10 ciekawych rzeczy do… Internetu rzeczy
Choć rynek odnotował spadek popytu na urządzenia skomunikowane z internetem, m.in. w sektorze handlu detalicznego czy przemysłu, to wciąż wielu klientów postrzega IoT jako ważną technologię, która umożliwia im dostosowanie się do nowych wymagań, także tych dotyczących walki z wirusem. Dlatego nowe produkty wciąż trafiają na rynek, a my w krótkim przeglądzie, prezentujemy kilka tegorocznych premier.
Advantech WISE-2410
WISE-2410 to nowy inteligentny czujnik drgań, który wykorzystuje procesor Arm Cortex-M4 i trójosiowy akcelerometr do automatycznego obliczania charakterystyki drgań maszyn. Znajduje on zastosowanie w utrzymaniu predykcyjnym i aplikacjach monitorowania. Wykorzystując komunikację LoRaWAN, może również odczytywać temperaturę powierzchni i porównywać dane z normami ISO 10 816–3, sprawdzając, czy maszyny działają prawidłowo. Urządzenie jest zasilane dwiema bateriami litowymi AA, które w normalnych warunkach mogą działać nawet przez dwa lata. Zostało zaprojektowane do pracy w szerokim zakresie temperatur. Jest też odporne na kurz i wodę, charakteryzując się przy tym łatwą instalacją plug-and-play.
Arable Mark 2
Mark 2 to zasilany energią słoneczną czujnik upraw i pogody stworzony przez startup Arable. Urządzenie ma ułatwić producentom żywności podejmowanie lepszych decyzji dotyczących nawadniania pól, opryskiwania roślin oraz zwalczania chorób i szkodników. Gromadzi informacje związane z uprawami, takie jak wielkość opadów, temperatura, wilgotność liści i zapotrzebowanie na wodę. Dane są następnie wysyłane za pośrednictwem sieci LTE-M, NB-IoT lub 2G do chmury. Tam są przetwarzane przez aplikację wykorzystującą uczenie maszynowe, kalibrowaną przy użyciu globalnej sieci Arable z 30 lokalizacjami w 12 strefach klimatycznych.
AWS Snowcone
Wkraczając w obszar edge computingu, Amazon Web Services oferuje Snowcone – niewielkie, ważące 2 kg urządzenie przenośne, które zbiera, przetwarza i przesyła dane do chmury AWS z czujników IoT i innych punktów końcowych w rozproszonych środowiskach poza tradycyjnymi centrami danych. Urządzenie jest przeznaczone do pracy w zdalnych lokalizacjach, w których brakuje stałej łączności, lub w środowiskach wymagających mobilności – szpitalach czy halach produkcyjnych, jak też sprawdza się w służbach ratunkowych oraz oddziałach wojskowych. Może służyć jako centrum IoT, punkt agregacji danych, monitor aplikacji lub niewielki silnik analityczny. Klienci mogą już zamawiać Snowcone z konsoli zarządzania AWS, a producent wysyła urządzenia bezpośrednio do ich lokalizacji brzegowych.
Lenovo ThinkCentre M75n IoT
ThinkCentre M75n IoT to komputer stacjonarny Lenovo w ultramałym formacie Nano, zaprojektowany do pracy w środowiskach przemysłowych i temperaturach do 50°C. Zasilana procesorami AMD Athlon maszyna może chronić, gromadzić i analizować w locie dane z różnych źródeł, w tym czujników, wyświetlaczy i kamer. Wytrzymała konstrukcja i inteligentny mechanizm chłodzenia zapewniają ciągłość jej pracy. Urządzenie obsługuje Wi-Fi, Bluetooth, LPWAN i 4G/LTE WWAN, a także różne systemy operacyjne (również ich starsze wersje, dzięki bogatemu wsparciu sterowników).
CoreKinect TankTrack
CoreKinect TankTrack to zasilany bateryjnie system monitorowania poziomu płynów w zbiorniku, który ma ułatwić gospodarstwom rolnym kontrolowanie zasobów paliwa czy nawozu. Urządzenie jest zbudowane w oparciu o wielomodułowy układ NB-IoT i LTE-M z Nordic Semiconductor i można je przymocowywać do zbiorników magazynowych za pomocą czterech trwałych magnesów. TankTrack może przesyłać odczyty poziomu zbiornika i lokalizacji GPS do chmury, do której można uzyskać dostęp ze smartfona, tabletu czy komputera. Jak informuje CoreKinect, urządzenie może działać nieprzerwanie przez 10 lat, natomiast konfiguruje się je w niecałą minutę. W zasadzie zapewnia zwrot z inwestycji od razu, gdy zapobiegnie choćby jednej, niepotrzebnej dostawie paliwa albo nawozu.
