ATEN: jak skutecznie zapanować nad centrum danych?
W czasach zwiększającego się zapotrzebowania na usługi centrum danych, wzrastają wymagania wobec rozwiązań, które mają zapewnić kontrolę nad coraz bardziej rozbudowanym i jednocześnie rozproszonym środowiskiem data center.

Klienci oczekują rozwiązania, które zapewnia im centralny dostęp do krytycznych systemów i zdalną kontrolę w czasie rzeczywistym. Musi być ono przy tym elastyczne, zarówno jeśli chodzi o możliwości skalowania, jak i obsługę pojawiających się nowych technologii.
Taki właśnie system można stworzyć z doskonale pasujących do siebie elementów z oferty ATEN, obejmującej szeroki wybór urządzeń KVM dla centrów danych, serwerów konsol szeregowych i listew PDU. Całość spina oprogramowanie CC2000 i CCVSR, tworząc kompletną platformę do zarządzania infrastrukturą. Wykorzystanie połączonych narzędzi ATEN zapewnia lokalną i zdalną kontrolę nad centrami danych, serwerowniami oraz firmowymi oddziałami, niezależnie od dzielącej je odległości.
In-band, out-of-band
Przełączniki KVM z serii KN zapewniają dostęp lokalny (za pośrednictwem konsoli) oraz zdalny (za pośrednictwem protokołu IP), umożliwiając monitorowanie i zarządzanie całego centrum danych poprzez sieć przy użyciu przeglądarki internetowej. Oferują one tryb out-of-band (poza pasmem), który daje administratorom IT kontrolę nad urządzeniami w serwerowniach (np. serwerami, macierzami dyskowymi, routerami czy przełącznikami) przy użyciu sieci przeznaczonej do zarządzania, która jest odseparowana od sieci produkcyjnej.
W rezultacie, gdy występują trudności z dostępem do urządzeń poprzez podstawową sieć, administratorzy nadal mogą się z nimi komunikować za pośrednictwem obsługującego zewnętrzny modem przełącznika KVM, rozwiązując problemy na poziomie BIOS-u. Wyposażone w dwie karty sieciowe i dwa zasilacze urządzenia z serii KN zostały stworzone z myślą o niezawodności i zdalnym dostępie do serwerów w trybie 24/7.
Z kolei serwery konsol szeregowych z serii SN zapewniają bezpieczny dostęp do urządzeń szeregowych i zarządzanie nimi w centrum danych. Te 16-portowe urządzenia umożliwiają komunikację z serwerami i urządzeniami sieciowymi zarówno w trybie in-band i out-of-band – za pośrednictwem bezpośredniego połączenia przy użyciu klienta Telnet/SSH albo apletu przeglądarki. Wielofunkcyjne serwery konsol szeregowych z serii SN obniżają koszty operacyjne w data center, a we współpracy z narzędziami do zdalnego zarządzania zasilaniem Power Over the NET firmy ATEN zwiększają jego efektywność energetyczną.
Pod kontrolą jednego portalu
Wymienione urządzenia z serii KN i SN można zintegrować przy użyciu oprogramowania do zarządzania CC2000. Staje się ono interfejsem kompleksowego rozwiązania DCIM, zapewniając centralny dostęp do urządzeń IT w lokalnym bądź zdalnym centrum danych poprzez jeden portal. Konsoliduje zarządzanie wszystkimi przełącznikami KVM over IP, serwerami konsoli szeregowych i listwami PDU marki ATEN, umożliwiając kontrolowanie w trybie in-band i out-of-band całego uruchomionego w centrum danych sprzętu IT, w tym wbudowanych procesorów serwisowych oraz serwerów – fizycznych, jak i wirtualnych.
Portal oprogramowania CC2000 daje administratorom pełny wgląd we wszystkie ważne informacje na temat funkcjonowania centrum danych, umożliwiając monitorowanie infrastruktury przy minimalnych nakładach pracy i czasu. Dzięki opatentowanemu firmowemu trybowi pracy Panel Array mogą oni śledzić na jednym ekranie sygnał wizyjny wybranych urządzeń, które są prezentowane w osobnych panelach. Funkcjonalny pulpit nawigacyjny oferuje szybki oraz szczegółowy przegląd statusu zarządzanych urządzeń, związanych z nimi zdarzeń, rezultatów wykonanych zadań i stopnia wykorzystania licencjonowanych węzłów. Administratorzy mogą również wyświetlać informacje na temat aktualnie zalogowanych użytkowników i kończyć podejrzane sesje. Dostępna na pulpicie funkcja powiadamiania ułatwia szybkie diagnozowanie i rozwiązywanie problemów.
Ważnym uzupełnieniem CC2000 – szczególnie ze względu na bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami – jest oprogramowanie CCVSR. Rejestruje ono operacje w ramach zdalnego dostępu, zapewniając automatyczne i niezależne całodobowe monitorowanie infrastruktury centrum danych.
Dodatkowe informacje: Michał Kulesza, Business Development Manager, ATEN, michal.kulesza@pl.aten.com, www.aten.pl
Podobne artykuły
Sprzęt bezpieczniejszy niż oprogramowanie do pracy zdalnej
Łatwość korzystania z programowych i chmurowych narzędzi do pracy zdalnej spowodowała, że cieszą się one wyjątkową popularnością, choć nie gwarantują bezpieczeństwa. To zapewniane jest wyłącznie przez specjalistyczne rozwiązania sprzętowe, które – wbrew pozorom – wcale nie są trudne we wdrożeniu.
Grupa 3S wyrusza na północ
Grupa 3S, należąca do spółki P4, uruchomiła w Gdańsku centrum danych o powierzchni 500 m2. To pierwszy tego typu obiekt operatora w Trójmieście i siódmy w Polsce.
HPE i Cohesity: koniec chaosu w centrach danych
Lawinowy przyrost cyfrowych informacji, popularyzacja usług chmurowych i niespotykana nigdy wcześniej liczba cyberataków zmieniają reguły gry w zakresie ochrony danych. Wspólna inicjatywa HPE oraz Cohesity wychodzi naprzeciw wymaganiom, jakie współczesność stawia przed integratorami i ich klientami.