Zarówno producenci, jak i dystrybutorzy IT coraz częściej polecają uwadze integratorów firmowe meeting roomy. Zwłaszcza że mamy do czynienia z nowymi potrzebami ich użytkowników. Na przykład zmienia się sposób pracy w firmowych open space’ach. Mimo że otwarte przestrzenie nadal będą bardzo popularne nie tylko w dużych, lecz także w całkiem niewielkich przedsiębiorstwach, pojawiła się wyraźna potrzeba wydzielenia miejsc przeznaczonych na spotkania małych grup roboczych. Takich, które często są zwoływane ad hoc, by przedyskutować problem, skomunikować się ze zdalnymi pracownikami, innym oddziałem firmy bądź klientem.

Według wielu badań to właśnie małe grupy ludzi pracują wyjątkowo efektywnie, bo angażują wszystkie osoby biorące udział w spotkaniu. To z kolei przekłada się na wyniki współpracy, a w ostatecznym rachunku na przychody firm. Zarządzający coraz skrupulatniej liczą, ile kosztuje każda godzina pracy zatrudnionych ludzi. Odpowiednie warunki do współpracy i dostępne rozwiązania technologiczne mają sprawić, że będą oni w 100 proc. zaangażowani w działania firmy.

Dlatego coraz większy udział w biurowej przestrzeni przeznaczonej na spotkania biznesowe będą miały meeting roomy, pozwalające na komfortową współpracę do mniej więcej 10 osób. Prawdziwą jednak furorę robią ostatnio pokoje typu huddle room, przeznaczone dla maksymalnie sześcioosobowych grup. Według badań Frost & Sullivan w 2022 r. takie pomieszczenia mają stanowić aż 70 proc. wszystkich sal spotkań. W dodatku liczba pomieszczeń przeznaczonych na rozmowy biznesowe ma rosnąć w tempie 20 proc. rocznie przez najbliższe cztery lata. Futuresource Consulting doliczył się blisko 11 mln sal konferencyjnych w całej Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Z kolei dane Forrestera mówią o tym, że na całym świecie funkcjonuje ponad 30 mln tego typu pomieszczeń.

Nie tylko rozmiar

Jednak nie sam rozmiar sali ma zapewnić oczekiwany efekt. W dobrze pojętym interesie integratora leży dopilnowanie, by jedynym narzędziem dostępnym w huddle roomie nie był flipchart z rolką papieru lub telewizor. Zmiany w organizacji przestrzeni biurowej i sposobach pracy idą w parze z intensywnym rozwojem oferty rynkowej dotyczącej dostosowania rozwiązań konferencyjnych do wymagań współczesnych klientów. Warto więc wykorzystać sprzyjające warunki, które panują na rynku, do realizacji wysokomarżowych projektów.

 

Integratorzy mają duże pole do popisu w kilku obszarach: sieciowym (co oznacza konieczność dostosowania rozwiązań do dostępnych warunków sieciowych bądź poprawę tych warunków), integracji systemów audio i wideo, włączenia rozwiązań działających w salach spotkań do systemów wykorzystywanych ogólnie w biurze (np. drukarkowego, digital signage, IoT), bezpieczeństwa danych i informacji, a także szyfrowania komunikacji. W grę wchodzi nawet obszar rozwiązań automatyki budynkowej z racji tego, że sale mogą funkcjonować jako inteligentne przestrzenie, dostosowujące się do specyficznych potrzeb uczestników spotkań według określonych z góry scenariuszy.

Na kwestiach technicznych i organizacyjnych związanych z wdrożeniem rozwiązań z dziedziny IT oraz audio-wideo się nie kończy. Klienci mogą potrzebować doradztwa nawet dotyczącego umeblowania. Chodzi np. o meble wyciszające wyspy huddle, które są tworzone wprost w otwartej przestrzeni biurowej.

Biorąc pod uwagę rozwój rozwiązań konferencyjnych, w nowoczesnych salach spotkań dla grup projektowych prędzej czy później będzie w pełni realizowana koncepcja BYOD. Producenci zmierzają bowiem do tego, by uczestnicy spotkania mogli łatwo i w każdej chwili sięgać po treści zapisane na własnych urządzeniach przenośnych i wyświetlać je na zainstalowanym w sali ekranie.

