Diskus: zawsze o krok do przodu
Diskus nieustannie rozwija swoją ofertę gwarantującą bezpieczne przechowywanie danych. Kontynuuje też prace nad mechanizmem nieodwracalnego usuwania danych z nośników bazujących na pamięci flash, a także wprowadza nowe systemy NAS i nośniki taśmowe LTO-9.

Firma z siedzibą w Wieliczce nie jest już tylko dystrybutorem nośników danych, chociaż nadal prowadzi tę działalność. W drugim kwartale 2021 r. planuje rozszerzenie oferty o taśmy zgodne z najnowszym standardem LTO-9 oraz napędy taśmowe do wykorzystywanych już przez klientów bibliotek taśmowych. W przypadku taśm będą to głównie nośniki firmy IBM, której Diskus jest diamentowym dystrybutorem, a jeśli chodzi o napędy, będą to rozwiązania actidata.
Celem firmy jest jednak działalność w charakterze centrum wdrażania nowych technologii. Od grudnia 2017 r. działa zbudowane przez Diskusa Centrum Badawczo-Rozwojowe D.LAB, zaprojektowane z myślą o tworzeniu narzędzi zapewniających trwałe usuwanie danych z różnego typu nośników, jak też ich fizyczne niszczenie. Pracownicy Centrum R&D projektują, produkują oraz testują demagnetyzery marki ProDevice, a obecnie pracują również nad wynalezieniem sposobu na usuwanie danych z pamięci flash, czyli dysków SSD, pendrive’ów oraz urządzeń mobilnych. Rozwiązania te oferowane są na całym świecie poprzez rozbudowaną siatkę partnerów.
– Aby zapewnić przejrzystość wizerunkową zdecydowaliśmy się też na stworzenie odrębnej firmy pod nazwą ProDevice – wyjaśnia Tomasz Filipów, dyrektor zarządzający Diskusa. – Dzięki temu, nasi partnerzy i głównie zagraniczni klienci identyfikują ją jako producenta, a nie dystrybutora, co wcześniej wprowadzało ich czasem w zakłopotanie. Diskus natomiast jest większościowym udziałowcem firmy ProDevice.
Serwer NAS z… taśmą
Ponadto Diskus od sześciu lat aktywnie współpracuje, jako wyłączny dystrybutor na Europę Środkowo-Wschodnią, z firmą actidata Storage Systems – niemieckim producentem rozwiązań pamięci masowych. Zapewnia także serwis tego sprzętu, a od 2019 r. prowadzi działalność osobnej spółki, będącej przedstawicielstwem actidata w Polsce. Diskus nadal jednak pozostaje dystrybutorem tego producenta, a sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez kanał partnerski.

Dzięki otrzymaniu środków unijnych uruchomiliśmy trzy lata temu Centrum Badawczo-Rozwojowe D.LAB. Zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. W laboratorium tym prowadzimy prace nad trwałym usuwaniem danych z pamięci flash w wyniku wysłania pewnego impulsu, który nie zmienia stanu skupienia kości pamięci. Gdy urządzenie zbudowane z wykorzystaniem tej technologii zacznie działać, nie trzeba będzie mechanicznie niszczyć dysku SSD, pendrive’a lub telefonu. Z jednej strony utrudnia to późniejszą, przyjazną dla środowiska utylizację sprzętu, a z drugiej zagwarantuje trwałe usunięcie bloków pamięci flash zawierającej dane.
W październiku do oferty actidata trafiło urządzenie Ti-NAS QT, które stanowi połączenie 5-dyskowego serwera NAS z napędem taśmowym Ultrium LTO-6, LTO-7 lub LTO-8. Zapewnia ono wykonywanie kopii backupowej na nośniki dyskowe, a następnie jej dodatkową replikację na taśmę (model Disk-to-Disk-to-Tape– D2D2T). Dzięki takiemu podejściu wyeliminowana jest konieczność posiadania zewnętrznego, podłączonego bezpośrednio do serwera backupu, napędu taśmowego lub biblioteki taśmowej oraz zarządzania dodatkowym urządzeniem. Zapewnione jest też wykonywanie szyfrowanej kopii na nośnik zewnętrzny w celu składowania danych w lokalizacji oddalonej od siedziby firmy, w której są one przetwarzane (co jest wymagane przez niektóre regulacje prawne i reguły polityki bezpieczeństwa wielu przedsiębiorstw).
Urządzenie Ti-NAS QT pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server IoT. Jest wyposażone w 4-rdzeniowy procesor Intel, 32 GB pamięci RAM, dwa porty 10 GbE SFP+ oraz dwa porty 1 GbE RJ-45. Jego użytkownik sam wybiera oprogramowanie do backupu, z którego będzie korzystał (musi być kompatybilne z systemem Windows Server), a następnie instaluje je na wbudowanym w serwer module SSD M.2.
Ti-NAS QT objęty jest trzyletnim planem gwarancyjnym actiCare, w ramach którego dostępna jest usługa szybkiego reagowania w przypadku awarii (Fast Exchange Service), a także bezpłatne wsparcie techniczne poprzez telefon oraz e-mail. Pakiet actiCare może być odpłatnie rozszerzony na okres 5 lat.
![]() | ![]() | ![]() |
Dodatkowe informacje: Tomasz Filipów, CEO, Diskus, diskus@diskus.pl
Podobne artykuły
Pamięci masowe: Europa budzi się z letargu?
Na rynku pamięci masowych pierwsze skrzypce grają koncerny zza oceanu. Firmy z Europy starają się włączyć do rywalizacji, oferując nietuzinkowe rozwiązania bądź czytelne reguły współpracy i dobre ceny.
Seagate Enterprise Systems: profesjonalne przechowywanie danych
Przedsiębiorcy powinni dokonać przeglądu infrastruktury zarządzania danymi w swoich organizacjach. Upewnić się, czy zawiera wszystkie części układanki, pozwalające planować wzrost i działać w realiach najbliższych lat.