Jeśli uznać, że wyniki naszej redakcyjnej sondy są reprezentatywne dla całego polskiego rynku IT, to w przypadku co czwartego integratora do końca tego roku ponad 30 proc. przychodów będzie pochodzić ze sprzedaży IaaS. Z kolei w przedziale 21–30 proc. będzie w grudniu br. mieścił się co dziesiąty integrator, a od 11 do 20 proc. obrotów na sprzedaży infrastruktury w modelu usługowym zacznie niebawem generować w sumie 13 proc. integratorów. Duży odsetek, wynoszący 30 proc. ankietowanych, deklaruje, że do końca roku IaaS będzie generować dla nich 10 proc. lub mniej przychodów. Warto dodać, że 22 proc. respondentów w ogóle nie sprzedaje infrastruktury IT. Oznaczałoby to, że popularność IaaS-u w ciągu kilku najbliższych miesięcy sięgnie poziomu, który można uznać jeśli nie za standard, to z pewnością za rynkową normę. W tym kontekście ciekawe są odpowiedzi na pytanie: jaką platformę „as-a-service” uważasz za największą szansę na rozwój Twojego biznesu? W tym przypadku najwyższe noty uzyskała platforma Dell APEX (31 proc.), wyprzedzając HPE GreenLake (19 proc.) i Cisco+ (17 proc.).

Inaczej rzeczy mają się w przypadku pecetów. Po pierwsze niemały odsetek ankietowanych, sięgający 33 proc., w ogóle nie ma ich w swojej ofercie. Z kolei 46 proc. pytanych sprzedaje pecety, ale deklaruje przy tym, że model „as a service” w tym przypadku nie będzie do końca tego roku generował więcej niż 10 proc. przychodów, a w domyśle zapewne jeszcze mniej. Przekroczenia tego poziomu spodziewa się w nadchodzących miesiącach w sumie około 20 proc. resellerów, którzy wzięli udział w naszej ankiecie.

Źródło: CRN.pl

Pieniądze na chmurę 

Model usługowy, a także chmurowy ma się dobrze, a będzie miał się coraz lepiej między innymi w rezultacie inwestycji rządowych. To właśnie z nowego resortu cyfryzacji padła niedawno kolejna obietnica zasilenia gospodarki i branży potężnymi środkami na cyfryzację. Tym razem dotyczy uruchomienia programu pożyczkowego wartego 700 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli te pieniądze wykorzystać na transformację chmurową. To kolejny tegoroczny, po przetargu na laptopy, tak duży projekt publiczny w branży IT.

Niebagatelna kwota około 3,2 mld zł ma więc zasilić rynek dostawców usług związanych z migracją i transformacją do chmury. Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, nie podał szczegółów dotyczących oferty i finansowania pożyczek. Zapewnia natomiast, że będą należeć do najtańszych instrumentów na rynku. Minister zapowiedział również „największe w historii środki na dostęp do szybkiego internetu” (konkursy mają ruszyć w połowie roku, warto więc już teraz się nimi zainteresować).

Nadal natomiast w związku ze sporem polskich władz z Brukselą zablokowane są środki z KPO, gdzie w komponencie transformacji cyfrowej czeka na wprowadzenie na polski rynek ponad 20 mld zł na inwestycje, których realizacja musi zakończyć się do sierpnia 2026 roku.

W ankietach CRN.pl wzięło udział 115 osób.