Edge computing: sporo do ugrania na usługach
Rośnie rynek rozwiązań brzegowych. W jego dalszy rozwój wierzą duzi dostawcy, a analitycy wskazują całą masę możliwych zastosowań. Lukratywne mają być zwłaszcza usługi, co dobrze wróży integratorom.

Klienci się skarżą
Rozwiązania brzegowe mają, rzecz jasna, również swoje słabe strony. Przedsiębiorcy, którzy z nich korzystają, zgłaszają głównie problemy z łącznością i zasilaniem. Tymczasem, ponieważ coraz większa część lokalnych funkcji operacyjnych jest obsługiwana zdalnie za pośrednictwem edge computingu, niezawodność działania systemów brzegowych staje się krytyczna. Dlatego szczególnie istotne wyzwanie stanowi zdalne monitorowanie i zarządzanie zasobami brzegowymi w dużej skali. Niezbędny jest do tego celu specjalny sprzęt, co integratorzy powinni uwzględnić już na wczesnych etapach planowania infrastruktury brzegowej. Jednocześnie edge migruje w ostatnich latach w kierunku rozwiązań zintegrowanych, co też oznacza określone wymagania projektowe.
– Istotne jest całościowe podejście, aby uniknąć powstawania złożonych i silosowych rozwiązań, które w efekcie przyczynią się do wyższych kosztów zarządzania IT. W rozwiązaniach brzegowych niezbędna staje się możliwość konsolidowania technologii, tak aby można było analizować dane w miejscu ich powstawania, a także łatwo zarządzać infrastrukturą i skalować ją od centrów danych po urządzenia brzegowe – podsumowuje Radosław Buszan.
Zdaniem specjalisty

Zapotrzebowanie na infrastrukturę brzegową jest podobne jak w zeszłym roku. Potencjał wzrostowy widzimy w zastosowaniach przemysłowych, które w dobie Industry 4.0 generują dużą ilość danych, wymagających gromadzenia i przetwarzania. Dostęp do nich w czasie rzeczywistym, bez opóźnień, może mieć wpływ na poprawę wydajności całego procesu. Kolejnym segmentem, który charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostowym, jest outsourcing związany z monitorowaniem i serwisowaniem infrastruktury brzegowej. W każdym z przypadków użytkownicy dążą do ujednolicenia infrastruktury w całej swojej firmie. Integratorzy, korzystając ze swojego doświadczenia, mogą pełnić rolę doradczą i wskazywać obszary lub problemy, które użytkownik powinien uwzględnić już na etapie koncepcyjnym. Mogą również przygotować powtarzalną konfigurację miniaturowych centrów danych i dostarczać je klientom w wersji gotowej do uruchomienia.

Rozwiązania brzegowe zdecydowanie zyskują na popularności. Zastosowanie edge computingu cały czas się poszerza – przede wszystkim dzięki naszym partnerom i budowanym przez nich rozwiązaniom dla konkretnych sektorów. Należą do nich projekty dla handlu detalicznego, ochrony zdrowia i przemysłu. Widzimy również coraz więcej wdrożeń dotyczących smart city – tutaj ciekawym referencyjnym projektem jest system realizowany przez Lenovo wspólnie z miastem Barcelona, gdzie dostarczamy inteligentną infrastrukturę, która wspiera wdrażanie prywatnej sieci autonomicznej 5G. Na polskim rynku zamierzamy zwiększyć swoją aktywność w obszarze edge computingu między innymi poprzez realizację referencyjnych projektów i edukację partnerów.
- ‹ Poprzednia strona
- 1
- …
- 3
- 4
Podobne artykuły
UPS-y na trudne czasy
Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii oraz utrzymania infrastruktury, można spodziewać się popytu na usługi dodane do sprzedaży UPS-ów – audyty, działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej serwerowni czy centrum danych, bądź zdalne monitorowanie systemów zasilania, jak też przeglądy okresowe.
Edge Computing: sukces w świecie operacji połączonych
Większość centrów danych zlokalizowanych na brzegu sieci jest obecnie obarczona złymi praktykami projektowymi, co prowadzi do kosztownych przestojów. Tak nie musi być.
Puls branży IT
Istotne trendy rynkowe – produktowe, technologiczne, biznesowe – w oparciu o dane pochodzące z renomowanych agencji analitycznych, organizacji branżowych i globalnych mediów, dotyczące przede wszystkim Europy i Polski.