Kiedy w 1982 roku magazyn „Time” przyznał swój słynny tytuł Człowieka Roku… komputerowi, zaskoczenie było ogromne. Z kolei w 2006 roku wyróżnienie otrzymał… każdy internauta. Postanowiliśmy pójść śladami naszych amerykańskich kolegów i tytułem Postaci Rynku IT za 2012 rok obdarzyć każdego polskiego resellera.
To właśnie dla resellerów istniejemy jako pismo już od 15 lat. Dla tych, którzy przez cały ten czas stali na pierwszej linii frontu, sprzedając i wdrażając coraz bardziej złożone technologie IT. Walcząc przy tym z przeciwnościami natury ogólnej (pogmatwane prawo, wysokie koszty pracy, kryzysy gospodarcze etc.), jak również z niezmiennie malejącymi marżami i rosnącą konkurencją. Z czasem reseller coraz częściej stawał się Value Added Resellerem, a potem integratorem.

Poprzez tegoroczne wyróżnienie postanowiliśmy docenić wkład każdego z naszych czytelników w rozwój polskiego rynku IT. 

Wybór czytelników

Powyższy wybór był wyborem redakcyjnym. Z kolei w głosowaniu czytelników CRN zwycięzcą okazał się Andrzej Przybyło, prezes AB. Ten twardy taternik, który od podstaw budował spółkę AB, teraz stoi na czele jednego z największych polskich przedsiębiorstw. Sukces wrocławskiego broadlinera został doceniony również za sprawą tytułu Dystrybutora Roku. AB należą się brawa za konsekwentny rozwój i czołową pozycję nie tylko wśród polskich dystrybutorów, ale także wśród broadlinerów z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Z kolei zaszczytny tytuł Producenta Roku głosujący w plebiscycie CRN przyznali Samsungowi, który jako jedyny vendor może się w tej chwili przeciwstawić hegemonii Apple’a, z korzyścią dla wielu swoich partnerów.    

Czytelnicy CRN Polska jak co roku wybierali także Handlowców Roku. W 2012 roku najlepsi okazali się: Damian Michalczyk z AB, Krzysztof Wysokiński z ABC Daty i Kinga Szczypkowska z RRC.

Firmy 15-lecia

Tegoroczna gala CRN była jubileuszowa. Z tego względu postanowiliśmy uhonorować 15 firm tytułem Firmy 15-lecia. Nagrody trafiły do producentów, jak też dystrybutorów, którzy odcisnęli szczególnie mocne piętno – w swoich segmentach – na polskim rynku IT. Braliśmy pod uwagę firmy zagraniczne, jak również polskie, które działają od co najmniej 1998 roku.

W grupie nagrodzonych znaleźli się producenci komputerów, sieciówki, oprogramowania, a także dystrybutorzy broadline’owi oraz VAD-owie. Wśród nich zabrakło jednej, bardzo znanej firmy, która w ostatnim czasie bije wszelkie rekordy popularności. Apple, bo oczywiście o nim mowa, w pełni zasługuje na szereg tytułów, ale uznaliśmy, że niekoniecznie akurat na tytuł Firmy 15-lecia. Przez większą część tego okresu producent nie wywierał szczególnie znaczącego wpływu na nasz rynek IT. Ponadto z dużym opóźnieniem zdecydował się na otwarcie swojego lokalnego oddziału, traktując Polskę nieco po macoszemu. Statuetki Firma 15-lecia CRN Polska odebrały firmy: AB, ABC Data, Action, Cisco, Comarch, Ever, Fujitsu, HP, IBM, Insert, Intel, Microsoft, Samsung, Tech Data i Veracomp.

Produkty Roku CHIP-a  

Tech.Trendy.2013 były również okazją do wręczenia nagród w kategorii Produkt Roku oraz Technologia Roku przez redakcję CHIP-a, na podstawie głosowania czytelników miesięcznika. Tym razem powody do radości miały takie firmy jak: Asus (O!Play TV Pro oraz Rampage IV Formula/Battlefield 3), BenQ (W710ST), Eset (Smart Security 5), Gigabyte (Radeon HD 7970 OC 3072MB GDDR5), HP (Color Laser Jet Pro 400 M475dw), Huawei (Ascend P1), Intel (Core i7-3970X), Kingston (HyperX 3K SH103S3B/120G oraz HyperX 8GB), Lenovo (X1 Carbon), LG (M2382D), Microsoft (Windows 8), Nikon (D600), Razer (Naga Epic), Samsung (Galaxy Note 10), Seagate (Backup Plus STBU1000200), TP-Link (TL-WR702N) oraz TomTom (GO Live 820_EU). W kategorii Technologia Roku zwyciężyło ładowanie bezprzewodowe przed transmisją danych LTE oraz komunikacją NFC.

Relacja Tech Trendów na antenie radiowej Trójki była emitowana w dniu 12 kwietnia 2013 r. w audycji Cyber Trójka. Szczegóły  http://www.polskieradio.pl/9/1058/Artykul/822124,Tech-Trendy-2013-Taki-sprzet-to-kazdy-chcialby-miec