Mimo trendu mobilności i rozwoju rozwiązań w chmurze na stacjonarne komputery i komponenty do pecetów nadal jest i będzie popyt – wynika z prognoz rynkowych. Według danych IDC desktop jest najpopularniejszym urządzeniem komputerowym w firmach (ich zakup rozważa 84 proc. badanych we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech), wyprzedzając notebooki i tablety. Zdaniem Andreasa Zymli, szefa sprzedaży w regionie DACH w Arena Electronics z grupy Chieftec, okres dużych spadków obrotów na rynku PC i komponentów, związany z oczekiwaniem na Windows 10, ma się ku końcowi. Sprzedaż będzie spadać, ale już nie w takim tempie jak dotychczas.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się natomiast przyspieszenia proces wymiany sprzętu komputerowego w związku z rosnącym zainteresowaniem nowym systemem Microsoftu i bardziej nowoczesnymi urządzeniami. Takimi, które wyraźnie przewyższają pod względem wydajności i energooszczędności kilkuletnie desktopy używane obecnie w większości firm i instytucji a także przez użytkowników indywidualnych. Jest to także szansa dla dostawców komponentów. Zdaniem Andreasa Zymli zwłaszcza kryterium oszczędności energii i kosztów użytkowania będzie kluczowe dla użytkowników. Dlatego przewiduje on rosnący popyt na obudowy mniejszych wymiarów, takie jak mATX, mITX oraz mini (pico).

– Stare urządzenia zostaną zastąpione przez nowe, mniejsze, szybsze, tańsze w użytkowaniu – uważa przedstawiciel grupy Chieftec.

Zasilanie na 80 z plusem

Z uwagi na rosnący nacisk na oszczędność prądu Chieftec przewiduje rosnący popyt na wydajne zasilacze, które cechuje sprawność 80plus (czyli stosunek mocy rzeczywistej do nominalnej przekracza 80 proc.).


 – Koszt energii w najbliższych latach wzrośnie z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na nią , w związku z tym efektywne rozwiązania zasilania są doskonałym narzędziem do ograniczenia wydatków w firmach i domach
– zaznacza przedstawiciel Chiefteca.

Komponenty dostarczane przez tę firmę są przeznaczone zarówno dla użytkowników biznesowych, jak i konsumentów, zwłaszcza osób zainteresowanych nowościami technicznymi. Ze względu na konkurencję w postaci sklepów internetowych dla resellera ważne jest, aby zapewnić klientowi wartość dodaną. W ocenie Andreasa Zymli fachowe doradztwo, kompetencje wdrożeniowe, przejrzyste ceny, szeroka oferta, która zapewnia dobranie sprzętu do potrzeb klienta, usługi posprzedażowe oraz sprawny serwis stanowią podstawę skutecznej strategii na rynku. Ważne jest także, aby kupować komponenty z oficjalnych źródeł, bezpośrednio od producenta lub certyfikowanych dystrybutorów i resellerów, co oznacza gwarancję jakości sprzętu. To także pozwoli odróżnić się integratorowi od internetowych sprzedawców, którzy oferują niekiedy tani towar niewiadomego pochodzenia i jakości.

Jak twierdzi menedżer, Chieftec zapewnia partnerom odpowiednie wsparcie i kompetencje, mogą oni korzystać z prawie 30-letniego doświadczenia firmy na rynku. Atutem ważnym dla integratorów jest według niego także szeroka oferta i duża dostępność obudów, zasilaczy i innych komponentów, a także szybka dostawa.

Andreas Zymla

Head of Sales DACH, Arena Electronics

Wydajność działających w firmach komputerów jest z reguły wystarczająca. Dlatego wielu menedżerów koncentruje się obecnie na poszukiwaniu rozwiązań, które umożliwią redukcję kosztów. Integratorzy w swojej ofercie powinni traktować ten aspekt priorytetowo. W przypadku komponentów odpowiedzią na te potrzeby są zasilacze o sprawności 80plus. Nawet, jeżeli są one droższe niż komponenty z niższego segmentu, w okresie kilku lat użytkowania wydatek zwróci się z nawiązką dzięki oszczędnościom energii.