Mixtile Edge
Mixtile Edge to komputer brzegowy, zaprojektowany z myślą o dbających swoją o prywatność użytkownikach, którzy chcą, aby wszystkie procesy przetwarzania w inteligentnym domu odbywały się lokalnie, z dala od chmury. Eleganckie urządzenie ma pasować do estetyki nowoczesnego domu i realizować zadania obliczeniowe dla inteligentnych gadżetów domowych, które zwykle są wykonywane w chmurze. Ma to zapobiegać konieczności udostępniania danych zewnętrznym podmiotom. Mixtile Edge łączy wszystkie bramy i urządzenia, tworząc w domu sieć IoT. Oferuje do 1 TB pamięci SSD, mocny procesor i moduł szybkiego przetwarzania neuronowego, a także obsługę ZigBee i innych protokołów bezprzewodowych. Chociaż Mixtile oferuje własny zestaw gadżetów do inteligentnego domu, to komputer Mixtile Edge jest kompatybilny także z urządzeniami kilku innych firm, w tym D-Link, GE, August i TKB Home.
Ocigo
Ocigo to sieciowy alkomat, który wykorzystuje zminiaturyzowaną technologię spektroskopii w podczerwieni do pomiaru stężenia alkoholu we krwi, otrzymywanego w ciągu kilku sekund. Urządzenie, oparte na technologii stosowanej przez organy ścigania, wyświetla wyniki na małym wyświetlaczu OLED na samym urządzeniu oraz w aplikacji na smartfonie. Dzięki odczytowi można przewidzieć, kiedy użytkownik będzie mógł zgodnie z lokalnymi przepisami wsiąść za kierownicę (wykorzystuje do tego możliwości geolokalizacji). Chociaż urządzenie jest sprzedawane indywidualnym konsumentom, to jest również reklamowane do zastosowań związanych z zarządzaniem flotą samochodową.
Vayyar Home
Vayyar Home wprowadza nową jakość do inteligentnego monitorowania dzięki radarowym czujnikom obrazowym 4D, które mogą śledzić samopoczucie osób starszych w domu lub w ośrodkach opieki. Rozwiązanie eliminuje potrzebę stosowania urządzeń typu wearable, systemów z przyciskami albo kamer do wykrywania upadków czy wtargnięć do domu. Czujniki urządzenia mogą monitorować lokalizację, postawę ciała i parametry życiowe, a opiekunowie mogą śledzić, kiedy ich podopieczni kładą się i wstają z łóżka, wędrują w nocy, odwiedzając łazienkę itp. W połączeniu z oprogramowaniem Vayyar urządzenie może również analizować dane w celu identyfikacji trendów, chociażby do wykrywania wczesnych oznak problemów ze zdrowiem.
Phyn Smart, Water Assistant
Pod marką Phyn, należącą do firmy Belkin, jest oferowane urządzenie Smart Water Assistant, którego zadaniem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do oceny zużycia wody. W ramach samodzielnego montażu „wodnego asystenta” montuje się w instalacji z ciepłą i zimną wodą, na przykład pod zlewem, gdzie kontroluje zużycie wody, monitorując jej ciśnienie. Smart Water Assistant jest w stanie wykrywać wycieki i odbiegające od normy zużycie (także sytuacje, gdy pozostawi się odkręconą wodę). W przypadku wykrycia problemów użytkownicy mogą otrzymywać alerty w czasie rzeczywistym na aplikacji mobilnej.
Vodafone Curve
Curve to nowy wielofunkcyjny lokalizator firmy Vodafone, o dużo większych możliwościach od tradycyjnych urządzeń śledzących opartych na Bluetooth. Oferuje on dodatkowo trzy inne typy połączeń: GPS, Wi-Fi i sieć komórkową (obsługiwaną w oparciu o wbudowaną kartę SIM). Przy użyciu aplikacji na smartfony użytkownicy mogą śledzić lokalizację trackera w czasie rzeczywistym i tworzyć spersonalizowane alerty, otrzymywane, gdy urządzenie znajdzie się na określonym obszarze lub go opuści. Lokalizator jest lekki i wyposażony w baterię, która może działać nawet przez siedem dni. Umożliwia śledzenie różnych rzeczy – od kluczy i laptopów po torby i samochody.
Podobne artykuły
Orange 5G: technologia, która wiele zmienia
Technologia 4G miała przede wszystkim poprawić komunikację między poszczególnymi osobami korzystającymi z sieci komórkowych. Tymczasem 5G ma inne zadanie.
Internet Rzeczy: biznes dla wybranych
Internet Rzeczy, choć często jest utożsamiany z wielkimi liczbami, wciąż pozostaje nieodkrytym i nie do końca zrozumiałym przez świat biznesu zjawiskiem.
Internet Rzeczy coraz bardziej inteligentny
Uczestnicy Advantech World Partner Conference mieli okazję zapoznać się z trendami w segmencie Internetu Rzeczy. Według tajwańskiego producenta najbliższe lata upłyną pod znakiem mariażu IoT oraz AI.