Najnowsze rozwiązanie Fujitsu ETERNUS CS8050 może funkcjonować jako wirtualna biblioteka taśmowa (VTL) oraz serwer plików (NAS). Wersje różnią się preinstalowanym oprogramowaniem zarządzającym. System przeznaczony jest dla firm średniej wielkości lub oddziałów dużych przedsiębiorstw, które korzystają z fizycznej i wirtualnej infrastruktury IT. Bazuje na znajdującej się w ofercie Fujitsu od wielu lat platformie ETERNUS CS8000, sprawdzonej w wielu centrach danych we współpracy z najpopularniejszymi na rynku pakietami do backupu i archiwizacji, m.in. firm Atempo, Commvault, Dell EMC, IBM, Micro Focus, Veeam i Veritas.

Backup na wirtualną taśmę

System ETERNUS CS8050, dostarczony klientowi w wersji wirtualnej biblioteki taśmowej, zapewnia nawet 14 TB przestrzeni dyskowej na dane, które będą podlegały backupowi. Urządzenie przyjmuje dane z maksymalną prędkością 1,4 TB/godz. przez cztery porty Fibre Channel 32 Gb/s. CS8050 VTL zapewnia także backup w modelu dysk-dysk-taśma dzięki możliwości podłączenia do niego ośmiu fizycznych napędów taśmowych LTO Ultrium (generacje od 3. do 8.) oraz jednej biblioteki. Obsługiwanych jest kilkadziesiąt urządzeń firm Fujitsu, IBM, Oracle/StorageTek, Quantum/ADIC i Spectra Logic. Przechowywanie danych na zewnętrznych nośnikach ma tę zaletę, że można je przetrzymywać poza siedzibą firmy, co zapewnia ich ochronę i odtworzenie w przypadku katastrofy, np. pożaru, zalania lub zawalenia się budynku. Nie zostaną też zaszyfrowane w przypadku ataku ransomware.

Oprogramowanie CS8050 VTL zapewnia stworzenie 32 wirtualnych napędów taśmowych oraz zarządzanie wirtualnymi (do 20 tys.) oraz fizycznymi (do 500) taśmami. Możliwa jest także asynchroniczna replikacja danych do innego urządzenia z rodziny ETERNUS CS8050 (dodatkowa ochrona dla danych przechowywanych w siedzibie firmy) lub ETERNUS CS8000 w celu centralnego przechowywania danych z oddziałów. Informacje przed przesłaniem są kompresowane, aby przyspieszyć ich transfer. Aby móc korzystać z replikacji nie trzeba kupować dodatkowych licencji.

Wojciech Wróbel
Presales Manager, Fujitsu

System ETERNUS CS8050 został zaprojektowany z myślą o mniejszych firmach lub oddziałach dużych przedsiębiorstw, które są obsługiwane przez integratorów oraz resellerów z wartością dodaną. Mimo ograniczonej skalowalności, zapewnia wszystkie funkcje systemu CS8000, który przeznaczony jest dla największych przedsiębiorstw i nieustannie rozwijany już przez prawie 20 lat. Naszą przewagę zwiększa też fakt, że jako jedna z nielicznych firm na rynku zapewniamy klientom możliwość zgłaszania uwag bezpośrednio do działu deweloperskiego. Większość tych uwag jest uwzględniana podczas tworzenia kolejnych wersji oprogramowania.

Archiwizacja w NAS-ie

Urządzenie ETERNUS CS8050 NAS przeznaczone jest do pracy jako serwer plików do długoterminowej archiwizacji danych. Produkowane są wersje o pojemności 28, 42, 56 i 70 TB, z dwoma lub czterema portami sieciowymi Ethernet 1 lub 10 Gb/s, umożliwiają przechowywanie 200 mln plików w 256 woluminach NAS. Dane mogą być przesyłane z wykorzystaniem protokołów NFS lub CIFS. Dzięki funkcji kopii migawkowej (snapshot) zapewniona jest archiwizacja także poprzednich wersji zapisanych plików oraz replikacja danych do innej macierzy działającej w modelu NAS, bez obciążania łączy transferem „pełnych” danych.

W serwerze CS8050 NAS wdrożono funkcję Soft WORM (Write Once, Read Many), która gwarantuje, że przez określony czas nie da się edytować ani skasować wskazanych plików, folderów lub całych woluminów – ich czas retencji może być zaprogramowany nawet na 200 lat. Dzięki temu firmy i instytucje, które muszą spełniać określone wymogi prawne związane z długotrwałą archiwizacją, mogą działać zgodnie z przepisami, nie ponosząc znaczących dodatkowych wydatków na organizację i funkcjonowanie archiwum.

Dodatkowe informacje:

Wojciech Wróbel, Presales Manager, Fujitsu, wojciech.wrobel@ts.fujitsu.com