Multimedialnym sercem sali często są monitor LCD i zestaw do wideokonferencji. Trzeba pamiętać, że należy te urządzenia połączyć z sobą w jeden system i umożliwić użytkownikowi w prosty i intuicyjny sposób podłączenia do niego własnego sprzętu. Dużym zainteresowaniem cieszą się więc multiformatowe przełączniki prezentacyjne do podłączania kilku urządzeń z różnymi rodzajami portów HDMI/DP/USB-C. Warto zaznaczyć, że każdy z tych standardów niesie z sobą także pewne ograniczenia, w szczególności związane z długością tras sygnałowych – mówi Kamil Węglarz, Products Sales Specialist w Aten.

Ponieważ spotkania biznesowe ewoluują z jednostronnych prezentacji we współpracę kilku prezenterów (również tych, którzy biorą udział w spotkaniu dzięki systemowi wideokonferencyjnemu), ważne staje się zastosowanie dobrej jakości inteligentnych kamer, które płynnie będą przechodzić z ogólnego kadru ukazującego wszystkich uczestników spotkania na kadr prezentujący osobę zabierającą głos. Specjaliści podkreślają też, że poza zaawansowaną wiedzą dotyczącą rozwiązań AV integratorom potrzebna jest także wiedza z obszaru ruchu QoS i bezpieczeństwa sieciowego. Wsparciem dla sal spotkań będzie konfiguracja stref zdemilitaryzowanych i dostępu do internetu na potrzeby specyficznych wymagań urządzeń wideo. Tak by praca sieci nie powodowała opóźnień i utraty pakietów. Niezbędne stają się kompetencje w obszarze VoIP i zunifikowanej komunikacji w związku z tym, że postępuje integracja środowisk i platform informatycznych działających w przedsiębiorstwach.

 

Zdaniem specjalisty

Kamil Węglarz, Products Sales Specialist, Aten

Świata IT i AV nie da się obecnie odseparować. Integratorzy muszą być specjalistami w dziedzinie działania i konfiguracji sieci Ethernet, koniecznej do zarządzania urządzeniami czy przy konfiguracji wideokonferencji. Powinni również mieć doświadczenie związane z przesyłaniem obrazu i dźwięku, mając świadomość możliwości i ograniczeń poszczególnych standardów. Bez tych umiejętności i wiedzy nie ma mowy o kompleksowej obsłudze klienta ani doradztwie specjalistycznym. Sale cechują się dużą rotacją i obłożeniem. Sprzęt w nich zainstalowany musi być intuicyjny, wytrzymały oraz – z racji na dużą liczbę pomieszczeń – także przystępny cenowo.

Bartłomiej Biernat, Product Team Leader, Veracomp

Należy pamiętać, że podstawową funkcją większości pokojów konferencyjnych dowolnej wielkości są spotkania lokalne, podczas których kilka osób spotyka się i omawia dany temat – projekt, prezentację, tekst czy tabelę. Tylko w nielicznych sytuacjach trzeba pokazać tę treść stronie zdalnej. Warto jednak zadbać, by jedno urządzenie mogło być wykorzystywane podczas każdego scenariusza. Dodatkowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania, jest jego kompatybilność z wieloma platformami komunikacyjnymi. Dzięki temu firmy nie muszą zmieniać wyposażenia sali konferencyjnej w sytuacji, w której zmienią narzędzie do komunikacji.

Mariusz Orzechowski, dyrektor polskiego przedstawicielstwa NEC Display Solutions Europe

Jeżeli integrator, który chce sprzedać klientowi zaawansowany technologicznie monitor interaktywny, prezentuje mu go tylko od strony sprzętowej, w 99 przypadkach na 100 taka prezentacja nie odniesie skutku. Szanse na powodzenie rosną, jeśli rozmowa dotyczy potrzeb klienta związanych z salami spotkań. Integrator dokładnie pozna środowisko pracy i nawyki klienta, a następnie zaprezentuje dostosowane do tego rozwiązanie. Takie działanie wymaga od firmy integracyjnej dużo pracy, ale przynosi skutek. Wskazują na to doświadczenia NEC Display Solutions z rynku brytyjskiego, na którym jest obecnie najwięcej użytkowników naszej platformy InfinityBoard.

 

Liczy się automatyzacja

W dziedzinie zarządzania salami spotkań w firmach rośnie znaczenie terminali, za pomocą których można obsługiwać wszystkie urządzenia konferencyjne oraz systemy oświetlenia, żaluzji, klimatyzacji lub nagłośnienia. Postawienie sprzętu i rozwiązań automatyki w stan gotowości powinno być tak proste, by mógł sobie z tym poradzić każdy uczestnik spotkania. Przestaje wchodzić w grę każdorazowa żmudna konfiguracja urządzeń, w zapomnienie powinna odejść także konieczność korzystania z kilku pilotów przeznaczonych do obsługi różnych elementów wyposażenia sali. Wszystkie operacje mogą być wykonywane za pośrednictwem tabletu, a nawet smartfona wyposażonego w odpowiednią aplikację.

