Koncepcja IoT pojawiła się pod koniec ubiegłego wieku, ale dopiero ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost popularności tego rynku. Raporty wskazują, że w tym roku na świecie będzie działać 35 miliardów urządzeń IoT, zaś do 2025 r. aż 75 miliardów. Według IDC w tym roku wydatki w Europie na rozwiązania Internetu Rzeczy sięgną 170,45 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 12 proc. w ujęciu rocznym. Najwięcej pieniędzy zostanie wydanych na sprzęt (moduły i czujniki), a w dalszej kolejności usługi związane z oceną, projektowaniem, wdrażaniem urządzeń i wspomagania ich bieżącej pracy. IDC przewiduje przy tym, że w ciągu najbliższych kilku lat to oprogramowanie stanie się najszybciej rosnącą częścią rynku IoT.

Z raportu Farnell wynika, że motorami napędowymi IoT będą trzy sektory, które odpowiadają za ponad połowę jego wartości – automatyka przemysłowa (25 proc.), automatyka domowa (18 proc.) i rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji (12 proc.). Nie ulega wątpliwości, że prędzej czy później sprzedaż i wdrażanie rozwiązań bazujących na IoT, stanie się lukratywnym biznesem dla wielu integratorów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, firma ALSO opracowała już teraz szereg rozwiązań IoT gotowych do dystrybucji.

– Segment rozwiązań IoT nie jest jeszcze odpowiednio rozpoznany przez naszych partnerów. Dlatego chcemy ich zainteresować tego typu rozwiązaniami. To ciekawa przestrzeń do dyskusji z klientami, a przy okazji możliwość zrealizowania atrakcyjnych projektów – mówi Wojciech Kotkiewicz, Technical Support Manager w ALSO Polska

ALSO rozwija swój ekosystem IoT

ALSO rozpoczęło swoją transformację od dystrybutora do dostawcy technologii około 10 lat temu. Dziś, oprócz typowych usług dystrybucyjnych, wspiera swoich partnerów w budowie złożonych środowisk IT i oferuje kilka platform cyfrowych dedykowanych dla cyberbezpieczeństwa lub sztucznej inteligencji, w oparciu o ALSO Cloud Marketplace. Obecnie ALSO współpracuje z niemal 700 dostawcami sprzętu, oprogramowania oraz usług IT oraz 110 tysiącami partnerów. Tak rozbudowany ekosystem otwiera wręcz nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia rozwiązań dla klientów końcowych. Firma poszukuje w Polsce partnerów zainteresowanych współpracą w zakresie rozwoju i wdrażania projektów IoT. Oferuje im narzędzia wsparcia w postaci programów partnerskich, własnych rozwiązań oraz systemów tworzonych przez zewnętrznych dostawców.

Opcje IoT: budować czy kupować 

ALSO przygotowało program Partner+, który jest intensywnie rozwijany w Polsce. Przy czym firma nie ogranicza swojej roli wyłącznie do dostarczania komponentów potrzebnych do realizacji projektów IoT, ale prowadzi też szkolenia, podczas których przybliża zarówno samą platformę ALSO o nazwie AllThingsTalk, jak i wachlarz dostępnych rozwiązań. Już 9 listopada wystartuje cykl składający się z 11 sesji, każda z nich trwa 45 minut, adresowanych dla specjalistów IT oraz developerów. Uczestnicy kursu zdobędą wiedzę potrzebną do integracji sprzętu oraz aplikacji z platformą ALSO IoT. Omówiona zostanie m.in. budowa i funkcjonalność platformy, możliwości dodawania urządzeń, zastosowania silnika reguł EARL pozwalającego na automatyczną pracę, a także integracja z narzędziami Microsoft Power BI, Power Automate czy Power Apps.

Partner+ skutecznie łączy integratorów z partnerami technologicznymi ALSO. Przykładem jest firma Sodaq, która rozpoczęła współpracę z operatorem telekomunikacyjnym Vodafone. Jednym ze wspólnych projektów realizowanych przez obie firmy jest mapowanie tzw. „Zielonych tras rowerowych”. Każdy mieszkaniec Holandii może zmienić swój rower w mobilne urządzenie pomiarowe IoT. Dane pomiarowe z czujników są przesyłane do platformy AllThingsTalk co dziesięć sekund i wyświetlane w czasie rzeczywistym na mapie udostępnionej online.

