Rok 2021, choć z pewnością nie zapisze się na kartach historii jako czas prosperity w Polsce i na świecie, to dla wielu firm IT był okresem szybkich wzrostów. Znalazło to odzwierciedlenie między innymi w wynikach styczniowej ankiety na portalu CRN.pl. Wyraźna większość jej uczestników zadeklarowała, że przychody ich firm w minionym roku były wyższe od tych z 2020. Taką odpowiedź wskazało 62 proc. respondentów, podczas gdy 28 proc. przyznało się do spadku obrotów. Jedynie 10 proc. pytanych wskazało natomiast, że ich firmowe przychody w latach 2020 i 2021 pozostawały na podobnym poziomie.

Mniej optymistycznie prezentują się z kolei rezultaty sondy dotyczącej rentowności. Otóż w przypadku 46 proc. jej uczestników rentowność w 2021 roku była wyższa niż rok wcześniej, podczas gdy 15 proc. firm utrzymało ją na podobnym poziomie, jak w 2020 r. Co ważne, aż 39 proc. przedsiębiorstw z branży IT zanotowało spadek tego wskaźnika finansowego. Najpewniej ma to związek z dynamicznie rosnącymi kosztami pracy, a w tym roku – między innymi za przyczyną wejścia w życie Polskiego Ładu – presja płacowa jeszcze się nasiliła. Być może dlatego na pytanie o spodziewane wyniki finansowe w 2022 r. jedynie 28 proc. pytanych spodziewa się ich poprawy, a 11 proc. prognozuje, że pod tym względem obecny rok nie będzie się różnił od poprzedniego. Tymczasem niebagatelny odsetek respondentów (61 proc.) spodziewa się, że w 2022 r. wyniki finansowe ich przedsiębiorstw będą gorsze niż rok wcześniej.

Źródło: CRN.pl

Tak minorowe nastroje mogą wydawać się nieuzasadnione w branży nowych technologii, która w obecnej dobie przyspieszonej transformacji cyfrowej osiąga – globalnie – doskonałe wyniki. Trzeba jednak rozróżnić dostawców oprogramowania i usług chmurowych od dostawców sprzętu, którzy wciąż muszą mierzyć się z problemami w łańcuchu dostaw, czemu towarzyszy wspomniana już duża presja płacowa. Ergo: nie są w stanie dostarczyć klientom tyle towaru, ile by mogli, a z drugiej strony borykają się z rosnącymi kosztami działalności. Tym samym wyniki ankiety byłyby, rzecz jasna, zupełnie inne w zależności od tego, w jakim segmencie rynku IT działaliby respondenci. Niemniej, spadek optymizmu zanotowany przez portal CRN.pl jest godny uwagi i należy mieć nadzieję, że za kilkanaście miesięcy okaże się nieuzasadniony.

W omawianych ankietach wzięło udział 125 osób.