Automatyzacja może iść dalej i przejawiać się w scenariuszach stworzonych dla poszczególnych sal spotkań zawierających stałe parametry odpowiadające danej grupie roboczej. Za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia nie tylko wygoda, lecz także oszczędność czasu osób biorących udział w spotkaniu. A to już przekłada się na konkretne kwoty. Z wyliczeń przedstawionych podczas jesiennej konferencji partnerskiej NEC-a wynika, że zły system konferencyjny powoduje minimalnie 10 minut straty na każdym spotkaniu, a koszt roboczogodziny w korporacji wynosi mniej więcej 120 zł.

W grę wchodzą także argumenty związane z oszczędnością samych urządzeń i prądu. Administrator odpowiedzialny za sale spotkań ma zdalny wgląd w to, jak są używane rozwiązania zainstalowane w salach i czy na pewno nie pracują w czasie, gdy pokoje stoją puste. Zdalnie również może zidentyfikować usterkę, a niekiedy również naprawić ją „na odległość”, co znów redukuje czas opóźnień.

Rozwiązania w dziedzinie automatyzacji systemów funkcjonujących w salach spotkań idą w kierunku prawdziwych innowacji. Okazuje się, że elementem odpowiadającym za ich działanie może być… interaktywny monitor. Dobrym przykładem jest urządzenie Sharpa zaopatrzone w czujniki IoT, które współpracują z usługami Microsoft Azure Digital Twins. Sensory przekazują dane do platformy Azure, dzięki czemu administrator monitoruje dostępność sal spotkań, jakość powietrza, natężenie światła i wilgotności, a pozyskiwane dane wykorzystuje do efektywnego zarządzania przestrzenią przeznaczoną do biznesowej współpracy.

Monitory interaktywne wchodzą do korporacji

Monitory interaktywne, o różnym stopniu zaawansowania, wpłynęły na rynek szeroką falą. Według danych Futuresource Consulting pierwsze takie urządzenia pojawiły się na rynku ponad 10 lat temu. Obecnie o udziały współzawodniczy ponad 20 marek. Sprzedaż tego rodzaju monitorów wzrosła ilościowo o 172 proc. w 12 miesięcy, licząc od marca 2018 r. Do 2023 r. wzrost ma się utrzymywać na poziomie średnio 25,1 proc. Do niedawna głównym ich odbiorcą był rynek edukacyjny. Obecnie jednak sprzedaż tych urządzeń rośnie głównie w segmencie korporacyjnym. Duże firmy mają z czasem kupować najbardziej rozbudowane, a więc i najdroższe, wysokomarżowe modele. Zaletą tych – jak je określają niektórzy specjaliści – kombajnów do współpracy jest to, że w jednym urządzeniu oprócz funkcji whiteboarda klient dostaje rozwiązanie wideo-
konferencyjne (m.in. dzięki wbudowanym głośnikom i kamerze z inteligentnymi funkcjami), narzędzia do współpracy na wspólnych dokumentach oraz interaktywnych prezentacji.

Monitory mają porządkować i ułatwiać zdalną komunikację w firmach dzięki temu, że współpracują z wieloma służącymi do tego celu aplikacjami. Specjaliści podkreślają przy tym, że często w ramach jednej korporacji używa się kilku różnych programów.

Na polskim rynku przedsiębiorstw to rozwiązania jeszcze mało popularne. Dlatego integratorzy powinni nauczyć się dobrze uzasadniać niemały wydatek, który miałby ponieść klient, decydując się na takie rozwiązanie.

Wątpliwości co do zasadności stosowania w korporacjach wysokiej klasy monitorów do współpracy mogą brać się stąd, że w samym Windows 10 i Office 365 Microsoft wprowadził wiele funkcji interaktywnych. Wraz z pakietem Office 365 klient może mieć dostęp do Microsoft Teams, ale wiele przedsiębiorstw ma swoje standardy i stosuje różnego rodzaju oprogramowanie do współpracy, czasem w zależności od tego, z kim się komunikuje. Dlatego w przypadku monitorów do współpracy klienci doceniają możliwość ich konfiguracji zgodnie ze specyficznymi potrzebami ich firmy – argumentuje Mariusz Orzechowski, dyrektor polskiego przedstawicielstwa NEC Display Solutions Europe.

