Rzeczywiście na skutek optymalizacji lub oszczędności staramy się drukować mniej dokumentów niż kiedyś, ale jednocześnie stale rośnie ilość informacji, które znajdują się w obiegu. Dlatego też wciąż resellerzy i integratorzy mają ważną rolę w ustalenie potrzeb klienta i stworzenia na tej podstawie propozycji najlepszego rozwiązania w zakresie druku. Partnerzy Epsona znajdą w portfolio producenta wysokowydajne urządzenia dla konsumentów i klientów biznesowych, w tym małych i średnich firm. Wiele z tych rozwiązań zaspokaja potrzeby użytkowników wynikające również z wymuszonej pandemią zdalnej pracy.

Idą zmiany?

Jednym z najczęściej obserwowanych trendów w ostatnim okresie było zmniejszenie zapotrzebowania dużych biur na urządzenia departamentowe i materiałów eksploatacyjnych do nich. Oczywistym efektem masowego przejścia na pracę w modelu zdalnym czy hybrydowym jest natomiast zdecydowany wzrost sprzedaży urządzeń do użytku domowego i małych grup roboczych. Potwierdza to teorię, że biuro bez papieru w żadnych okolicznościach nie może istnieć. Użytkownicy coraz chętniej (i świadomie!) decydują się na zakup biznesowych drukarek atramentowych zamiast laserowych. Trend będzie dodatkowo przybierał na sile – istotną rolę odgrywa w nim także „marketing szeptany”. Niemal każdy klient korzystający z atramentówek nowej generacji potwierdza oficjalnie deklarowane zalety tej technologii. Bardzo zauważalne jest też to, że klienci zwracają uwagę na całkowite koszty eksploatacji, zapas atramentu, długość gwarancji (w Epsonie bezpłatnie można wydłużyć okres ochrony do 3 lat na większość modeli) i kwestię ekologii. Coraz więcej osób jest gotowych zapłacić więcej kupując nowe urządzenie, by zapewnić sobie oszczędności oraz mieć komfort jeśli chodzi o materiały eksploatacyjne przez następne 2-3 lata. 

Mądre oszczędności

Doświadczenia korporacji oraz dużych firm wyraźnie wskazują, że druk atramentowy potrafi obecnie zapewnić obniżenie kosztów związanych zarówno z wydrukiem pojedynczej strony, jak i całościową eksploatacją (TCO). Nic dziwnego, że także szukający oszczędności mali i średni przedsiębiorcy coraz częściej sięgają właśnie po tę technologię. W przypadku urządzeń marki Epson znacząca przewaga nad tradycyjnymi urządzeniami laserowymi wynika z zastosowania autorskiego mechanizmu druku piezoelektrycznego (Precision Core). Sprzęt wchodzący w skład biznesowej serii WorkForce Pro redukuje koszty kolorowego wydruku aż o 50 proc., co oznacza, że za pojedynczą stronę użytkownik płaci znacząco mniej niż przy wydrukach laserowych. W kontekście szukania oszczędności warto także przypomnieć, że drukarki Epson nie podgrzewają tuszu ani nośników, a to w praktyce ogranicza zużycie energii elektrycznej aż o 83 proc. (w porównaniu z laserowymi urządzeniami podobnej klasy). Zaproponowanie właściwego rozwiązania zależy od wiedzy i doświadczenia resellera, stąd producenci cały czas stawiają na edukację i wsparcie swoich partnerów handlowych.

Zielone technologie

Epson stara się wdrażać systemy przyjazne środowisku oraz edukować użytkowników, między innymi właśnie pod kątem ekologii. Jednym z drobnych z pozoru rozwiązań wpływających na oszczędności energii i papieru jest drukowanie dwustronne (które dopiero niedawno stało się standardem). Sprzęt biznesowy Epson od początku miał opcję duplex, a obecnie mają ją także wybrane modele urządzeń konsumenckich. Daje ona pozornie niewielkie oszczędności, ale w skali globalnej – ogromne korzyści. Inną kwestią jest, że użytkownik zawsze powinien się zastanowić, czy drukowanie dokumentu jest naprawdę w danym przypadku konieczne – być może wystarczy jego wersja cyfrowa.

Porównanie procesów druku.

Nie tylko sprzęt

Każdy partner chce się wyróżnić proponując klientowi jakąś wartość dodaną. W przypadku Epsona – oprócz już wspomnianych cech – zaletą, którą doceniają klienci są programy takie jak Epson Remote Service (ERS), który zapewnia wszechstronność obsługi urządzeń biznesowych Epson. To darmowy, chmurowy system monitoringu i zarządzania. Umożliwia zdalne administrowanie całą flotą urządzeń, przekazywanie automatycznych powiadomień oraz bieżącą analizę użytkowania sprzętu, diagnostykę i zdalne rozwiązywanie niektórych problemów. ERS może być wykorzystywany także przez firmy trzecie, świadczące usługi wsparcia dla swoich klientów. Administrator tego narzędzia ma dostęp do informacji dotyczących ilości tuszu i liczby wykonanych wydruków, dzięki czemu może z odpowiednim wyprzedzeniem wesprzeć użytkownika poprzez niedopuszczenie do przestoju pracy drukarki, niezależnie od tego czy znajduje się ona w domu czy w biurze. Daje to firmie pełną kontrolę, a pracownikowi komfort, bez konieczności myślenia o czynnościach eksploatacyjnych czy serwisowych. Obecna wersja oprogramowania obsługuje również serię biznesowych drukarek EcoTank PRO, często wykorzystywanych w pracy w systemie home office.

