Wybór właściwych nośników od zawsze był wyzwaniem dla użytkowników serwerów NAS. Pod względem technicznym charakter pracy tych urządzeń znacząco różni się od dysków stosowanych w zwykłych komputerach PC. Istnieje zatem wiele czynników, na które należy zwracać uwagę przy doborze dysków, w tym trwałość, niezawodność, wydajność i kompatybilność. Każdy z nich ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo danych i ciągłość dostępu do nich. 

Najważniejsza w tym kontekście jest trwałość nośnika. Konstrukcja modułów SSD przeznaczonych do wykorzystania w komputerach osobistych nie jest przystosowana do pracy w trybie 24/7 w serwerach NAS. W przypadku twardych dysków sprawa jest prostsza – wszyscy ich trzej producenci mają w portfolio modele o wzmocnionym mechanizmie, zapewniającym nieprzerwaną ciągłą pracę. Producentów dysków SSD jest jednak zdecydowanie więcej, a większość z nich nie oferuje modeli gwarantujących trwałość i bezproblemowe funkcjonowanie przez kilka lat.

Ocena trwałości dysku SSD jest ułatwiona dzięki temu, że wszyscy liczący się na rynku producenci publikują wartość parametru DWPD (Disk Writes Per Day), opisującego ile razy dziennie cała pojemność dysku może być zapisana w trakcie trwania okresu gwarancyjnego. W dyskach konsumenckich DWPD jest równe lub mniejsze niż 0,3, zaś w dyskach do profesjonalnych zastosowań parametr ten jest równy 1 lub więcej. Niższa wartość tego parametru jest dopuszczalna w przypadku dysków stosowanych w macierzach jako cache – dane na nich zapisywane są zdecydowanie rzadziej niż odczytywane, a to proces zapisu efektywnie obniża trwałość kości pamięci flash.

Bardzo ważnymi i powiązanymi ze sobą cechami profesjonalnych dysków jest też ich niezawodność i kompatybilność. W przypadku nośników marki Synology, zostały one bardzo gruntownie przetestowane we wszystkich modelach serwerów NAS tego producenta. Także ewentualne zmiany dotyczące firmware’u zawsze są weryfikowane pod kątem kompatybilności z urządzeniami Synology. Oczywiście, także w przypadku dysków innych producentów zmiany w ich konstrukcji nie powinny wpływać na kompatybilność z powszechnie przyjętą specyfikacją standardów SATA i NVMe, jednak nigdy nie można mieć co do tego stuprocentowej pewności. Dotyczy to także dysków, których modele zostały umieszczone na liście kompatybilności (Hardware Compatibility List). Warto zwrócić uwagę, że kompatybilność niektórych z nich jest gwarantowana tylko dla konkretnej wersji firmware’u.

Synology zapewnia także pełną integrację swoich dysków SSD ze stosowanym w serwerach NAS systemem operacyjnym DiskStation Manager (DSM). Oprogramowanie to analizuje sposób, w jaki dane są zapisywane na dyskach oraz czas ich eksploatacji. Na bazie tych informacji dostarcza szczegółowych analiz dotyczących prognozowanej trwałości pamięci flash oraz ich wydajności.

Dyski do każdych zastosowań

Synology ma w ofercie dwie rodziny dysków SSD. SAT5200 to cztery modele w 2,5-calowej obudowie z interfejsem SATA 6 Gb/s, o pojemności 480, 960, 1920 oraz 3840 GB. Zapewniana przez nie wydajność zapisu losowego (przy blokach o wielkości 4 kB) wynosi do 70 tys. IOPS (operacje wejścia-wyjścia na sekundę), zaś zapis sekwencyjny (bloki 128 kB) odbywa się z prędkością do 500 MB/s. W nośnikach tych zagwarantowano bardzo wysoką trwałość – współczynnik parametru DWPD wynosi 1,3. Dyski te mogą być wykorzystywane w urządzeniach Synology zarówno jako cache SSD, jak też podstawowy nośnik danych. Najlepiej sprawdzają się w takich zastosowaniach jak indeksowanie plików, repozytorium poczty elektronicznej, edycja wideo, bazy danych, przechowywanie wirtualnych maszyn i kopii migawkowych (snapshot).

Druga rodzina to moduły NVMe SNV3000 o pojemności 400 GB i z interfejsem M.2 (dostępne są wersje o dwóch długościach – SNV3400 M.2 2280 oraz SNV3500 M.2 22110). Zostały zaprojektowane do zastosowania jako cache SSD w serwerach NAS – ich współczynnik DWPD wynosi 0,68, zaś wydajność losowego odczytu to 205 tys. IOPS (zapis – 40 tys. IOPS) przy bloku o wielkości 4 kB.

Dodatkowo, w modelu SNV3500 zapewniono dodatkową ochronę danych – wbudowano specjalny moduł zabezpieczający w przypadku nagłej utraty zasilania. Jeżeli serwer NAS klienta nie jest wyposażony w gniazdo M.2 o długości 22110, ale ma port PCIe, dysk SNV3500 można zainstalować w karcie rozszerzeń M2D20 lub E10M20-T1 (zapewnia ona dodatkowo port sieciowy 10 GbE).

Wszystkie dyski SSD firmy Synology są objęte pięcioletnią gwarancją. Ich dystrybutorami w Polsce są: AB, EPA Systemy, Konsorcjum FEN i Veracomp.