Rok temu na przełomie sierpnia i września ceny raczej spadały, mimo że waluty drożały. W ostatnim tygodniu sierpnia bieżącego roku prawie wszystkie procesory podrożały o kilka złotych, ale nie widać tego w naszym indeksie, bo najdroższy w zestawieniu procesor Intela, i5 860, potaniał o aż 50 zł.

Wzrosły też nieznacznie ceny dysków, a w najbliższej przyszłości zwiększy się prawdopodobnie średnia cena napędu, bo producenci wprowadzili już do swoich ofert modele o pojemności 2 TB. Ale ich ceny nie są jeszcze atrakcyjne. Zwykle wraz ze wzrostem pojemności dysku zmniejszał się koszt 1 MB, tymczasem wartość wspomnianej jednostki pojemności jest praktycznie taka sama w przypadku urządzeń o pojemności 1 i 2 TB. Z pewnością jednak niebawem najwydajniejsze dyski potanieją i popyt na nie wzrośnie zwłaszcza teraz, gdy po wakacjach trzeba archiwizować zdjęcia i filmy.

Na rynku pamięci flash popyt na moduły o dużych pojemnościach rośnie powoli. – W drugim kwartale 41 proc. wszystkich
sprzedanych przez nas pamięci flash stanowiły modele o pojemności 2 GB
– informuje Łukasz Gruszka, Product Manager w Wilk Elektronik. – Konstrukcje 4-gigabajtowe wybrało 35 proc. klientów, a 8-gigabajtowe 16 proc. Zapotrzebowanie na sprzęt o
pojemności 16 GB było bardzo małe i wyniosło 3 proc.

Teraz, w trzecim kwartale znacznie spadły ceny zarówno modułów USB, jak i kart flash, co z pewnością przyczyni się do wzrostu popytu na konstrukcje o większych pojemnościach. Według wstępnych wyników w ostatnich miesiącach najbardziej wzrosła sprzedaż pamięci flash o pojemności 8 gigabajtów.