Pedagogom zależało na tym, żeby zastosowany sprzęt był powszechnie dostępny na rynku, a więc taki, z którym uczniowie będą mieć styczność w późniejszym życiu zawodowym. Poszukiwano rozwiązań przyjaznych użytkownikowi, łatwych w obsłudze oraz konfiguracji.

 

Realizacja

Technikum w minionych latach korzystało z urządzeń różnych producentów, jednak żadne z oferowanych rozwiązań nie okazało się satysfakcjonujące, jeśli chodzi o potrzeby nauczania informatyki. Napotykano problemy z nieprzystępną, niejasną konstrukcją interfejsu do konfiguracji czy brakiem spójnej platformy do obsługi wielu urządzeń jednego producenta.

W roku 2014 szkoła podjęła decyzję o wdrożeniu w pracowni informatycznej urządzeń Zyxel. W pierwszej kolejności pracownia wyposażona została w bramę USG110 oraz kontroler LAN z serii NXC marki Zyxel. Funkcjonalność urządzeń i łatwość ich obsługi sprawiły, że szkoła zdecydowała się na wymianę pozostałych sprzętów sieciowych na produkty tej firmy. Również sieć szkolna Wi-Fi oparta została na 16 punktach dostępowych i przełącznikach Zyxel. Pomiędzy szkołą a producentem podpisana została umowa partnerska, w ramach której zajęcia informatyczne w technikum prowadzone są wyłącznie z wykorzystaniem produktów Zyxel. Na tych samych urządzeniach uczniowie zdają później egzaminy potwierdzające kwalifikacje do wykonywania zawodu.

W planach są także szkolenia fakultatywne, w ramach których najlepsi uczniowie poznają szczegółowo obsługę urządzeń Zyxel. Będą uczyć się konfiguracji VPN i przełączników oraz tworzenia sieci bezprzewodowych z użyciem bramy zabezpieczającej USG40.

 

Rezultat

Zachęcona dobrymi doświadczeniami z rozwiązaniami marki Zyxel szkoła zdecydowała się uruchomić kolejną pracownię komputerową, tym razem w oparciu o platformę Zyxel Nebula. Zastosowanie platformy Nebula pozwoliło na wygodne korzystanie z wyposażenia pracowni dzięki intuicyjnemu interfejsowi. Rozwiązanie to umożliwia też zdalny dostęp oraz konfigurację urządzeń z dowolnego miejsca.

Dzięki funkcjonalności produktów Zyxel zarządzalnych przez platformę Nebula zadecydowano o kompleksowym wyposażeniu szkoły w urządzenia tej firmy. Szkoła korzysta z nich od pierwszej połowy 2018 roku z wysokim poziomem satysfakcji – mówi Maciej Kołodziej, nauczyciel informatyki w Technikum im. Bohaterów Narwiku.

Szkoła planuje zakup do pracowni kolejnych przełączników Zyxel, zarządzalnych przez platformę Nebula, umożliwiających indywidualną naukę na poszczególnych stanowiskach. Prócz tego w dwóch pracowniach działają punkty dostępowe kompatybilne z platformą Nebula.

Produkty Zyxel obsługiwane przez Nebula są kontrolowane za pomocą jednego panelu sterowania, co sprawia, że przyłączanie do sieci kolejnych urządzeń i modyfikacja parametrów już istniejących jest wyjątkowo łatwe również dla mniej zaawansowanego użytkownika – mówi Aleksander Styś, VAR Account Manager w Zyxel Communications.

 

O platformie Nebula

Aplikacja Nebula jest rozwiązaniem służącym do kompleksowego zarządzania siecią oraz tworzącymi ją urządzeniami za pomocą jednej, spójnej platformy. W jej ramach klient otrzymuje możliwość kontroli bezpieczeństwa i transferu danych w sieci, aktywności użytkowników, szybkiej instalacji nowych urządzeń dzięki kodom QR oraz monitorowania stanu sieci zdalnie za pomocą przeglądarki i aplikacji w telefonie. Nebula jest nieustannie rozwijana przez Zyxel w oparciu o bezpośredni kontakt z użytkownikami platformy, na bieżąco dodawane są też nowe funkcje.

Więcej informacji: https://www.zyxel.com/pl/pl/solutions/Nebula-Commercial-Cloud-Networking-Solution-20161018-771782.shtml.