Podczas spotkań z partnerami przedstawiciele producenta – kojarzonego w Polsce przede wszystkim z rozwiązaniami KVM, umożliwiającymi korzystanie z wielu systemów komputerowych przy użyciu jednego monitora, klawiatury i myszy – prezentują, w jak wielu sytuacjach przydatne są te urządzenia. Wzbogacając je o nowe funkcje, ATEN stara się łączyć dwa obszary: IT i AV. Co jest ważne, bo rozwiązania z portfolio producenta są wykorzystywane w najróżniejszych branżach. Wybierają je biura, instytucje finansowe, są używane na lotniskach, w centrach konferencyjnych i handlowych, sprawdzają się także w monitoringu miejskim oraz różnego rodzaju centrach zarządzania.

Ponadto stałym odbiorcą urządzeń KVM są firmy zajmujące się postprodukcją multimediów, które dzięki nim mogą oddzielić infrastrukturę komputerową od stanowisk pracy. Coraz częściej te rozwiązania trafiają też do sektora ochrony zdrowia, gdzie przykładowo lekarze i specjaliści od obrazowania muszą przełączać się między różnymi urządzeniami i komputerami, a nie chcą przy tym mnożyć kolejnych ekranów.

Do oferty z rozwiązaniami umożliwiającymi komunikację przez standardowe, od lat wykorzystywane złącza i protokoły, ciągle dołączamy nowe produkty z technikami, które się dopiero pojawiają. Przykładowo jako pierwsi dostarczamy KVM-y zgodne ze standardami DisplayPort MST, Thunderbolt czy USB-C – mówi Tomasz Kruszyński, Country Manager w polskim biurze producenta.

ATEN to nie tylko sprzęt, ale także oprogramowanie. Na przykład przeznaczona dla centrów danych i stale rozwijana platforma CC2000, która ma zapewniać bezpieczne, scentralizowane zarządzanie dla całej infrastruktury – nie tylko produktów ATEN-a, takich jak przełączniki KVM over IP, serwery konsoli szeregowych, inteligentne listwy PDU, ale także urządzeń innych producentów, w tym procesorów serwisowych oraz serwerów: zarówno fizycznych, jak i wirtualnych. Co ważne, oprogramowanie można rozszerzyć o moduł nagrywania sesji zdalnych, które jest dziś szczególnie istotne w kontekście zarządzania bezpiecznym dostępem do infrastruktury.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla mobilnych profesjonalistów IT, zaprezentowanym podczas roadshow, jest adapter CV211. Dla kogoś, kto potrzebuje w terenie dostępu do serwera, kiosku czy bankomatu, kompaktowe urządzenie zamienia laptopa w konsolę KVM, łącząc funkcje przełącznika wormhole, modułu przechwytywania, zewnętrznej płyty DVD-ROM, klawiatury, myszy i monitora.

IT i AV coraz bliżej siebie

Obok propozycji ściśle dla branży IT stale powiększającą się częścią oferty ATEN-a są produkty audio-wideo. Producent posiadający trzy centra R&D czynnie uczestniczy w rozwoju rozwiązań łączących oba światy. Zwłaszcza że coraz bardziej się one przenikają, czego wynikiem są hybrydowe środowiska AV i IT.

Do ciągle udoskonalanych rozwiązań KVM, których funkcjonalne możliwości są jednak ograniczone, dołączamy produkty z obszaru audio-wideo. W tej bardzo dynamicznie rozwijającej się dziedzinie możemy pokazać, co potrafimy, bazując na bogatych doświadczeniach wyniesionych z segmentu KVM-ów, choćby w zakresie przełączania sygnału. To naturalny ruch, bo technologie w IT i AV zaczynają być tożsame – mówi Tomasz Kruszyński.

W tym kontekście ważny dla producenta jest standard HDBaseT, który umożliwia dwukierunkową transmisję sygnału audio-wideo jednym przewodem CAT 5e/6/7 na odległość nawet 100 m. W portfolio ATEN są obsługujące go splittery, ekstendery, przełączniki prezentacji oraz matryce (z obsługą ściany wideo).

Klientom chcącym wykorzystywać możliwości technologii AV over IP firma ATEN proponuje ekstendery zapewniające bezstratne przesyłanie sygnałów 4K i Full HD na długich dystansach, za pośrednictwem standardowej sieci Gigabit Ethernet. Spełniając wymagania instalacji Digital Signage wysokiej rozdzielczości, obsługują one również funkcję ścian wideo. Oferują przy tym funkcjonalność i łatwość konfiguracji znane z sieci IP.

W 2019 r. ATEN obchodzi 40-lecie działalności, a polskie przedstawicielstwo, które jest jednym z piętnastu biur producenta na świecie, swoją pierwszą rocznicę. Globalna działalność umożliwia wsparcie serwisowe przez 24 godziny na dobę. Polscy integratorzy mogą też korzystać z dostępu do demo roomu i wypożyczać sprzęt. Jak deklaruje producent, trzypoziomowy program partnerski oferuje im wiele korzyści i ułatwień we współpracy.

Galeria zdjęć z ATEN Solution Day