Delta: centrum danych pod lupą
Delta Electronics jest zazwyczaj kojarzona z zasilaczami UPS oraz rozwiązaniami z zakresu przetwarzania i dystrybucji energii. Niemniej oferta producenta zawiera także specjalistyczne oprogramowanie do monitorowania centrów danych i zarządzania nimi.

Szybko zmieniające się trendy technologiczne stawiają nowe wymagania projektantom data center i osobom odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie tego typu obiektów. Jeszcze do niedawna moc nowo uruchamianych centrów danych nie przekraczała 1 MW. Jednakże w ostatnim czasie powstaje coraz więcej serwerowni o dużo większej mocy. Popyt na energię elektryczną rośnie w szybkim tempie, podobnie jak cena megawatogodziny. Przedsiębiorstwa i instytucje przywiązują coraz większą wagę do optymalnego zużycia prądu, a centrum danych stanowi w tym kontekście przypadek szczególny.
Najczęściej stosowanym wskaźnikiem służącym do pomiaru wydajności serwerowni jest współczynnik PUE, będący ilorazem całej mocy prądu zasilającego obiekt i mocy elektrycznej zużywanej przez sprzęt IT. Obok zalet ten współczynnik ma też kilka słabych punktów – nie uwzględnia chociażby serwerów pozostających przez dłuższy czas w bezruchu. Tymczasem w centrach danych, szczególnie tych cechujących się dużym zagęszczeniem sprzętu, nawet stosunkowo niewielkie zmiany, takie jak wzrost temperatury o 1°C, zwiększają ryzyko wystąpienia awarii.
Nie bez przyczyny zatem przedsiębiorstwa wykazują zainteresowanie systemami zapewniającymi wnikliwe analizowanie pracy serwerowni. Wyjątkowo duże możliwości w tym zakresie oferuje DCIM (Data Center Infrastructure Management). To oprogramowanie przeznaczone do zarządzania centrum danych pomagające reagować w czasie rzeczywistym na nieprawidłowości i planować z wyprzedzeniem rozwiązania, które umożliwiają redukowanie przestojów.
Niestety, tego typu produkty nie cieszą się w Polsce dużym popytem. Największą barierą hamującą ich sprzedaż są stosunkowo wysokie ceny. W tej sytuacji przedsiębiorstwa próbują sięgać po alternatywne rozwiązania, co jednak nie jest najlepszym pomysłem.
– Bez stosowania odpowiednich systemów do monitoringu nie można efektywnie zarządzać centrum danych. Zauważamy, że wiele firm wykorzystuje od lat tymczasowe rozwiązania bazujące na rejestrze prowadzonym w arkuszu Excela. Jeszcze inni używają BMS (Building Management System), a więc oprogramowania, które nie jest przystosowane do realizacji zaawansowanych zadań związanych z kontrolą pracy data center – podkreśla Michał Semeniuk, dyrektor sprzedaży w Delta Electronics.
Niemniej przedstawiciel tajwańskiego producenta z optymizmem patrzy na rozwój tego segmentu rynku w Polsce. W jego opinii wraz z upływem czasu rodzimi przedsiębiorcy zaczną coraz bardziej doceniać profesjonalne systemy, które umożliwiają ograniczenie zużycia energii, a także skutecznie zapobiegają awariom czy przeciążeniom.
Delta Electronics oferuje dwa rodzaje tego typu produktów: InfraSuite Device Master i InfraSuite Manager (DCIM). Pierwszy z wymienionych systemów jest przeznaczony do obiektów, które potrzebują bieżącej informacji na temat stanu infrastruktury, w tym także rozproszonej, oraz rejestru zdarzeń. Należy zaznaczyć, że monitorowanie do pięciu urządzeń jest darmowe. Zdecydowanie więcej funkcji zapewnia InfraSuite Manager – produkt przeznaczony do zaawansowanych zastosowań. Rozwiązanie składa się z czterech modułów, które odpowiadają za zarządzanie zasilaniem, szafami i akcesoriami, środowiskiem oraz obiegiem informacji.
– Inwestycja w DCIM opłaca się w przypadku średnich i dużych serwerowni. Zastosowanie systemu InfraSuite Manager umożliwia optymalizację wydajności operacyjnej centrum danych przy zachowaniu niskich kosztów, a jednocześnie utrzymaniu wysokiego poziomu elastyczności i kontroli – mówi Michał Semeniuk.
Analitycy uważają, że innowacje w świecie nowych technologii, w tym najnowsze trendy, np. rozwój Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji, będą miały istotny wpływ na zmiany w architekturze centrów danych. Tym samym wzrośnie znaczenie narzędzi służących do kontrolowania ich pracy. Według Transparency Market Research rynek DCIM będzie rósł w latach 2018–2026 w tempie 18,1 proc. rocznie, by na koniec 2026 r. osiągnąć wartość 6,9 mld dol.
Więcej informacji:
Delta Electronics (Poland)
ul. Poleczki 23, 02-822 Warszawa
tel. (22) 335 26 00, ups.poland@deltaww.com
www.deltapowersolutions.com
Podobne artykuły
Zasilanie oszczędne i ekologiczne
Problemy z energetyką i galopujące ceny energii mają wpływ na decyzje zakupowe klientów biznesowych w segmencie zasilania gwarantowanego. Nie oznacza to jednak, że ruszyli szturmem po nowe UPS-y.
ATEN: platforma do zarządzania centrum danych
Wobec szybko rosnącej liczby urządzeń w centrum danych administratorzy potrzebują kompleksowego rozwiązania do centralnego (w tym zdalnego i bezpiecznego) zarządzania.
DCIM: pełna widoczność centrum danych
Wyjątkowo skomplikowane środowisko, jakim jest każde centrum danych, wymaga ciągłego monitorowania i kontroli – zarówno na poziomie infrastruktury fizycznej, jak i informatycznej. Administratorzy wykorzystują narzędzia DCIM (Data Center Infrastructure Management) do uzyskania wglądu w jego funkcjonowanie z różnych perspektyw.