Według specjalistów z firmy Acronis tradycyjne rozwiązania do tworzenia zapasowych kopii danych to przeżytek. Narzędzia do ochrony danych powinny mieć znacznie większą funkcjonalność i nie tylko gwarantować zrobienie backupu, ale także na różne sposoby weryfikować kopiowane dane. Tradycyjne oprogramowanie antywirusowe również przestało być wystarczające, gdyż jego działanie nadal polega głównie na wykrywaniu złośliwego kodu dzięki analizie znanych już schematów jego uruchamiania na stacjach roboczych i nie zabezpiecza przed nowymi sposobami ataków. Co więcej, korzystanie z dwóch różnych narzędzi do ochrony danych oznacza konieczność przeprowadzenia dodatkowych operacji, a także związane z niektórymi z nich komplikacje (zakup, wdrożenie, szkolenie użytkowników, rozwiązywanie ewentualnych problemów), więc idealną sytuacją byłoby połączenie ich funkcji.

Takie podejście przyjęli inżynierowie firmy Acronis. Już dwa lata temu zdefiniowali pięć obszarów, wokół których powinny być podejmowane działania ochronne i projektowane rozwiązania zabezpieczające. Powstała w ten sposób filozofia zarządzania danymi określona została skrótem SAPAS – Safety (ochrona w postaci kopii zapasowej), Accessibility (łatwa dostępność), Privacy (blokada dostępu dla osób nieuprawnionych), Authenticity (gwarancja autentyczności) oraz Security (zabezpieczenie przed zagrożeniami zewnętrznymi i złośliwym kodem). Zdaniem producenta takie podejście zapewnia, że stworzone w zgodzie z nim oprogramowanie będzie łatwe w obsłudze, wydajne, skuteczne oraz gwarantujące bezpieczeństwo za niską i przewidywalną cenę.

Zgodnie z tą filozofią Acronis stworzył nowe rozwiązanie – Cyber Protect. Zintegrowano w nim kilka funkcji zapewniających szeroko rozumiane bezpieczeństwo cyfrowych danych: tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych po awarii, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, ocenę podatności na zagrożenia, zarządzanie aktualizacjami aplikacji, monitorowanie wydajności i stanu pracy stacji roboczych, zdalne zarządzanie nimi oraz dokładne raportowanie.

Z Acronis Cyber Protect na razie mogą korzystać dostawcy usług zarządzanych (Managed Service Provider). Do tej pory zmuszeni byli do wdrażania u klientów różnych narzędzi ochronnych i zapewniania opieki nad nimi, co było wyzwaniem nie tylko ze względu na brak integracji między rozwiązaniami oraz złożoność i czasochłonność tego procesu, ale także brak na rynku pracy ekspertów w tej dziedzinie. Często wręcz MŚP rezygnowały z obsługi klientów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Rozwiązanie Cyber Protect mogą z łatwością uczynić osią swojego portfolio rozszerzonego o usługi ochronne. Dzięki niemu zapewnią klientom zintegrowane usługi zarządzania zasobami IT, proaktywne przeciwdziałanie cyberatakom, a w efekcie minimalizowanie przestojów w pracy przedsiębiorstwa.

Bardzo ważną cechą Acronis Cyber Protect jest unifikacja. Na urządzeniach końcowych instalowany jest tylko jeden agent, dzięki czemu użytkownik musi nauczyć się jednego interfejsu, administrator zaś ma jedną konsolę zarządzania. Wysoki poziom integracji usług oraz związane z nim współużytkowanie zebranych danych i automatyzacja działań przekładają się na znaczną poprawę bezpieczeństwa urządzeń końcowych.

 

100 % wykrywalności

Wersja pre-release oprogramowania Acronis Cyber Protect została przetestowana w marcu 2020 r. przez niemiecką organizację specjalizującą się w prowadzeniu rygorystycznych testów rozwiązań ochronnych AV-Test Institute. Weryfikacji dokonano, poddając skanowaniu zestaw 6932 złośliwych plików w systemie Windows 10 Professional.  Cyber Protect poprawnie i w 100 proc. zidentyfikował je jako kod zagrażający bezpieczeństwu danych. Narzędzie otrzymało również doskonałąnotę w teście false-positive, sprawdzającym odsetek generowanych fałszywych alarmów.

 

 

Działania na czas pandemii

Acronis podjął wiele działań, których celem było ułatwienie MŚP oraz ich klientom sprostania wyzwaniom związanym z modelem pracy zdalnej. Udostępniono prekonfigurowane plany dotyczące zabezpieczania wykorzystywanych w tym celu urządzeń. Wprowadzono również natywną funkcję wirtualnej sieci VPN, zapewniono bezpieczną synchronizację plików i zdalne czyszczenie danych.

