Według IDC wydatki na chmurę publiczną i prywatną w 2018 r. wyniosły w Polsce 325,52 mln dol., co oznacza niemal 27-proc. wzrost w ujęciu rocznym. Tempo adaptacji rozwiązań chmurowych byłoby z pewnością szybsze, gdyby nie trudności w znalezieniu i pozyskaniu pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Microsoft dostrzega ten problem i w reakcji na niego zamierza zniwelować luki w kompetencjach cyfrowych pracowników polskich przedsiębiorstw i instytucji. W tym celu firma rozpoczęła pod koniec ubiegłego roku akcję „Chmurogotowi”, która kładzie nacisk na rozwój umiejętności, jeśli chodzi o zastosowania rozwiązań bazujących na chmurze obliczeniowej.

Microsoft zakłada, że dzięki tej inicjatywie polski rynek wzbogaci się w skali roku przynajmniej o dwa tysiące specjalistów. Co ważne, producent zamierza edukować nie tylko klientów końcowych, lecz także swoich partnerów handlowych, którzy odgrywają bardzo istotną rolę w procesie cyfryzacji przedsiębiorstw. Z myślą o ich potrzebach Microsoft uruchomił specjalny program Cloud Elite, zapraszając do udziału wybranych integratorów. Wśród nich, obok dużych globalnych graczy, jak Accenture, DXC, KPMG czy T-Systems, znalazły się polskie firmy, m.in. TransitionTechnologies, Asseco, Sii, Elitmind oraz Intive. Każda z nich upatruje w tym swoją szansę rynkową.

– Przetwarzanie w chmurze to jeden z najbardziej znaczących trendów na rynku IT. Również w Polsce dostrzegamy potencjał i korzyści płynące z zastosowania tego modelu usługowego. Partnerstwo z Microsof oraz udział w programie Cloud Elite pomaga nam w realizacji celów związanych z gotowością świadczenia i dostarczania usług cloud – mówi Marek Roter, prezes polskiego oddziału DXC Technology.

Cloud Elite zapewnia podwyższanie kwalifikacji pracowników w obszarze usług Microsoft Azure, Microsoft 365 i Microsoft Dynamics 365. W ramach programu oferowane są szkolenia podstawowe na poziomie Fundamentals AZ-900, MS-900, MB-901 – dostępne online na platformie Microsoft Learn – oraz zaawansowane Associate i Expert, dostarczane przez ośrodek szkoleniowy. W ramach kursów Associate i Expert partnerzy mogą wybierać spośród kilkunastu różnych ścieżek przygotowujących do zdania egzaminów certyfikacyjnych.

– Polskie przedsiębiorstwa, wyraźnie podkreślające znaczenie cyfrowej kultury pracy i gotowości pracowników do cyfrowej zmiany, stoją przed wieloma wyzwaniami i my to dostrzegamy. Właśnie dlatego realizujemy konkretne aktywności, których celem jest wspieranie naszych klientów i partnerów w podnoszeniu kwalifikacji technicznych wśród pracowników. Powinni oni być przygotowani, by w pełni wykorzystać potencjał chmury – zaznacza Mark Loughran, dyrektor generalny w polskim oddziale Microsoft. 

 

 Zdaniem integratora:

Krzysztof Radziwon, partner, szef działu doradztwa biznesowego, KPMG

W obecnych czasach, gdy praca zdalna staje się koniecznością, szybka adaptacje tego modelu decyduje o dalszym funkcjonowaniu biznesu. Z pomocą przychodzą tutaj nowe technologie chmurowe, które nie tylko umożliwiają wykonywanie pracy poza biurem, ale czynią ją przyjazną. KPMG, jako doradca technologiczny, pomaga klientom w procesach cyfrowych transformacji, a jednocześnie sprawia, że hasło nowoczesne miejsce pracy staje się rzeczywistością.

Niemniej trzeba mieć na uwadze, że  technologia jest jedynie narzędziem – zawsze najważniejsi są ludzie, którzy z niego korzystają. Dlatego nieustannie dbamy o rozwój kompetencji naszych pracowników. Objęcie KPMG  przez Microsoft programem Cloud Elite jest jednym z gwarantów, że nasi pracownicy będą mieli dostęp do kluczowych szkoleń. Zdobywanie nowych kompetencji i certyfikacji z zakresu technologii chmurowych jest dla nas priorytetem. Dzięki nim pozostaniemy odpowiednim partnerem, wspierającym klientów  w rozwiązywaniu problemów biznesowych i technologicznych.