W 2022 r. sprzedaż w krajowym segmencie Grupy Asseco Poland przekroczyła 1,7 mld zł, czyli była o 10 proc. wyższa niż w 2021 r. Zysk operacyjny wzrósł o 5 proc., do 275 mln zł. Zysk netto przypisany jednostce dominującej poprawił się o 2 proc., do 211 mln zł.

Rok wcześniej przychody sięgnęły 1,56 mld zł, a zysk operacyjny 263,3 mln zł, a zysk netto przypisany jednostce dominującej 206,6 mln zł.

W skład segmentu polskiego grupy wchodzą m.in. spółki: Asseco Poland, Asseco Data Systems, DahliaMatic, ZUI Novum, Asseco Services, ComCERT, GSTN Consulting, Asseco Cloud, Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia), grupa Asseco Innovation Fund, National Defense Systems i Asseco Resovia.

W 2022 r. rynki zagraniczne odpowiadały łącznie za 90 proc. przychodów grupy. Jednakże w krajowym segmencie Asseco wypracowało 42 proc. zysku netto dla akcjonariuszy – najwięcej w poszczególnych obszarach geograficznych.

Rekordowy rok polskiego giganta IT

Rok 2022 okazał się rekordowy dla całej grupy zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysku netto dla akcjonariuszy.

W 2022 roku Grupa Asseco Poland osiągnęła 17,4 mld zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 20 proc. r/r. Sprzedaż własnych produktów i usług poprawiła się o 19 proc. i przekroczyła 13,4 mld zł.

Zysk operacyjny, po wzroście o 25 proc., wyniósł 1,8 mld zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej był o 8 proc. wyższy r/r i osiągnął 502,7 mln zł.

Zatem wzrost sprzedaży i zysku w krajowym segmencie był skromniejszy niż globalnie.

Asseco pozostaje aktywne w obszarze fuzji i przejęć – w minionym roku do grupy dołączyło 16 spółek.

W końcu 2022 r. dla największego polskiego koncernu informatycznego pracowało blisko 33 tys. osób w 60 krajach na 6 kontynentach.

W 2022 roku za 42 proc. sprzedaży odpowiadał sektor przedsiębiorstw, za 33 proc. – bankowość i finanse, a za 25 proc. sektor publiczny. Grupa odnotowała dwucyfrowe wzrosty we wszystkich sektorach.

Co dalej: chmura i AI
Jak oznajmił prezes Adam Góral, Asseco ma „ogromne ambicje i wielkie plany, jeżeli chodzi o rynek rozwiązań chmurowych i chce włączać się w budowę europejskiej chmury.
Koncern idzie też z nowym trendem. „Pracujemy nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji” – przyznał szef grupy.