Na ich działania wpływa m.in. rosnące znaczenie SaaS, IoT oraz Big Data. Uczestnicy zjazdu przekonywali, że nowe trendy stanowią nie tyle zagrożenie, co szansę na świadczenie lukratywnych usług dla partnerów i we współpracy z nimi. Ukuto nawet nowy termin określający tego typu działania: Distribution as a Service. Roczne obroty wszystkich członków GTDC (w tym AB oraz ABC Daty) wynoszą 135 mld dol.