 

Od tele- do wideokonferencji

Na razie klienci są bardziej skłonni do realizacji scenariusza, według którego większa sala spotkań jest wyposażona w projektor, mała zaś w monitor LCD z dodatkowymi rozwiązaniami wideokonferencyjnymi, od których wręcz roi się na rynku. Według danych Futuresource Consulting do 2022 r. sprzedaż sprzętu do wideokonferencji na świecie będzie rosnąć średnio o 27 proc. rocznie. W samym 2019 r. odnotowano skokowy wzrost wynoszący 50 proc., windując przychody ze sprzedaży do poziomu 3,8 mld dol. Z kolei w 2018 r. w sprzęt do wideokonferencji wyposażono jedynie około 10 proc. sal spotkań, więc integratorzy wciąż mają dużo do zrobienia na tym polu, a polski rynek nie stanowi pod tym względem wyjątku.

Tym, co zadomowiło się w siedzibach rodzimych odbiorców biznesowych, są rozwiązania telekonferencyjne. Rynek w tej dziedzinie także nie stoi w miejscu i integratorzy ciągle mogą na nim zarobić.

Wideokonferencje są coraz popularniejsze, ale telekonferencje nie odejdą szybko do lamusa. Połączenia audio, podczas których jedynie słyszymy się z drugą stroną, są bardzo mocno zakorzenione w biznesie. Dzięki telefonii stacjonarnej i komórkowej mają długą historię i wystarczają wielu firmom. Z kolei inwestycje w wyposażenie sali konferencyjnej warto przeprowadzić w sposób przemyślany, tak by funkcje audio, wdrożone na początku, można było w przyszłości łatwo rozbudować o wideo – mówi Bartłomiej Biernat, Product Team Leader w Veracompie.

Oczywiście wideokonferencję można zorganizować przy użyciu nawet całkiem prowizorycznych rozwiązań. Często wystarczy do tego po prostu smartfon. Każdy integrator jednak ma obecnie do wykorzystania bardzo bogatą ofertę zróżnicowanego cenowo sprzętu, dzięki czemu może pokazać klientowi różnicę między biznesowym zestawem wideokonferencyjnym w przystępnej cenie a prowizorką, której cechą jest niska jakość dźwięku i obrazu, zawodność połączenia, a przez to samego kontaktu między zespołami, nie mówiąc już o komunikacji z odbiorcami końcowymi.

Cechą rozwiązania wideokonferencyjnego, na którą powinno się zwracać uwagę klientów korporacyjnych, a także tych z mniejszych firm, jest możliwość korzystania z wielu chmurowych systemów wideokonferencyjnych w ujednolicony sposób, a więc w każdej z sal spotkań, jakimi dysponuje firma, i za pomocą takich samych, prostych funkcji obsługi. Ważna jest też łączność USB typu plug and play. Wielu producentów podkreśla taką cechę jak mobilność zestawów, twierdząc, że klient może ich łatwo użyć w tym miejscu w firmie, w którym właśnie są potrzebne. Z kolei zestawy modułowe pozwolą rozbudowywać rozwiązania wideokonferencyjne w salach spotkań różnej wielkości, zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Na rynku można znaleźć przykłady maksymalnego uproszczenia rozwiązań do sprawnego uzyskiwania połączenia wideokonferencyjnego bez ustępstw w dziedzinie jakości i wielofunkcyjności. Przykładem jest Poly Studio X Series – wideoterminal all-in-one z szerokokątną kamerą 4K, z funkcją kadrowania grupy i mówcy, wysokiej jakości audio, możliwością udostępniania treści bezprzewodowo i kablowo. Przywołujemy to rozwiązanie dlatego, że dawny Polycom oferował jeszcze kilka lat temu duże systemy wideokonferencyjne, bazujące na zamkniętych, drogich i rozbudowanych rozwiązaniach. Choć rozwiązania telepresence, bo o nich mowa, nie zniknęły z rynku, to jednak zwrot firmy w kierunku pudełkowych terminali takich jak X Series doskonale obrazuje trendy w segmencie wyposażania sal spotkań i kierunek rozwoju wideokonferencyjnej oferty w przypadku wielu innych producentów.

 

Projektory na wymarciu?

Otóż według producentów projektorów (również tych, którzy jednocześnie oferują monitory do współpracy) – nic bardziej mylnego, szczególnie jeśli chodzi o zastosowanie w większych salach spotkań.

Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na większe przekątne. Komunikacja z użyciem obrazu jest najskuteczniejsza zarówno w biznesie, jak i edukacji. Odpowiedzią producentów monitorów na ten trend jest możliwość łączenia z sobą urządzeń, jednak na obecnym etapie jest to połowiczne rozwiązanie, ponieważ zawsze będą widoczne krawędzie paneli. Projekcja zaś umożliwia płynne „stackowanie” sprzętu i utworzenie jednego wielkiego obrazu bez widocznych krawędzi łączenia – wyjaśnia Jakub Łapiński, Business Account Manager w Epsonie.

Na korzyść projekcji ciągle przemawia przede wszystkim niższa cena zakupu w przeliczeniu na cal ekranu, a także niższe koszty utrzymania (niskie TCO). Nowoczesne projektory do sal konferencyjnych zapewniają duży obraz (rzędu 100 i więcej cali) z możliwością jego skalowania w zależności od bieżących potrzeb i audytorium.

Jacek Smak, dyrektor handlowy NEC Display Solutions Europe, podkreśla, że szczególnie atrakcyjne dla odbiorców biznesowych są modele projektorów z zaimplementowaną funkcją multipresentera, umożliwiającą wyświetlanie ekranu urządzenia (komputera, smartfonu itp.) za pośrednictwem przewodowej lub bezprzewodowej sieci LAN. Oprócz ekonomicznych argumentów, podkreślających przewagę projektorów generujących duży obraz nad ścianami monitorowymi, do klientów trafiają również te związane z aranżacją sal.

Współczesny nieużywany projektor może się automatycznie chować w suficie, a ekran zwijać. Same ekrany do projekcji mogą być zainstalowane w nietypowych miejscach, jak okno czy nawet środek pomieszczenia. Poza tym wśród klientów biznesowych popularność zdobywają właśnie projektory laserowe i to one zastępują w salach spotkań starsze rozwiązania projekcyjne.

Świadomość zalet laserowego źródła światła jest już bardzo duża wśród integratorów, a wśród klientów końcowych zadowalająca. Laser broni się dzięki sukcesywnie spadającej cenie, długiej żywotności oraz brakowi kosztów serwisu i eksploatacji – mówi Jacek Smak.

Świadomi klienci bardzo doceniają przy tym ultraciche projektory laserowe, a to właśnie w salach konferencyjnych szum pracującego projektora może rozpraszać uczestników spotkania.

 

Scenariusze meeting roomów

Środowisko do prezentacji Zapewnia wyświetlanie prezentacji w równych formatach na centralnym ekranie. Przewiduje się, że prezentacje będą zawierać coraz więcej treści multimedialnych, będą oparte na grafice i wideo, powinny być idealnie połączone z technologią wyświetlania w najwyższych rozdzielczościach. Uczestnicy mogą również udostępniać treści z tabletów, telefonów komórkowych lub laptopów.

Środowisko do spotkań wideo Może obejmować połączenie różnych sal konferencyjnych w tym samym budynku czy w wielu biurach w różnych miejscach na całym świecie. Zintegrowane technologie AV są wykorzystywane w tym środowisku do wymiany informacji i rozwiązywania problemów, dlatego rozwiązania muszą ułatwiać efektywną komunikację bez zakłóceń. Tego rodzaju komunikacja staje się kręgosłupem dzisiejszego korporacyjnego modelu biznesowego, a zatem oczekiwania dotyczące rozwiązań wideokonferencyjnych są wysokie. Klienci oczekują łatwej ich konfiguracji, utrzymania wielu jednoczesnych transmisji wideo podczas spotkania, interoperacyjności i płynnego przełączania między wieloma wejściami. Potrzebny jest stabilny i wyraźny sygnał audio-wideo, by spełnić wymagania dotyczące wysokiej jakości obrazu.

Środowisko mieszane Typowe wielofunkcyjne środowisko spotkań spełnia potrzeby związane z prezentacjami, wideokonferencjami i szkoleniami korporacyjnymi. Zwykle będzie zawierało system konferencyjny AV, może też zachodzić potrzeba zainstalowania kilku ekranów i ścian wideo, by prezentować różnorodne multimedia, w tym wideo i grafikę w wysokiej rozdzielczości. Biorąc pod uwagę znacznie większą skalę tego rodzaju środowiska spotkań, wysokiej klasy konfiguracje często będą wymagały wsparcia na duże odległości i intuicyjnego systemu sterowania, który zarządza każdym aspektem rozwiązania AV. Zwłaszcza takiego, który ułatwia interoperacyjność, dając użytkownikom możliwość efektywnego wykorzystywania podczas spotkania ich własnych urządzeń. Tego rodzaju wielofunkcyjne środowiska spotkań są jednymi z najdynamiczniejszych obszarów roboczych, dlatego zastosowane rozwiązania muszą być elastyczne i skalowalne.