Polski producent stacji roboczych stawia na elastyczność, dostarczając klientom maszyny przeznaczone do wszystkich popularnych zastosowań. Zapewnia przy tym możliwość optymalnego dopasowania konfiguracji do możliwości budżetowych użytkownika.

Choć nowe komputery PC cechuje wydajność zupełnie wystarczająca do typowych biurowych czy domowych zastosowań, to wiele zadań związanych z zaawansowanymi technologiami, inżynierią czy grafiką wymaga użycia maszyn do zadań specjalnych. Takimi urządzeniami są stacje robocze – niezastąpione elementy wyposażenia stanowisk pracy, wykorzystujące potężną moc obliczeniową.

Dla wielu różnych branż

Ze stacji roboczych chętnie korzysta branża reklamowa, instytucje naukowe, przemysł inżynieryjny czy filmowy i każda inna profesja, która do prawidłowej pracy potrzebuje stabilności i wysokiej mocy obliczeniowej sprzętu.

Stacja robocza dla grafika wykorzystuje ogromne zasoby komputera, pozwalając na tworzenie oraz edycję projektów graficznych o wysokiej rozdzielczości. Stacje graficzne znajdują też zastosowanie w branżach opierających swoje działania na projektowaniu komputerowym. Pozwalają na realizację zaawansowanych projektów z dbałością o najmniejsze detale. Wynikająca ze starannie dobranych podzespołów płynność procesu umożliwia wykonanie zadań w wyznaczonym czasie.

W produkcji stacji roboczych eterio ma już wieloletnie doświadczenie. Dostawca oferuje maszyny, które poradzą sobie z nawet najbardziej wymagającymi zadaniami. Wydajne urządzenia są wyposażone w najnowsze procesory o dużej mocy obliczeniowej, szerokie spektrum kart graficznych i wiele gniazd pamięci. Przemyślane konstrukcje dostępne są zarówno jako obudowy wolnostojące, jak i przeznaczone do montażu w szafie rack. Sprzęt eterio posiada wytrzymałe obudowy, a bezpieczne zasilacze o odpowiedniej mocy gwarantują jego nieprzerwaną pracę.

Co istotne, stacja robocza musi być kompatybilna z wykorzystywanym przez klienta profesjonalnym oprogramowaniem. Opierając się na sprawdzonych, certyfikowanych pod kątem specjalistycznych narzędzi i zastosowań dostawcach sprzętu, eterio gwarantuje współpracę swoich stacji z szeroką gamą programów i systemów.

To się powinno dobrze sprzedawać

Tak jak w przypadku serwerów i pamięci masowych, tak w podejściu do stacji roboczych zasadą eterio nie jest oferowanie gotowego produktu z półki, tylko zbudowanie go na podstawie indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Daje się przy tym zauważyć pewne trendy rynkowe, które mają wpływ na popularność rozwiązań określonego typu.

– Najwięcej zamówień eterio realizuje obecnie na stacje robocze oparte na platformie AMD Ryzen Threadripper Pro. Taka jednogniazdowa stacja z bardzo mocnym procesorem i dużą liczbą linii PCI-e daje dużą swobodę w dodawaniu podzespołów, takich jak GPU, dyski NVMe czy karty SDI. Atrakcyjnie wycenione maszyny znajdują uznanie branży TV, studiów filmowych i ogólnie klientów zajmujących się obróbką cyfrowych treści audio-wideo – mówi Artur Flinta, architekt rozwiązań w eterio.

Z kolei stacje robocze z najtańszego, podstawowego segmentu znajdują zastosowanie np. w centrach monitoringu. Tacy klienci oprócz serwera i pamięci masowej do nagrywania i przechowywania plików wideo potrzebują komputera, którego zadaniem będzie bezproblemowe wyświetlanie obrazu z wielu kamer. Stacja wyposażona w wieloportowe karty graficzne może jednocześnie prezentować obraz na 4, 6, albo 8 monitorach.

– Ciekawą, nową propozycją o potencjalnie szerokim spektrum zastosowań są stacje robocze na platformie Intel Core i9. W odróżnieniu od mocnych pecetów maszyny takie obsługują pamięć ECC, co czyni ich pracę stabilniejszą i bardziej niezawodną – uważa Artur Flinta.

W rozmowie z klientem potrzebującym bardzo mocnej stacji roboczej warto zwrócić uwagę na stacje dwuprocesorowe, które można zaoferować zarówno w postaci wolnostojącej, jak i wersji do montażu w szafie rack. Potrzebować ich będą klienci, którzy stawiają na szybko rozwijające się obecnie zastosowania sztucznej inteligencji. Wykorzystując wiele kart GPU we współpracy z mocnymi procesorami i połączeniami sieciowymi, będą oni mogli dzięki takim maszynom obsłużyć bardzo wymagające pod względem obliczeniowym zadania uczenia maszynowego.

– Tego rodzaju sprzętem są zainteresowane chociażby wyższe uczelnie, które prowadzą szereg projektów badawczych. Bardzo cichą, bo chłodzoną cieczą, a jednocześnie bardzo mocną stację roboczą można postawić pod biurkiem albo umieścić w serwerowni w szafie – wyjaśnia Artur Flinta.

Możliwości montażu stacji roboczej w szafie rack oczekuje wielu klientów, którzy – w oparciu o ekstendery KVM – pracują w zaciszu swoich gabinetów. Tacy użytkownicy (głównie z branży audio-wideo) wymagają, by używany przez nich sprzęt nie generował żadnego zakłócającego pracę hałasu. W tym przypadku stacje robocze są umieszczone w serwerowniach, a na stanowisku pracy znajduje się tylko monitor, klawiatura i mysz.

Także w przypadku kart graficznych do stacji roboczych eterio daje wybór klientom. Oprócz najczęściej stosowanych układów z szerokiej oferty profesjonalnych kart NVIDIA RTX, mają oni możliwość zakupu stacji z kartami Radeon Pro, które AMD promuje jako atrakcyjną cenowo alternatywę dla produktów potentata rynku. Co istotne, gdy chodzi o komfort pracy, karty profesjonalne mają specjalnie zaprojektowane chłodzenie i ograniczenia mocy termicznej, więc są w porównaniu z gamingowymi znacznie cichsze.

Więcej informacji:
Filip Matłosz, pełnomocnik zarządu, eterio
filip.matlosz@eterio.eu
eterio.eu