Vembu BDR – rewolucja w backupie danych
Oprogramowanie do backupu Vembu BDR Service Provider Edition jest przeznaczone dla dostawców usług IT, którzy poszukują rozwiązania ułatwiającego obsługę wielu klientów i umożliwiającego zarządzanie różnorodnymi środowiskami.
Tradycyjne rozwiązania do backupu danych rzadko są wykorzystywane w sytuacji, gdy firma zaczyna korzystać z wirtualnych serwerów. Dzieje się tak, ponieważ menedżerowie IT w małych i średnich firmach są za jak najdalej idącym ujednoliceniem środowiska tworzenia kopii zapasowych. Skłonni są nawet do podejmowania decyzji o budowie takiego systemu od podstaw. Zarówno dla ochrony środowisk fizycznych, jak i wirtualnych, zamiast chronić każde z nich osobno.
Usprawniona deduplikacja
Najnowsza wersja oprogramowania Vembu BDR to nowa jakość wśród tego typu rozwiązań, ponieważ pomaga dostawcom usług zapewnić wyższy poziom ochrony danych ich klientów. Wykonuje kopie zapasowe danych z oprogramowania cPanel, VMware, Microsoft Hyper-V, obrazów dysków, serwerów Exchange, SQL, jak również plików i folderów. Przy czym dokonuje tego przy minimalnym obciążeniu systemu.
Wraz z nową wersją oprogramowania Vembu BDR producent wprowadził innowacyjną technikę VembuHIVE. Służy do zarządzania danymi w trakcie procesu wykonywania backupu i ich przywracania z kopii zapasowej. Umożliwia deduplikację danych zebranych w blokach o zmiennej długości (Variable Length Block-Level De-duplication), a także wykorzystuje cechy systemu plików VHFS (VembuHIVE File System). Dzięki temu możliwe jest znacznie szybsze przywracanie danych, a także potrzeba mniej miejsca do ich przechowywania. Zapewnia to zredukowanie kosztów obsługi pamięci masowych i czyni przywracanie danych szybszym, bardziej bezpiecznym i prostym.
Mniejsze koszty składowania danych
Dzięki zastosowaniu w Vembu BDR deduplikacji bloków danych o zmiennej długości znacznie zmniejszona została ilość miejsca potrzebna do składowania danych w porównaniu z wymaganą przez inne, podobne rozwiązania na rynku. Silnik deduplikacji VembuHIVE analizuje dane i na tej podstawie inteligentnie rozmieszcza granice bloków oraz kontroluje ich ewentualne modyfikacje.
Wszystkie procesy przetwarzania danych podczas wykonywania kopii zapasowej są realizowane na samym serwerze backupu i nie angażują zasobów obliczeniowych komputerów, z których pobierane są dane. Co najważniejsze, system deduplikacji może pobierać wiele strumieni danych z różnych urządzeń klienckich i przesyłać je do wspólnej puli bloków. Każdy backup (zarówno pełny, jak i przyrostowy) jest wykonywany z przynajmniej 50-proc. zmniejszeniem zapotrzebowania na pamięci masowe. Po pewnym czasie daje to dodatkowe zwiększenie oszczędności – nawet do 80 proc.
W rozwiązaniu VembuHIVE wszystkie kopie obrazów dysków są przechowywane po deduplikacji w blokach. Niezależnie od tego, czy dane źródłowe pochodziły z serwerów Windows, hostów VMware czy Hyper-V. W rezultacie każda kopia zapasowa obrazów dysków jest dostępna w różnych formatach (VMDK, VHD, VHDX, a nawet RAW). Na przykład za pomocą VHFS obraz fizycznego serwera Windows może być przywrócony natychmiast na serwerze ESXi lub odwrotnie. Można nawet od razu bootować, montować i przywracać w pełni skompresowane, zdeduplikowane i zaszyfrowane backupy. Jest to możliwe dzięki inteligentnemu zarządzaniu metadanymi stworzonymi dla każdej kopii zapasowej.
Dodatkowe informacje:
Damian Sieradzon,
IT Security Product Manager, MWT Solutions
Artykuł powstał we współpracy z firmami Vembu Technologies i MWT Solutions.
Podobne artykuły
ManageEngine Partner Summit: więcej partnerów, lepsza skuteczność
Ekspansja geograficzna, wzrost przychodów i większa skuteczność w pozyskiwaniu projektów sprawiają, że MWT Solutions może zaliczyć miniony rok do udanych. Niemniej dystrybutor odczuł przy tym obecne spowolnienie na rynku IT, zwłaszcza w sektorze public.
Zarządzanie urządzeniami końcowymi: postępująca konsolidacja systemów
Zarządzanie urządzeniami końcowymi staje się nie lada wyzwaniem dla działów IT. To zła wiadomość, natomiast dobra jest taka, że na rynku istnieje cała gama rozwiązań, które umożliwiają uporanie się z tym problemem.
Zarządzanie zasobami IT: coraz więcej przeszkód
Zarządzanie zasobami IT powinno stanowić bardzo ważny filar w procesie cyfrowej trans-formacji. Jednak w praktyce nie zawsze wszystko działa tak, jak powinno.