W 2015 r. do oferty trafiły urządzenia z serii AXIS F, które charakteryzują się bardzo małymi rozmiarami modułów optycznych, umożliwiającymi prowadzenie dyskretnego nadzoru. Reprezentujące tę serię urządzenie AXIS F44 wyposażono w unikalną funkcję: przy użyciu tylko jednej jednostki głównej można prowadzić równoczesny nadzór z czterech kamer o wysokiej rozdzielczości HDTV, rozmieszczonych w różnych punktach.

Kolejne ciekawe urządzenia należą do  serii AXIS M10. Są to niewielkie, inteligentne kamery, które doskonale nadają się do ochrony małych firm, sklepów, restauracji czy hoteli. Urządzenia te zapewniają wiele indywidualnie konfigurowanych strumieni wideo oraz audio, a także bezprzewodową łączność z firmową siecią.

Małym i średnim przedsiębiorstwom  producent proponuje również stałopozycyjne kamery z serii AXIS M11 oraz kopułkowe kamery z serii AXIS P32. Urządzenia AXIS M11 mają kompaktową i ekologiczną konstrukcję – w 45 proc. zostały wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Przeznaczone są do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dzięki funkcji zasilania kamery przez Ethernet (PoE) można ograniczyć liczbę kabli, a tym samym zmniejszyć koszty instalacji.

Urządzenia z serii AXIS P32 gwarantują bardzo szczegółowe nagrania podczas prowadzenia dyskretnego nadzoru wizyjnego. Przykładowo, kamera AXIS P3215 zapewnia wyjątkową jakość obrazu w rozdzielczości HDTV 1080p. Ten model wyposażono także w inteligentne funkcje, np. detekcję ruchu oraz działań przestępczych. Zainstalowany w kamerach AXIS P32 licznik pikseli umożliwia użytkownikowi sprawdzenie w dowolnym momencie pracy urządzenia, czy rozdzielczość sfilmowanego obiektu lub twarzy w pikselach spełnia warunki określone w przepisach lub specyficzne wymagania oprogramowania, na przykład do analizy biometrycznej.

 

W zestawie z oprogramowaniem

Wszystkie wymienione urządzenia Axis oferuje również w gotowych zestawach, składających się z czterech kamer oraz oprogramowania Axis Camera Companion (przeznaczonego do systemów zawierających do 16 kamer) lub Axis Camera Station (obsługa maks. 100 urządzeń).

 

Axis Camera Companion to łatwe do instalacji i intuicyjne w obsłudze oprogramowanie do zarządzania materiałem wizyjnym. Umożliwia bezprzewodowy dostęp do nagrań i ich podgląd w czasie rzeczywistym nawet na urządzeniach przenośnych – smartfonach, tabletach czy laptopach.

Natomiast oprogramowanie AXIS Camera Station zostało stworzone z naciskiem na łatwą i intuicyjną obsługę, dzięki czemu każdy użytkownik może efektywnie zarządzać zdarzeniami i szybko eksportować materiał dowodowy w wysokiej rozdzielczości. Zapewnia rozbudowę systemu nadzoru i bezproblemowe dołączanie nowych urządzeń do sieci IP.

 

Nie tylko do ochrony

Do tej pory systemy nadzoru wizyjnego wykorzystywane były w placówkach handlowych głównie w celu poprawy bezpieczeństwa i zapobiegania kradzieżom. Obecnie jednak najnowocześniejsze instalacje IT mogą także wspomagać sprzedaż oraz działania marketingowe i wpływać na poprawianie wyników sprzedaży.

Służą temu specjalne algorytmy współdziałające z urządzeniami rejestrującymi przepływ klientów. Umożliwiają one poznawanie wymagań nabywców dzięki analizie ich zachowania w przestrzeni sklepowej (służą do tego tzw. mapy ciepła). Co więcej, kamery wyposażone w funkcje zliczania klientów zapewniają określenie rzeczywistej liczby odwiedzających sklep, a także wspierają kierowników sklepu w organizacji pracy personelu, wskazując liczbę osób oczekujących w kolejkach do przymierzalni bądź kasy. Istotną zaletą rozwiązań z zakresu sieciowego nadzoru jest także możliwość zintegrowania ich np. z punktami sprzedaży (POS) oraz elektronicznymi systemami monitorowania towarów (EAS).

Wszystkie rozwiązania Axis bazują na otwartym protokole IP, dzięki czemu można je łatwo integrować z istniejącą infrastrukturą IT. Są elastyczne i skalowalne, a przy tym od razu po instalacji współpracują z firmową siecią, routerami, monitorami, komputerami, tabletami i smartfonami.

Dodatkowe informacje:

Axis Communications

Agata Majkucińska,

Key Account Manager, Axis Communications,

agata.majkucinska@axis.com

Artykuł powstał we współpracy z firmą Axis Communications.