Oprócz bogatej funkcjonalności narzędzia Acronis Cyber Protect, co ułatwia zarządzanie rozproszoną infrastrukturą, producent zapewnia potrzebującym użytkownikom wsparcie finansowe. Jeżeli chwilowo nie są w stanie zapłacić za usługę, zachowane zostaną kopie zapasowe ich danych oraz dostęp do nich. Wprowadzono także promocję dla nowych klientów, w ramach której do końca lipca 2020 r. pakiet Acronis Cyber Protect można nabyć w cenie oferowanego już wcześniej rozwiązania Acronis Cyber Backup (we wszystkie jego funkcje wyposażono także Cyber Protect).

Obecnie oprogramowanie Acronis Cyber Protect dostępne jest w języku angielskim, a premierę wersji lokalnych przewidziano na drugą połowę bieżącego roku. Z kolei wydanie wersji tego narzędzia dla klientów indywidualnych zaplanowane jest na III kwartał 2020 r.

Więcej informacji dotyczących rozwiązania Acronis Cyber Protect znajduje się na stronie www.acronis.com/pl-pl/cloud/cyber-protect. Pod tym adresem można też poprosić o założenie konta próbnego o pełnej funkcjonalności. 

Autoryzowanymi dystrybutorami oprogramowania Acronis w Polsce są: Also, APN Promise, Clico, Ingram Micro oraz Systemy Informatyczne ITXON.

Dodatkowe informacje: 
Artur Cyganek, dyrektor polskiego oddziału Acronis, artur.cyganek@acronis.com

Trzy pytania do…

Artura Cyganka, dyrektora polskiego oddziału Acronis

Łącząc backup z ochroną przed złośliwym kodem, a także wprowadzając do jednego produktu wiele innych zabezpieczeń, Acronis wyznacza nowy trend w branży IT. Jednocześnie analitycy nazywają was „jednorożcem”. Czy zatem rzeczywiście takie podejście do ochrony zasobów stanie się powszechne, czy raczej należy traktować je jak ciekawostkę?

Jeżeli ktoś uzna nasze podejście za dziwaczne, to znaczy, że nie rozumie obecnej sytuacji dotyczącej cyberzagrożeń. Oczywiście zakładamy, że za jakiś czas konkurencja będzie podążać tym śladem, bo według nas nie ma innego wyjścia. Charakter danych, które przetwarzają firmy, także najmniejsze, znacznie się zmienił. Są coraz cenniejsze, co roku pojawiają się też nowe zapisy prawne nakazujące dbałość o nie, pod rygorem konsekwencji karnych. Kopia backupowa już nie wystarczy, bo co zrobi użytkownik w sytuacji, gdy ona także zostanie zaszyfrowana przez ransomware? Dlatego poziom ochrony należy zwiększyć w wielu punktach – zabezpieczać przed pobraniem złośliwego kodu lub uniemożliwiać jego uruchomienie, a gdy przypadkiem zostanie on wykonany, szczególnie chronić kopie zapasowe i zapewnić jak najszybsze przywrócenie komputera do pracy.

Jakie są plany rozwoju tej platformy?

Obecnie dostępna wersja jest przeznaczona dla dostawców usług zarządzanych, a jej działanie nadzoruje się w modelu chmurowym. W lipcu pojawią się klasyczne licencje on-premise, a chwilę później także wersje z polskim interfejsem użytkownika. Dalszy rozwój tej platformy będzie miał charakter ewolucyjny, bo obecnie jest już wyposażona w praktycznie wszystkie istniejące rodzaje ochrony urządzeń końcowych. Zawiera także moduł uczenia maszynowego, więc dzięki sztucznej inteligencji będziemy lepiej przygotowani do zwalczania przede wszystkim nieznanych jeszcze rodzajów zagrożeń. 

Czy w związku z nową ofertą zmodyfikowane zostały zasady waszej współpracy z partnerami?

Zachęcamy ich przede wszystkim do zainteresowania się świadczeniem usług zarządzanych. W ten sposób zapewniają sobie stały przychód, wiążą się na długo z danym klientem i otwierają sobie drogę do sprzedaży innych rozwiązań. My bierzemy na siebie stworzenie prostego w obsłudze rozwiązania, z jednym interfejsem i z jedną opłatą licencyjną. Nie stawiamy partnerom żadnych szczególnych warunków – barier ani progów – do spełnienia przed rozpoczęciem sprzedaży oprogramowania i usług z naszej oferty. Liczymy jedynie, że wezmą udział w przygotowanych szkoleniach, dzięki którym będą obsługiwali klientów bardziej kompleksowo.