„Piłka nożna to prosta gra. Dwudziestu dwóch mężczyzn biega 90 minut za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy” – to słynne powiedzenie Garyego Linekera, byłego napastnika reprezentacji Anglii, zrobiło furorę na całym świecie. Rok temu, po fatalnym występie Niemców na francuskim mundialu, Anglik zaćwierkał na Twitterze: „Piłka nożna to prosta gra. Dwudziestu dwóch mężczyzn biega 90 minut za piłką, a na koniec już nie zawsze wygrywają Niemcy. Poprzednia wersja przechodzi do historii”.  

Niewykluczone, że wkrótce trzeba będzie zmodyfikować również pierwszą część zdania, bowiem piłka nożna przestaje być prostą grą. W pewnym stopniu dzieje się tak sprawą mariażu  futbolu z nowymi technologiami. Kluby piłkarskie gromadzą terabajty danych, które pomagają im analizować grę własnych zawodników, lepiej rozpracowywać rywali czy dokonywać udanych transferów. Zyskują nam też telewidzowie. Jeszcze do niedawna pomeczowe statystki ograniczały się do zestawienia rzutów rożnych, wolnych i spalonych. Od kilku lat doszły nowe raporty, pokazujące czas posiadania piłki, a także liczbę kilometrów pokonanych przez zawodników w czasie meczu. 

Nie bez przyczyny kluby piłkarskie inwestują w narzędzia informatyczne i wchodzą w alianse z firmami IT. Te ostatnie próbują dotrzeć ze swoją ofertą do drużyn z różnych zakątków globu, aczkolwiek najbardziej lukratywnym rynkiem wydaje się być  Wielka Brytania. Pierwszą przyczyną jest ogromna popularność Premier League na całym świecie, zaś drugą, budżety angielskich klubów.  Łączna wartość zespołów z najwyższej brytyjskiej ligi szacowana jest na 14,7 mld dol.

Jedną z firm technologicznych, która może pochwalić się daleko idącą współpracą z angielskimi klubami jest Acronis. Producent rozwiązań do ochrony danych podpisał już dwie umowy partnerskie. Pierwszą z Arsenalem Londyn, a kolejną z Manchesterem City – aktualnym mistrzem Anglii. 

Arsenal zabezpiecza dane

Arsenal to zespół doskonale znany fanom piłki nożnej. Klub jest 13-krotnym mistrzem kraju i 13-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii. W ostatnich rozgrywkach Premier League w sezonie 2018/2019 „Kanonierzy” zajęli piąte miejsce. Arsenal rozpoczął współpracę z Acronisem w połowie ubiegłego roku. Londyńska drużyna wdrożyła rozwiązania przeznaczone do zabezpieczenia danych, aplikacji oraz systemów IT. Arsenal przechowuje na swoich serwerach informacje o zawodnikach, statystyki dotyczące spotkań,  zapisy meczów oraz treningów czy materiały analityczne dotyczące zarówno Arsenalu, jak i jego przeciwników. Do tego dochodzi mnóstwo danych związanych z prowadzeniem biznesu, takich jak np. przychody ze sprzedaży biletów, pamiątek klubowych czy wypłaty dla zawodników.

Platforma Acronis zabezpiecza nagrania z meczów drużyny o pojemności 33 terabajtów, a także 35 terabajtów pozostałych danych. Chronione są również filmy pochodzące z sesji treningowych kadry występującej w Premier League, oraz U-18 i U-16, które występują w rozgrywkach Premier Academy League.  Poza tym Arsenal tworzy kopie zapasowe materiałów szkoleniowych,  analiz sesji treningowych czy  dokumentów związanych z rozwojem młodych graczy 

Manchester City – dane i transfery 

W listopadzie 2018 r.Acronis podpisał umowę o współpracy z Manchesterem City – zdobywcą pięciu tytułów Mistrza Anglii i pięciokrotnym triumfatorem Pucharu Anglii.  „Citizens” w ostatnim czasie przeżywają złoty okres. Ekipa prowadzona przez Pepa Guardiolę w dwóch ostatnich sezonach wygrała „Premier League”, a w tym roku należy, obok Liverpoolu, do głównych faworytów tych rozgrywek. Współpraca z Acronisem pozwoli mistrzowi Anglii zoptymalizować procesy związane z  zarządzaniem i zabezpieczaniem zasobów cyfrowych.  Manchester City ujednolicił procesy związane z ochroną i odzyskiwaniem danych, wprowadzając we wszystkich swoich ośrodkach systemy tego producenta.  Acronis zabezpiecza ponad 200 TB danych znajdujących się w sześciu centrach danych.

 – Niezależnie od tego, czy analizujemy co dzieje się na boisku, czy pracujemy w jednym z  naszych biur na świecie, dane są niezbędne do osiągnięcia sukcesu – podkreśla Greg Swimer, Chief Technology Officer at City Football Group. 

Manchester City, podobnie jak Arsenal i inne kluby Premier League wykorzystuje cyfrowe zasoby do różnych celów. Niemniej na uwagę zasługuje baza danych o potencjalnych zawodnikach, którzy w przyszłości mogliby zasiliać „Citizens”. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że czołowe kluby Europy, m.in. dzięki analityce znacznie poprawiły swoją politykę transferową. Wnikliwa analiza przeprowadzona za pomocą systemów informatycznych pozwala wyselekcjonować kilku kandydatów, którzy najlepiej pasują do stylu gry drużyny i koncepcji trenera.  

– Manchester City jest bardzo dobrym przykładem. Wystarczy prześledzić w ostatnich latach zakupy zawodników ofensywnych. De Bruyne, Sterling czy Sane, to były bardzo dobre wybory  mówi Ted Knutson, współzałożyciel StatsBomb, firmy zajmującej się analityki danych dla klubów piłkarskich.  

Jeszcze do niedawna piłka nożna była postrzegana jako gra chaotyczna, kompletnie nie nadająca się do tworzenia zaawansowanych statystyk i wyciągania na ich podstawie sensownych wniosków. Choć dużo wcześniej udało się zrealizować ten cel w takich dyscyplinach jak koszykówka, baseball czy tenis.  Ale ostatnie lata zadały kłam tej teorii i  football na dobre zaczął grać danymi. To doskonała wiadomość nie tylko dla sympatyków piłki nożnej, ale firm dostarczających narzędzia informatyczne. 

Na najwyższym poziomie rywalizacji dane są aktywem krytycznym. Technologia Acronis doskonale nadaje się do środowisk wymagających wysokiego ciśnienia i intensywności. Z dumą współpracujemy z tym świetnym klubem i czekamy na nasze wspólne projekty w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że współpraca przyniesie korzyści Manchester City, naszym partnerom i naszej firmie  – podsumowuje  John Zanni, President of Acronis.