Wynagrodzenia, czyli kto oferuje więcej

W ostatnich miesiącach rosnąca inflacja i zmiany w systemie podatkowym wprowadzone wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu miały spory wpływ na sektor cybersecurity. Rosnące koszty życia i większe straty podatkowe sprawiły, że z racji wysokich zarobków specjaliści z obszaru IT Security odczuli spore straty finansowe. Oczywiste jest, że przełożyło się to na wzrost oczekiwań finansowych, które mogłyby zrekompensować wspomniane straty.

Na najwyższe zarobki można liczyć przede wszystkim w firmach międzynarodowych. Jednak lokalne struktury stopniowo wyrównują poziom wynagrodzeń, aby zapobiec rotacji pracowników. Konieczność dostosowywania ofert polskich pracodawców do konkurencji z zagranicy powoduje również fakt, że polscy specjaliści ze znajomością języka angielskiego coraz częściej otrzymują oferty pracy już nie tylko z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, ale również z Azji, USA czy Wielkiej Brytanii. W efekcie polskim firmom jest jeszcze trudniej pozyskać pracowników.

Średnie wynagrodzenie w branży cybersecurity wynosi około 18 tys. zł, a mediana kształtuje się na poziomie 15 tys. zł brutto miesięcznie. Na najniższe zarobki w przedziale od 3,5 do 6 tys. zł brutto mogą liczyć stażyści. Młodszy specjalista zarabia pomiędzy 7 a 12 tys. zł brutto, zarobki specjalisty mogą natomiast sięgać nawet 19 tys. zł brutto. Od 14 do 26 tys. zł brutto to przedział wynagrodzenia, jakie otrzymuje starszy specjalista. Najwyższe zarobki oferowane są na stanowiskach managerskich i dyrektorskich – tu pensje sięgają powyżej 26 tys. zł brutto.

Pomówmy o widełkach

Pracodawcy z sektora cybersecurity mają problem z pozyskaniem pracowników, to fakt. Oprócz małej liczy ekspertów dostępnych na rynku, problemy te generuje również brak wystarczających budżetów, czy też rozbieżność w kwestiach finansowych między firmą a kandydatem.

Aby od samego początku grać w przysłowiowe „otwarte karty” warto, aby pracodawcy zamieszczali w ogłoszeniach rekrutacyjnych informacje dotyczące widełek finansowych. Dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa kwestia wynagrodzeń jest jednym z kluczowych kryteriów selekcji ofert pracy. Oczywiście liczą się pozostałe aspekty, takie jak forma zatrudnienia i tryb wykonywania obowiązków, czy szczegóły technologiczne i dane dotyczące projektów. Niemniej kwestia wynagrodzeń jest niezwykle istotna.

Nierzadko oczekiwania kandydata i możliwości finansowe firmy nie mają punktów wspólnych. Publikacja widełek finansowych w ogłoszeniach przekłada się na przyspieszenie selekcji ofert przez kandydatów. W efekcie pozwala, tak kandydatom jak i pracodawcom, zaoszczędzić czas na rozmowy, które ze względu na kwestie finansowe nie zakończyłyby się sukcesem.

Część pracodawców nie jest w stanie przekroczyć założonego pułapu wynagrodzeń. Dla takich firm korzystnym finansowo rozwiązaniem może okazać się outsourcing funkcji i procesów bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że korzystanie z usług zewnętrznych dostawców z każdym rokiem zyskuje na popularności.

Mikołaj Zbudniewek Mikołaj Zbudniewek  

pełni funkcję Executive Directora w HRK ICT. Specjalizuje się w rekrutacjach na stanowiska związane z IT i cybersecurity.