Zdaniem specjalisty

Michał Lewiński, Deputy Purchasing Director, AB  

Praktycznie każda grupa biurowych urządzeń drukujących cieszy się dużym zainteresowaniem. Najwięcej zapytań dotyczy urządzeń wielofunkcyjnych laserowych drukujących w kolorze, ale jest to wykładnikiem bardzo słabej dostępności modeli z tej grupy. Tam, gdzie jest taka możliwość, są one zastępowane modelami monochromatycznymi. Już teraz widać poprawiającą się dostępność szerokiego portfolio urządzeń drukujących. Zapasy półprzewodników w Korei są najwyższe od co najmniej 5 lat i urosły rok do roku o ponad 50 procent. Koszty frachtu morskiego z Chin do Europy spadły z wrześniowych szczytów ubiegłego roku o około 40 procent. Dane te mogą sugerować dalszą poprawę dostępności urządzeń w nadchodzących miesiącach.

  
Piotr Baca, Country Manager, Brother  

Rok 2021 to liczne wyzwania i bardzo dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku. Jednak nasze cele sprzedażowe są stałe, więc przy poprawie dostępności komponentów liczymy na kontynuację trendu wzrostu sprzedaży w obecnym roku. Trzeba przy tym pamiętać, że na łańcuch dostaw wpływa wiele czynników – dostępność komponentów, pracowników, a przede wszystkim wyzwaniem jest sytuacja pandemiczna w okresie jesiennym. Większość naszej produkcji odbywa się w Azji, która w przypadku nawet nieznacznego wzrostu zakażeń wprowadza drastyczne ograniczenia w zakładach produkcyjnych – zamykane są całe miasta. Powoduje to znaczne opóźnienia, szczególnie w transporcie. Zakładamy jednak, że rok 2022 jest ostatnim tak niestabilnym w zakresie dostaw komponentów czy obsługi logistycznej.

  
Krzysztof Janiec, MPS Sales Specialist, Epson  

Zdecydowanie mogę powiedzieć, że klienci z segmentu SOHO i małych biur w większości wybierają oszczędną i ekologiczną technologię atramentową. To czego oczekują, oczywiście oprócz niskich kosztów i bezawaryjności, to takie funkcje jak duplex, skaner i rzecz jasna jak najmniejsza liczba czynności obsługowych. Drukarka ma po prostu być i sprawnie działać. W naszych modelach, w przeciwieństwie do laserowych czy tych z kartridżami, zapas atramentu wystarcza naprawdę na długo co pozwala ograniczyć interwencje do minimum. Łączność bezprzewodowa czy możliwość z druku z aplikacji i urządzeń mobilnych to już standard w maszynach Epson. Coraz ważniejszy jest też oczywiście aspekt ekologiczny – druk atramentowy to mniejsze zużycie energii, mniej odpadów eksploatacyjnych i mniejszy wpływ na środowisko naturalne.