Bezpieczeństwo danych medycznych dzięki rozwiązaniom Fortinet
Obowiązek wprowadzenia pełnej Elektronicznej Dokumentacji Medycznej jest olbrzymim wyzwaniem dla każdej placówki ochrony zdrowia. W procesie dostosowywania placówek do zapisów ustawy niezwykle ważną kwestią staje się także zapewnienie bezpieczeństwa wrażliwych danych medycznych, takich jak informacje o stanie zdrowia pacjentów czy karty przebiegu chorób.

Wprowadzenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej to niejedyne wyzwanie dla szpitali. W pełni cyfrowy obieg danych w placówce ochrony zdrowia, bez odpowiednich systemów bezpieczeństwa sieci i treści, jest otwartą księgą dla wszelkiej maści przestępców internetowych i złodziei poufnych informacji. Takie dane mogą mieć na czarnym rynku wysoką cenę.
– Każdy wrogo nastawiony do władzy obywatel dałby wiele za informacje o stanie zdrowia najwyżej postawionych osób w państwie, ludzi biznesu czy celebrytów. Także nasze prywatne dane medyczne powinny być chronione, a więc ich pełne zabezpieczenie powinno stanowić priorytet przy modernizacji medycznych systemów IT – mówi Mariusz Rzepka, Fortinet Territory Manager na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Sieć Wi-Fi usprawnia pracę szpitala
Podstawową zaletą rozwiązań Fortinet jest możliwość kontrolowania pracy punktów dostępowych sieci bezprzewodowej z poziomu jednej platformy. Pozwala to na bezproblemowe wykorzystanie tabletów, na których użytkowana jest przez personel medyczny aplikacja HIS. Dzięki temu w szpitalu można wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów i dać lekarzom pełny dostęp do danych pacjenta i historii jego choroby w czasie obchodów i wizyt konsultacyjnych. Dokumentacja medyczna jest rejestrowana i przesyłana – za pomocą zintegrowanej i bezpiecznej sieci – pomiędzy oddziałami szpitalnymi.
FortiGate w szpitalu we Wrocławiu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu jest już w pełni gotowy na całkowite przejście na EDM. Do ochrony sieci szpitala wybrano zintegrowaną platformę bezpieczeństwa – FortiGate-1240B. Umożliwia ona wykorzystywanie wbudowanego firewalla w różnych segmentach sieci, zapewniając przy tym szereg innych funkcji, takich jak antyspam, antywirus, IPS, kontrolę aplikacji czy filtrowanie web. Przed wdrożeniem rozwiązania UTM administrator szpitala odnotowywał kilka przypadków naruszenia bezpieczeństwa rocznie. Od czasu instalacji urządzenia FortiGate żadna z prób nie była udana. Kompleksowo chroni ono poufne informacje o pacjentach przechowywane w bazach danych przed włamaniem lub kradzieżą, nie powodując spowolnienia działania sieci i utraty jej wydajności.
Sieć Wi-Fi może być również udostępniona pacjentom oraz gościom. Dodatkowo do analizy ruchu w sieci oraz raportowania można wykorzystać FortiAnalyzer 1000C. Dzięki niemu administrator jest w stanie wskazać, które stacje robocze generują większy ruch niż zwykle, co może oznaczać zagrożenie albo niewłaściwe użytkowanie komputerów.
Wdrożenie zestawu uzupełniających się systemów firmy Fortinet umożliwia redukcję kosztów operacyjnych, zwiększenie efektywności placówki, zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa danych, a także ułatwia prace związane z administracją sieci. Dzięki temu za funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa może być odpowiedzialna tylko jedna osoba – administrator systemu.
Rozwiązania Fortinet – wybrane korzyści dla placówek ochrony zdrowia
• FortiGate – skalowalna, wszechstronna ochrona przed zagrożeniami na poziomie sieci i treści,
• FortiWiFi – bezprzewodowe punkty dostępowe z gniazdem na kartę modemu 3G ułatwiają podłączanie do sieci nowych urządzeń,
• FortiAP – bezprzewodowe punkty dostępowe 802.11n (certyfikowane na zgodność z normą IEC-60601 dla elektrycznych urządzeń medycznych) w połączeniu z platformą FortiGate obniżają koszty implementacji bezpiecznej sieci Wi-Fi,
• FortiManager i FortiAnalyzer – urządzenia ułatwiające zarządzanie różnymi lokalizacjami, pomagają zapewnić zgodność z normą PCI,
• FortiDB – rozwiązanie do ochrony baz danych z setkami preinstalowanych polityk bezpieczeństwa zgodnych ze standardowymi wymogami branżowymi i prawnymi.
Dodatkowe informacje:
Mariusz Rzepka,
Territory Manager, Fortinet,
mrzepka@fortinet.com lub fortinet@veracomp.pl
Artykuł powstał we współpracy z firmami Fortinet i Veracomp.
Podobne artykuły
Nowe architektury, więcej narzędzi
W obszarze bezpieczeństwa sieciowego „gorące tematy” to SASE i NDR/XDR. Nie oznacza to jednak, że na znaczeniu tracą firewalle – przeciwnie, są stale rozwijane, zwłaszcza w wersji chmurowej, i wciąż chętnie kupowane.
SASE: konwergencja sieci i bezpieczeństwa
Przez dekady sieć i cyberbezpieczeństwo rozwijały się równolegle, podczas gdy dziś zgrabnie łączy je SASE, obiecując bezpieczny i wydajny dostęp z dowolnego miejsca.
Producenci o 2023 roku: między pesymizmem a optymizmem
Chociaż ten rok ma być bardzo trudny dla światowej gospodarki, to dostawcy rozwiązań IT nie widzą najbliższej przyszłości w czarnych barwach.