Szybko zmieniające się trendy technologiczne stawiają nowe wymagania projektantom data center i osobom odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie tego typu obiektów. Jeszcze do niedawna moc nowo uruchamianych centrów danych nie przekraczała 1 MW. Jednakże w ostatnim czasie powstaje coraz więcej serwerowni o dużo większej mocy. Popyt na energię elektryczną rośnie w szybkim tempie, podobnie jak cena megawatogodziny. Przedsiębiorstwa i instytucje przywiązują coraz większą wagę do optymalnego zużycia prądu, a centrum danych stanowi w tym kontekście przypadek szczególny.

Najczęściej stosowanym wskaźnikiem służącym do pomiaru wydajności serwerowni jest współczynnik PUE, będący ilorazem całej mocy prądu zasilającego obiekt i mocy elektrycznej zużywanej przez sprzęt IT. Obok zalet ten współczynnik ma też kilka słabych punktów – nie uwzględnia chociażby serwerów pozostających przez dłuższy czas w bezruchu. Tymczasem w centrach danych, szczególnie tych cechujących się dużym zagęszczeniem sprzętu, nawet stosunkowo niewielkie zmiany, takie jak wzrost temperatury o 1°C, zwiększają ryzyko wystąpienia awarii.

Nie bez przyczyny zatem przedsiębiorstwa wykazują zainteresowanie systemami zapewniającymi wnikliwe analizowanie pracy serwerowni. Wyjątkowo duże możliwości w tym zakresie oferuje DCIM (Data Center Infrastructure Management). To oprogramowanie przeznaczone do zarządzania centrum danych pomagające reagować w czasie rzeczywistym na nieprawidłowości i planować z wyprzedzeniem rozwiązania, które umożliwiają redukowanie przestojów.

Niestety, tego typu produkty nie cieszą się w Polsce dużym popytem. Największą barierą hamującą ich sprzedaż są stosunkowo wysokie ceny. W tej sytuacji przedsiębiorstwa próbują sięgać po alternatywne rozwiązania, co jednak nie jest najlepszym pomysłem.

Bez stosowania odpowiednich systemów do monitoringu nie można efektywnie zarządzać centrum danych. Zauważamy, że wiele firm wykorzystuje od lat tymczasowe rozwiązania bazujące na rejestrze prowadzonym w arkuszu Excela. Jeszcze inni używają BMS (Building Management System), a więc oprogramowania, które nie jest przystosowane do realizacji zaawansowanych zadań związanych z kontrolą pracy data center – podkreśla Michał Semeniuk, dyrektor sprzedaży w Delta Electronics.

Niemniej przedstawiciel tajwańskiego producenta z optymizmem patrzy na rozwój tego segmentu rynku w Polsce. W jego opinii wraz z upływem czasu rodzimi przedsiębiorcy zaczną coraz bardziej doceniać profesjonalne systemy, które umożliwiają ograniczenie zużycia energii, a także skutecznie zapobiegają awariom czy przeciążeniom.

Delta Electronics oferuje dwa rodzaje tego typu produktów: InfraSuite Device Master i InfraSuite Manager (DCIM). Pierwszy z wymienionych systemów jest przeznaczony do obiektów, które potrzebują bieżącej informacji na temat stanu infrastruktury, w tym także rozproszonej, oraz rejestru zdarzeń. Należy zaznaczyć, że monitorowanie do pięciu urządzeń jest darmowe. Zdecydowanie więcej funkcji zapewnia InfraSuite Manager – produkt przeznaczony do zaawansowanych zastosowań. Rozwiązanie składa się z czterech modułów, które odpowiadają za zarządzanie zasilaniem, szafami i akcesoriami, środowiskiem oraz obiegiem informacji.

– Inwestycja w DCIM opłaca się w przypadku średnich i dużych serwerowni. Zastosowanie systemu InfraSuite Manager umożliwia optymalizację wydajności operacyjnej centrum danych przy zachowaniu niskich kosztów, a jednocześnie utrzymaniu wysokiego poziomu elastyczności i kontroli – mówi Michał Semeniuk.

Analitycy uważają, że innowacje w świecie nowych technologii, w tym najnowsze trendy, np. rozwój Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji, będą miały istotny wpływ na zmiany w architekturze centrów danych. Tym samym wzrośnie znaczenie narzędzi służących do kontrolowania ich pracy. Według Transparency Market Research rynek DCIM będzie rósł w latach 2018–2026 w tempie 18,1 proc. rocznie, by na koniec 2026 r. osiągnąć wartość 6,9 mld dol.

Więcej informacji:
Delta Electronics (Poland)
ul. Poleczki 23, 02-822 Warszawa
tel. (22) 335 26 00, ups.poland@deltaww.com
www.deltapowersolutions.com