Platforma ALSO AllThingsTalk: szybka droga od projektu do produktu

AllThingsTalk charakteryzuje się prostym i otwartym podejściem do pozyskiwania, agregacji, wizualizacji i oceny danych z modułów i czujników, pozwalając partnerom ALSO na rozwój nowych usług i tworzenie wartości dla swoich klientów. Zastosowanie platformy pozwala na realizację różnych scenariuszy i zadań w środowisku Internetu Rzeczy.

„Platforma jest idealnie dostosowana do przekształcania koncepcji w kompleksowe rozwiązania IoT. Nasze podejście biznesowe pozwala każdemu z partnerów skupić się na tej części projektu, w której się specjalizuje. ALSO dostarcza platformę, a nasi partnerzy mogą skoncentrować się na budowaniu rozwiązań dla klientów, wdrażając innowacje procesowe i produktowe. Największym beneficjentem wdrożonego rozwiązania jest zadowolony klient końcowy” – wyjaśnia Piotr Antończyk, Business Development Manager IoT w ALSO.

Projekty IoT wymagają integracji fizycznego urządzenia z platformą i warstwą aplikacyjną. Na pierwszym etapie, doskonałym rozwiązaniem dla integratorów i deweloperów są zestawy startowe, pozwalające poznać funkcjonalność rozwiązania i ocenić jego przydatność w kontekście realizowanego projektu. Zestawy startowe ALSO z dostępem do platformy AllThingsTalk są już dostępne w ofercie firmy Transfer Multisort Elektronik z Łodzi.

Gotowe do sprzedaży rozwiązania IoT od ALSO

Workplace+, czyli… jeszcze lepsze miejsce pracy

Elastyczność i mobilność od dawna stanowią wyzwanie w świecie pracy. Koncepcje biurowe, takie jak biura typu open space czy przestrzenie co-workingowe, są obecnie częścią codzienności, a właściwa organizacja miejsca pracy zapewniająca bezpieczeństwo sanitarne w budynkach nabrała dodatkowego znaczenia. Powierzchnia biurowa oprócz tego, że powinna być ergonomiczna, musi spełniać rygorystyczne wymogi w zakresie jakości powietrza. Poziom jakości miejsca pracy i satysfakcji pracowników można dodatkowo poprawić poprzez stworzenie zdrowego środowiska pracy za pomocą rozwiązania Workplace+. Rozwiązanie może pomóc w analizie i optymalizacji wydajności i wykorzystania pomieszczeń, ale również w weryfikacji jakości powietrza, temperatury w pomieszczeniu czy poziomu hałasu. Jest to możliwe dzięki połączeniu zestawu czujników wykorzystujących protokół LoRaWAN z platformą IoT. Rozwiązanie znajdzie zastosowanie w budynkach biurowych oraz miejscach użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, restauracje, urzędy, szkoły, uczelnie, banki czy szpitale. Partnerzy ALSO po uruchomieniu Workplace+ u klienta, uzyskują przychody w modelu subskrypcyjnym.

SafeSpace+ nie tylko na czasy pandemii

Rozwiązanie SafeSpace+ opracowano specjalnie z myślą o przestrzeganiu zasad dystansu społecznego w okresie epidemii Covid-19, ale funkcjonalność tego rozwiązania sprawia, że przyda się również w postpandemicznej rzeczywistości. Jego podstawowym zadaniem jest kontrolowanie natężenia ruchu w miejscach publicznych oraz mierzenie jakości powietrza. SafeSpace+ pokazuje na żywo liczbę osób przebywających w obiekcie i wysyła alerty, gdy monitorowana przestrzeń osiągnie krytyczną liczbę odwiedzających. System wykorzystuje czujniki bezprzewodowe, dzięki czemu nie wymaga stosowania dodatkowego okablowania elektrycznego ani internetowego. Co istotne, SafeSpace+ nie korzysta z kamer, szanując w ten sposób prywatność osób odwiedzających obiekt. Najczęściej instaluje się go w hotelach, placówkach handlowych, urzędach czy restauracjach. Podobnie jak w przypadku Workplace+, partnerzy uzyskają przychód w modelu subskrypcyjnym.