Proste działania, duże zmiany

Wybierając nowe rozwiązania warto postawić na „eko” w rozumieniu zarówno efektywności i ekonomii, jak i ekologii. Dobrą wiadomością jest to, że w tym celu małe firmy nie są zmuszone do wdrażania zaawansowanych projektów, takich jak masowa instalacja paneli fotowoltaicznych, czy zakup floty samochodów elektrycznych. Już prosta zmiana drukarki laserowej na atramentową (pamiętajmy, że drukarki odpowiadają w firmach za około 10 proc. zużycia energii), w technologii heat free zapewni zaoszczędzenie wymiernej w skali roku ilości energii. Epson wspiera też przedsiębiorców w sposób bardziej bezpośredni wprowadzając model usługowy MSP (odpowiednik leasingu), który – przy przejęciu w ramach umowy 100 proc. odpowiedzialności serwisowej przez partnera – daje ogromnie istotną rzecz, jaką jest przewidywalność wydatków, tak ważna w obecnej sytuacji.

Olbrzymia dynamika zmian, jakich doświadczyliśmy w ostatnim czasie nakazuje pokorę względem wszelkich prognoz odnośnie przyszłości. Bez wątpienia świat zmieni się w różnych obszarach, także w biznesie. Dotyczyć to będzie zarówno korporacji, jak i małych firm. Choć istnieje przekonanie, że wiąże się to z kosztami, nie jest to wcale tak jednoznaczne. Modernizacja technologii pomaga firmom działać wydajniej i w sposób zrównoważony.

Epson: kolejne patenty w drodze Epson: kolejne patenty w drodze  

„Liczymy, że uda się spopularyzować takie rozwiązanie jak Paper Lab – pierwsze na świecie biurowe urządzenie do bezpiecznego recyklingu papieru, które wytwarza z makulatury nowy papier praktycznie bez użycia wody” – mówi Robert Reszkowski, Business Sales Manager w Epson Europe.

 

