Urządzenia z serii TP-Link Tapo zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo i wygodę we własnych czterech ścianach. Łączą one w sobie możliwości, jakie dają urządzenia z segmentu smart home z łatwością konfiguracji i zarządzania, jak również przystępną ceną. Na rodzinę Tapo składają się kamery dozoru, produkty do sterowania oświetleniem oraz inteligentne żarówki. Ich istotną zaletą jest wielofunkcyjność, a przy tym bezproblemowa obsługa. Przykładowo, kamera nie tylko ostrzeże przed nieproszonymi gośćmi, ale może też pomóc popilnować dziecka, a nawet… ułatwić rozmowy między domownikami. Z kolei oświetlenie w wersji „smart” wpłynie na oszczędność energii, a jednocześnie zwiększy poziom ochrony domu przed intruzami.

Dwie kamery z bystrym wzrokiem

Konfiguracja kamer Full HD z serii Tapo – modeli C100 oraz C200 – jest wyjątkowo intuicyjna. Można nimi zarządzać w języku polskim poprzez aplikację Tapo na smartfonie z Androidem lub iOS. Urządzenia łączą się z siecią poprzez Wi-Fi. Transmisja jest zabezpieczona 128-bitowym szyfrowaniem AES z SSL/TLS. C200 to model obrotowy, który zapewnia widok dookólny w promieniu 360 stopni – w zakresie 114 stopni w górę i w dół. Oba urządzenia są kompatybilne z asystentami głosowymi Google Assistant i Amazon Alexa.

W obu kamerach wysoką jakość obrazu zapewnia rozdzielczość 1080p. W razie wykrycia podejrzanego ruchu urządzenie natychmiast wysyła powiadomienie wraz z nagraniem z zarejestrowanego zdarzenia. Można też od razu włączyć alarm dźwiękowy i świetlny, odstraszając intruza. Aby natomiast uniknąć niepotrzebnych interwencji, wystarczy wydzielić strefy wykrywania ruchu, co pozwala monitorować tylko wybrane obszary.

Kamery Tapo mogą też działać w trybie nocnym – „widzą” wówczas w podczerwieni, co pozwala wykryć ruch w ciemności w odległości do 9 metrów. Takie rozwiązanie przyda się nie tylko do zapobiegania włamaniom. Przykładowo, kamera zainstalowana w pokoju dziecięcym może pełnić funkcję elektronicznej niani. Co ważne, oba modele – C100 oraz C200 – umożliwiają dwukierunkową komunikację dźwiękową. Wbudowany mikrofon i głośnik pozwala ostrzec głosem intruza, a w codziennych sytuacjach daje szansę na rozmowę z gośćmi czy domownikami.

Obraz zapisywany jest na karcie microSD. Pojemność 128 GB pozwoli przechować 384 godziny nagrań, czyli materiał z 16 dni (wynik testu w warunkach laboratoryjnych). Jest też opcja przełączenia kamer na tryb prywatny, co wyłączy transmisję obrazu.

Światło w wersji smart

Uzupełnieniem oferty z serii Tapo są inteligentne gniazdka P100 i żarówki L510E. Można nimi zarządzać poprzez chmurę z dowolnego miejsca, a także wydając polecenia głosowe. Zarządzanie poprzez aplikację na Androida albo iOS można współdzielić z innymi domownikami. Opcja dodawania urządzeń przez Blue-tooth (onboarding) zdecydowanie przyspiesza ich konfigurację. 

Model P100 pozwala zdalnie włączać i wyłączać sprzęt. Przydatna jest możliwość tworzenia harmonogramów nawet na tydzień naprzód i ustawienia programatora czasowego, by z wyprzedzeniem decydować o uruchomieniu i wyłączeniu urządzeń. Odpowiednie planowanie pozwoli zaoszczędzić prąd albo symulować czyjąś obecność w domu w razie wyjazdu. Niewielkie rozmiary urządzenia (51 x 72 mm) sprawiają, że nie blokuje on dostępu do sąsiednich gniazdek.

Z kolei w inteligentnej żarówce L510E, z pomocą aplikacji Tapo, można zdalnie regulować jasność, a także zapisać wybrane ustawienie. Dostępny jest też harmonogram zapalania i przygaszania światła, jak również automatycznego uruchamiania i wyłączania w trybie zachodu i wschodu słońca. Także w tym przypadku warto wspomnieć o opcji „Poza domem”, w ramach której światło zapala się i gaśnie symulując czyjąś obecność. 

Najważniejsze cechy kamer TP-Link Tapo to…

obraz Full HD,
tryb nocny z widocznością do 9 m,
czujnik ruchu i powiadomienia push o wykrytym ruchu,
alarm dźwiękowy i świetlny,
dwukierunkowa transmisja audio,
tryb prywatny,
możliwość zapisu wideo na kartach microSD.