Małe i średnie firmy mogą skorzystać z szerokiej oferty urządzeń sieciowych firmy Allied Telesis z rodziny CentreCOM. Należą do niej zarówno proste, niezarządzalne gigabitowe przełączniki, jak i kompaktowe urządzenia z portami 10 Gb/s, w pełni zarządzalne, umożliwiające budowanie małych środowisk o wysokiej dostępności.

Przełączniki z… przełącznikami

Unikalnym produktem jest rodzina niezarządzalnych gigabitowych przełączników CentreCOM GS920. Zmiany ich ustawień konfiguracyjnych dokonywane są za pomocą przełączników (DIP switch) umieszczonych na przednim panelu urządzenia, co eliminuje konieczność korzystania z komputera do tego celu.

Zapewniają one m.in. ręczne konfigurowanie prędkości portów i trybu duplex. Możliwe jest także uruchomienie funkcji Loop Detection ułatwiającej wykrywanie pętli w sieci i automatycznie wyłączającej porty, które tę pętlę generują (po rozwiązaniu problemu porty automatycznie są przywracane do pracy). Kolejną ciekawą funkcją jest Flooding, który zapewnia analizę ruchu w sytuacji, gdy do wszystkich portów przełącznika równolegle wysyłane są dane, co może wskazywać na próbę przeprowadzenia ataku.

10 gigabitów także w małej firmie

Kolejną grupą urządzeń do małej serwerowni są 10-gigabitowe przełączniki zarządzalne warstwy trzeciej z rodziny CentreCOM XS900MX. Świetnie nadają się do łączenia serwerów z pamięciami masowymi. Model XS916MXT wyposażono w 12 portów RJ45 10 Gb/s oraz 4 gniazda SFP+. Natomiast model XS916MXS ma 4 porty RJ45 10 Gb/s i 12 gniazd SFP+.

Przełączniki XS900MX obsługują  mechanizm Autonomous Management Framework, który automatyzuje lub maksymalnie upraszcza wykonywanie typowych zadań administracyjnych, takich jak scentralizowane zarządzanie infrastrukturą, tworzenie kopii zapasowych ustawień konfiguracyjnych i uaktualnianie oprogramowania przełączników, wdrażanie nowych urządzeń i przywracanie ustawień po awarii.

Dla administratorów bardzo ważna jest funkcja Ethernet Protection Switching Ring (EPSRing), gwarantująca wysoką dostępność i wydajność sieci korporacyjnych. Dzięki niej przełączniki z rodziny XS900MX mogą być łączone w pierścienie. W przypadku awarii jednego z nich wszystkie podłączone do sieci urządzenia wciąż mają dostęp do firmowych zasobów – czas rekonfiguracji po wykryciu problemu nie przekracza 50 ms.

W przełącznikach XS900MX wprowadzono też wiele funkcji ochronnych. W czasie rzeczywistym kontrolowany jest typ ruchu sieciowego w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości spowodowanych atakiem. Urządzenia te można wykorzystywać także do tworzenia wirtualnych sieci VLAN, również dla gości.

Profesjonalne sieci bezprzewodowe dla MŚP

Allied Telesis ma także w ofercie zaawansowane rozwiązania do budowy sieci bezprzewodowych. Warte wyróżnienia są urządzenia UTM oznaczone symbolami AR3050S i AR4050S, które zapewniają zarządzanie pięcioma punktami dostępowymi sieci Wi-Fi (lub maks. 25 punktami w przypadku modelu AR4050S, po wykupieniu dodatkowej licencji). Służy do tego oprogramowanie AWC Lite – uproszczona wersja stworzonego przez Allied Telesis narzędzia Autonomous Wave Control wykorzystującego sztuczną inteligencję do zarządzania sygnałem sieci bezprzewodowej.

W asortymencie producenta jest również wiele dwuzakresowych punktów dostępowych sieci Wi-Fi, dostosowanych do potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Trzy modele z serii MWS zapewniają przepustowość od 600 Mb/s do 2,3 Gb/s i mogą być zasilane przez PoE. Wbudowane narzędzia zarządzające umożliwiają ustawienie harmonogramu aktywowania i dezaktywowania identyfikatorów SSID (przydatne w punktach usługowych, gdzie goście nie korzystają z sieci np. w nocy) oraz restartowania punktów dostępowych.

 

Dodatkowe informacje:
Tomasz Odzioba, Country Manager Poland, Latvia, Lithuania & Ukraine, Allied Telesis, tomasz_odzioba@alliedtelesis.com

Autoryzowanymi dystrybutorami Allied Telesis w Polsce są firmy: Alstor, Eptimo i Ingram Micro.