Czego brakuje pamięciom masowym?


Opublikowany przez firmę DataCore raport „The State of Data Storage 2024” ukazuje skalę wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa w zarządzaniu rosnącym wolumenem danych.
Aż 88 proc. specjalistów ds. pamięci masowych przyznaje, że ich obecna infrastruktura nie zapewnia kluczowych funkcji, co przekłada się na potrzebę uproszczenia architektury i większej elastyczności zakupowej.
Coraz większą rolę w zarządzaniu pamięcią odgrywa sztuczna inteligencja – 70 proc. firm już wdrożyło lub planuje wdrożyć sztuczną inteligencję w tym obszarze. Mimo to jedynie 41 proc. czuje się przygotowanymi na skutki rosnącego wpływu AI, a aż 93 proc. zgłasza obawy związane z bezpieczeństwem, prywatnością i integralnością danych.
Większość firm nadal preferuje przechowywanie danych lokalnie (w centrach danych lub rozproszonych strukturach), chociaż chmura i partnerzy zewnętrzni zyskują na znaczeniu.
Wnioski płynące z badania wskazują, że strategia przechowywania danych musi dziś uwzględniać nie tylko wydajność i koszty, lecz także skalowalność pod kątem zadań AI, a także nowych modeli zarządzania.
Źródło: Raport DataCore „The State of Data Storage 2024”
Podobne artykuły
Walka w chmurach: alternatywa dla Big Techów
Wprawdzie chmura kusi skalowalnością i elastycznością, ale coraz więcej firm zaczyna dostrzegać ukryte koszty związane z korzystaniem z niej. Jednocześnie niewykluczone jest, że o wyborze dostawcy coraz częściej będzie decydować nie tylko cena usługi, ale też regulacje prawne i uwarunkowania geopolityczne.
Szyfrowanie przygotowane na „kwantową apokalipsę”
Komputery kwantowe stanowią poważne zagrożenie dla tradycyjnych metod szyfrowania, co wymusza rozwój algorytmów kryptograficznych odpornych na ataki przeprowadzane przy ich użyciu.