  • Co z punktu widzenia producentów, ale też dystrybutorów i integratorów jest kluczowe przy obsłudze klienta? Z moich doświadczeń wynika, że kluczowe są tak naprawdę trzy czynniki, tzn. przewidywalność działań z producentem czy dostawcą, poziom gwarancji serwisowych, w tym szybkość i jakość realizacji napraw oraz – najważniejsza w obecnej sytuacji – dostępność sprzętu. Tak jak zawsze bardzo istotna jest oczywiście dogłębna wiedza o produktach. Nie tylko o urządzeniach, ale także o systemach zwiększających ich wydajność i funkcjonalność, a także poziom bezpieczeństwa. To jest coś, co może być dla resellera i klienta wartością dodaną. Użytkownicy już docenili możliwość zdalnego zarządzania urządzeniami przez dział IT i wykorzystanie chmurowego systemu obsługi urządzeń przez takie właśnie programy, które pozwalają wspierać użytkowników pracujących w modelu home office i zdalnie zarządzać flotą urządzeń drukujących.
  • Pod wpływem jakich trendów będzie się rozwijał rynek rozwiązań drukujących dla firm i instytucji oraz użytkowników prywatnych? Generalnie, w czasie lockdownu, spadł popyt na duże urządzenia formatu A3, ale poszukiwane były niewielkie urządzenie A4 i A3 dla mniejszych grup roboczych z miesięcznym obciążeniami rzędu 2-3 tys. stron. W skali makro widoczna jest coraz bardziej potrzeba drukowania w kolorze – firmy idą w kolorowy druk pigmentowy. Istotne jest wyróżnienie dokumentów jakością, wzorem, designem, a cena druku w kolorze nie jest już istotną barierą. Druk pigmentowy dla biznesu jest coraz chętniej wybierany przez klientów głównie ze względu na dużą wydajność, szybkość wydruku pierwszej strony i certyfikowaną trwałość gotowych wydruków, nawet do około 400 lat. Warto nadmienić, że trwałość treści zapisanych z użyciem tuszu pigmentowego jest równa długowieczności materiału, na którym je drukujemy, czego nie gwarantuje tradycyjna technologia druku biznesowego. Coraz więcej firm zwraca uwagę też uwagę na aspekt ekologiczny przy wyborze urządzeń biznesowych. Podsumowując, na pewno wzrastać będzie zapotrzebowanie na urządzenia dla małych grup roboczych z ultra tanią eksploatacją, o dużej wydajności oraz z możliwością zdalnego zarządzania.
  • Jakie czynniki skłaniają klientów do wymiany urządzeń drukujących? Na ile istotne są kwestie związane z ograniczeniem kosztów druku? Na pewno są to koszty eksploatacji, szczególnie w ujęciu całkowitym (TCO), problemy z dostępnością części czy materiałów eksploatacyjnych do starszych urządzeń, ale też potrzeba chwili. Chociażby z uwagi na COVID wiele urządzeń zaczęło być wykorzystywanych indywidualnie, co zwiększyło popyt. Istotna była też chęć używania urządzeń bardziej wydajnych, ekonomicznych, zapewniających komfort i ciągłość pracy. Duże pojemniki na atrament, brak konieczności wymiany innych elementu eksploatacyjnych, długa gwarancja i brak problemów związanych z serwisowaniem urządzeń starszej generacji oraz duży zapas atramentu pozwala na spokojne drukowanie bez konieczności częstego wymieniania materiałów eksploatacyjnych. Coraz ważniejsze staje się też to, czy nowe urządzenia pozwalają wdrożyć rozwiązania przyjazne dla środowiska i czy pracują w opracowanych z myślą o tym technologiach. Wspieranie takich rozwiązań staje się obecnie równie ważne, co pozostałe kryteria wyboru, takie jak koszty eksploatacji.
  • Czy często zdarza się, że próg wejścia, jakim jest cena urządzeń, jest zbyt wysoki? Obecnie ten problem można łatwo zniwelować korzystając z takich rozwiązań jak drukarka w abonamencie. Jest to w dużym skrócie możliwość uzyskania dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań bez inwestowania znacznych środków.  Choć zakup na własność drukarki biznesowej mógłby być sporym wyzwaniem, możliwość płatności w abonamencie za użytkowanie, rozliczana w modelu kosztów operacyjnych, jest znacznie przystępniejszą opcją. Nowa oferta zapewnia ogromną oszczędność, bezpieczeństwo danych i… przewidywalne rozliczanie kosztów, ale także przychodów dla firm oferujących urządzenia Epson w tym modelu. Nie bez znaczenia dla odbiorcy jest też fakt, że to dostawca bierze na siebie całość działań i kosztów serwisowych.
  • Z Pana obserwacji wynika, że w biznesie drukowania liczą się tylko koszty, czy są też inne, „miękkie” czynniki? Warto też wspomnieć o rosnącej świadomości konieczności całościowego przeciwdziałania szkodliwości działań człowieka względem przyrody i atmosfery. Poza aspektem operacyjnym jest to także kwestia wizerunkowa: coraz więcej firm, instytucji i banków informuje z dumą o wdrażaniu rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Naturalnym kierunkiem, wzmacniającym przekaz reklamowy, jest zmiana technologii druku z tradycyjnej na atrament biznesowy. Takie kwestie jak niezawodność urządzeń i łatwość obsługi czy czas oczekiwania na wydruk pierwszej strony, w czym drukarki atramentowe biją na głowę laserówki, są kluczowe dla klientów, którzy oczekują tak naprawdę tylko jednego – dobrze działającego sprzętu, który zawsze jest gotowy do pracy, a czas serwisu jest ograniczony do minimum. W tym oczywiście pomagają też takie rozwiązania jak pojemniki na tusz o duże pojemności. Czymś, o czym może nie wszyscy pamiętają, jest trwałość wydruków, tak ważna przy przechowywaniu dokumentów księgowych, bankowych czy np. ubezpieczeniowych. Przy druku atramentem pigmentowym, stosowanym w drukarkach biznesowych Epson, klient jest ograniczony tak naprawdę tylko trwałością materiału na którym drukuje.
  • Epson szczyci się swym R&D i opracowywaniem nowych technologii w każdym z obszarów, gdzie działa. Czego możemy spodziewać się w najbliższych latach, jeśli idzie o druk dla biur? Na pewno Epson będzie rozwijał technologię RIPS, czyli Replaceable Ink Pack System. System ten wykorzystuje pigmentowe atramenty, które są dozowane z dużych pojemników DURABrite o pojemności równej 1 l lub 1,5 l. Mechanizm drukarek biznesowych pracujących w systemie RIPS obejmuje również głowice PrecisionCore. Ogromne pojemniki z tuszem posiadają wydajność rzędu 75 tysięcy stron. Dzięki połączeniu technologii PrecisionCore oraz zasobników DURABrite koszty drukowania zostały obniżone o 80 procent, a zużycie energii jest niższe o 70 procent w porównaniu z drukarkami laserowymi. Takie ekonomiczne drukarki atramentowe Epson będą wciąż rozwijane i wzbogacane w innowacyjne technologie. Liczymy też, że uda się spopularyzować takie rozwiązanie jak Paper Lab – pierwsze na świecie biurowe urządzenie do bezpiecznego recyklingu papieru, które wytwarza z makulatury nowy papier praktycznie bez użycia wody. To rozwiązanie jest jednocześnie bezpiecznym sposobem niszczenia dokumentów bez konieczności korzystania z firm zewnętrznych. Dział R&D Epson pracuje codziennie nad nowymi autorskimi patentami, więc na pewno jeszcze nie raz będziemy mieli szansę rozmawiać o kolejnych innowacjach.
  
  

Więcej informacji na stronie Epson. Kontakt: robert.reszkowski@epson.pl