Analitycy z Gartnera przewidują, że technologia in memory wejdzie do głównego nurtu IT już w przyszłym roku.  Jest to możliwe dzięki spadających cenom pamięci, a także pojawieniu się rozwiązań zdających egzamin w środowiskach produkcyjnych. Ciekawy przykład stanowi Apache Ignite – platforma open source łącząca dwa światy: in memory computing oraz magazynowania danych. Jest ona często wykorzystywana do analityki w czasie rzeczywistym, przetwarzania transakcyjnego czy obsługi skalowalnych aplikacji internetowych.

Jednym z wyróżniających się graczy wśród dostawców platform in-memory jest amerykańska firma Grid Gain, która buduje rozwiązanie bazując właśnie na Apache Ignite. Dostawca oprócz darmowej wersji oferuje też komercyjne modele: Supported Community, Enterprise oraz Ultimate. W zależności od wybranego wariantu klienci otrzymują narzędzia do monitorowania i zarządzania wsparcie w postaci aktualizacji bezpieczeństwa, usługi  backupu i replikacji.

Według Gartnera w 2022 roku globalny rynek in-memory computing osiągnie wartość 22 mld dolarów. Dla porównania w ubiegłym roku było to niespełna 9 mld dolarów. Lista potencjalnych klientów jest bardzo długa. Instytucje finansowe wykorzystują technologię przetwarzanie w pamięci do realizacji operacji w czasie rzeczywistym. Agencje podróży mogą dzięki zastosowaniu in memory poprawić jakość obsługi klienta, skracając czas gromadzenia danych, obliczania ceny oraz informowania o dostępność rezerwacji.  Tego typu przykłady można mnożyć. Grid Gain dostarcza platformę do instytucji finansowych i tour operatorów, sieci handlowych, branży mediów i rozrywki czy firm farmaceutycznych. Na liście klientów amerykańskiej znajdują się m.in  Bloomberg, Cisco, PayPal, VMware, Citibank czy Sbierbank. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z wymienionych instytucji – największy bank w Rosji i Europie Wschodniej. Nie jest to dziełem przypadku, bowiem programiści Grid Gain pracują w Sankt Petersburgu, a założycielem i CTO firmy jest Nikita Ivanov.

– Rosyjscy inżynierowie oraz programiści należą do najlepszych specjalistów na świecie. Poza tym   koszty ich pracy są zdecydowanie niższe aniżeli w Dolinie Krzemowej. – tłumaczy Abe Kleinfeld, CEO Grid Gain.

Niemniej amerykańsko-rosyjska kooperacja ma też swoje ujemne strony. Abe Kleinfeld przyznaje, że firma nie dostarcza rozwiązań dla amerykańskiej administracji. 

W świecie biznesu jedną z kluczowych kwestii jest przyspieszenie czasu operacji. Rozkapryszeni klienci zgłaszają coraz wyższe wymagania w zakresie jakości i szybkości obsługi. Firmy nie zawsze sobie z tym radzą. Czasami wynika to z braku umiejętności pracowników, ale czasami wina leży po stronie technologii.  Dobry przykład stanowią relacyjne bazy danych, które zaczynają nie radzić sobie z obsługą przyrastających danych. Grid Gain , stawia na technologie in memory system grid, bazującą na połączonych magazynach. W tym modelu dane są przekształcane w obiekty i wrzucane do pamięci operacyjnej komputera, co znacznie skraca czas dostępu do informacji.

– Nasze rozwiązanie pomiędzy istniejącą aplikacją a bazą danych. Dzięki temu klienci nie muszą kopiować i wymieniać istniejącej bazy danych. Otrzymują za to narzędzia pozwalające znacznie skrócić czas odpowiedzi na zapytania. – wyjaśnia Abe Kleinfeld.

Grid Gain działa na rynku od dziewięciu lat.  Fundusze venture capital zasilił firmę kwotą 39 mln dolarów. Obecnie jest ona niezależnym podmiotem, który sam na siebie zarabia.