Dolly+, inteligentny i bezpieczny wózek

Dolly+ to nazwa specjalnego wózka zabezpieczonego zamkiem cyfrowym. Jest on wyposażony w szereg czujników umożliwiających dokładne śledzenie przesyłki. Otwarcie zamka elektronicznego jest możliwe po wpisaniu kodu, generowanego automatycznie. Rozwiązanie uzupełnia aplikacja opracowana przez ALSO, która pozwala na zdefiniowanie ról dla kilkunastu osób oraz prowadzenie pełnej historii zdarzeń dotyczących otwarcia i przemieszczania się̨ kontenera. Kompaktowa obudowa i zamontowane kółka powodują, że Dolly+ jest łatwa i wygodna w transporcie. Rozwiązanie najczęściej wykorzystuje się do transportu wartościowych przedmiotów – takich jak elektronika, biżuteria bądź leki. Użytkownik Dolly+ uiszcza dostawcy opłatę w formie subskrypcji.

ALSO Tracking Solution – Nowe możliwości biznesowe

Trakery śledzące otwierają przed partnerami nowe możliwości w zakresie świadczenia usług, jak chociażby dostarczania informacji na temat historii przebiegu trasy przesyłki czy rozliczanie maszyn na podstawie ich faktycznego wykorzystania w modelu „as a service”. Jest to możliwe dzięki lokalizatorom „Oyster 2”. Cykl życia trakerów przy zasilaniu trzema bateriami AA wynosi do 7 lat, zaś transmisja danych odbywa się za pośrednictwem protokołu LTE-M. Właściwości zestawu predysponują go do szerokiego spektrum zastosowań np. podczas zabezpieczania transportu wrażliwych przesyłek. Trakery doskonale sprawdzą się w branży rolniczej, samochodowej, produkcyjnej czy przemyśle ciężkim, gdyż umieszczone są w wytrzymałej obudowie o klasie szczelności IP 67.

Rozwiązania od zewnętrznych dostawców

ALSO uzupełnia przy tym ofertę w obszarze IoT o produkty zewnętrznych dostawców. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania firm Realwear oraz Teltonika Networks. Pierwsze z nich to tablet umieszczany bezpośrednio na głowie lub mocowany do hełmów ochronnych. Urządzenie posiada mikro-wyświetlacz umieszczony tuż pod linią wzroku, przekazując obraz o jakości zbliżonej do 7-calowego tabletu. Tablet może być wykorzystywany do zdalnego wsparcia pracowników, diagnostyki czy dokumentowania procedur. Obsługa głosowa sprawia, że użytkownik ma wolne ręce i może w pełni koncentrować się na wykonywanym zadaniu. Urządzenie współpracuje z wieloma aplikacji zewnętrznymi, w tym Microsoft Teams czy Teamviewer. Jego parametry pozwalają na użycie w warunkach wysokiej temperatury oraz wilgotności, nadmiernego zapylenia lub wysokiego poziom hałasu, dzięki zastosowaniu wkładek wygłuszających. Producent oferuje szeroką ofertę akcesoriów, które dodatkowo poprawiają komfort pracy.

Z kolei Cisco Systems i Teltonika Networks oferują gamę produktów sieciowych zaprojektowanych z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa, niezawodności i kompatybilności. Produkty Cisco Systems i Teltonika tworzą integralną infrastrukturę dla sieci M2M, IoT lub sieci korporacyjnych i znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju projektach z zakresu Internetu Rzeczy.

ALSO posiada w swoim portfolio również szereg innych rozwiązań niezbędnych do rozwoju projektów IoT. Należą do nich usługi Microsoft Azure, a także urządzenia niezbędne do budowy infrastruktury, edge computing czy centrów danych od takich dostawców jak Dell Technologies, HPE, Fujitsu i innych. ALSO planuje dalsze rozszerzanie oferty produktów i usług, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów poszukujących rozwiązań IoT.

Piotr Antończyk, Business Development Manager IoT w ALSO Polska (tel.: 605 602 335, e-mail: Piotr.Antonczyk@also.com) odpowiada za rozwój projektów IoT w Also Polska, w tym współpracę z resellerami i integratorami.