W III kw. 2022 r. zysk netto AMD zmniejszył się o 93 proc., do 66 mln dol. Marża brutto obniżyła się z 48 proc. do 42 proc. Firma odnotowała stratę operacyjną -64 mln dol.

Sprzedaż AMD w III kw. br. wzrosła o 29 proc., do 5,7 mld dol. Jednak dynamika spadła z +70 proc. r/r w II kw. br. W październiku br. firma uprzedziła, że przychody w III kw. br. będą niższe o ok. 1 mld dol. niż zakładała w prognozie.

Kontrola kosztów i wzrostu zatrudnienia

CEO AMD Lisa Su zapowiedziała w związku z nowymi wynikami „rozważne kontrolowanie kosztów operacyjnych i wzrostu liczby pracowników”. Na razie nie jest jasne, czy oznacza to zamrożenie rekrutacji. Szefowa firma zapowiedziała też „aktywne zarządzanie zapasami”. Obniżono prognozę przychodów w całym 2022 r. z 26,3 mld dol. do 23,5 mld dol.

Biznes firmy ciągnie w dół słabnący popyt na komputery. Przychody segmentu PC w AMD stopniały o 40 proc. r/r, do 1 mld dol. w III kw. br.

Z prognoz analityków wynika, że rynek komputerów raczej nie podniesie się przed II poł. 2023 r. Także Lisa Su w IV kw. br. spodziewa się kontynuacji spowolnienia sprzedaży PC.

Rekordy na procesorach serwerowych

Jednak nadal AMD dobrze idzie biznesów centrów danych, gamingowy i systemów wbudowanych. W sumie wykazały 29-procentowy wzrost przychodów rok do roku, do 5,5 mld dol.

W tym segment data center poprawił się o 45 proc. r/r, do 1,6 mld dol., dzięki dobrej sprzedaży układów Epyc. Był to dziesiąty kwartał z rzędu rekordowej sprzedaży procesorów serwerowych AMD. CEO zapowiedziała dalsze inwestycje w „strategiczne priorytety” w biznesie data center.

Największy konkurent AMD, Intel, pokazał jeszcze słabszy bilans w III kw. br. Sprzedaż spadła mu zarówno na rynku PC, jak i data center, prawdopodobnie częściowo ze względu na dalszą poprawę AMD w tej branży. W związku z kiepskimi wynikami Intel zapowiedział cięcia kosztów nawet o 10 mld dol. do 2025 r.