Zysk netto AMD spadł o 93 proc.
"Wyniki okazały się poniżej naszych oczekiwań" - przyznaje CEO. Zapowiedziała, co w tej sytuacji zrobi firma.

Spada rynek PC, jednak biznes centrów danych AMD, gamingu i systemów wbudowanych nadal jest w trendzie wzrostowym.
W III kw. 2022 r. zysk netto AMD zmniejszył się o 93 proc., do 66 mln dol. Marża brutto obniżyła się z 48 proc. do 42 proc. Firma odnotowała stratę operacyjną -64 mln dol.
Sprzedaż AMD w III kw. br. wzrosła o 29 proc., do 5,7 mld dol. Jednak dynamika spadła z +70 proc. r/r w II kw. br. W październiku br. firma uprzedziła, że przychody w III kw. br. będą niższe o ok. 1 mld dol. niż zakładała w prognozie.
Kontrola kosztów i wzrostu zatrudnienia
CEO AMD Lisa Su zapowiedziała w związku z nowymi wynikami „rozważne kontrolowanie kosztów operacyjnych i wzrostu liczby pracowników”. Na razie nie jest jasne, czy oznacza to zamrożenie rekrutacji. Szefowa firma zapowiedziała też „aktywne zarządzanie zapasami”. Obniżono prognozę przychodów w całym 2022 r. z 26,3 mld dol. do 23,5 mld dol.
Biznes firmy ciągnie w dół słabnący popyt na komputery. Przychody segmentu PC w AMD stopniały o 40 proc. r/r, do 1 mld dol. w III kw. br.
Z prognoz analityków wynika, że rynek komputerów raczej nie podniesie się przed II poł. 2023 r. Także Lisa Su w IV kw. br. spodziewa się kontynuacji spowolnienia sprzedaży PC.
Rekordy na procesorach serwerowych
Jednak nadal AMD dobrze idzie biznesów centrów danych, gamingowy i systemów wbudowanych. W sumie wykazały 29-procentowy wzrost przychodów rok do roku, do 5,5 mld dol.
W tym segment data center poprawił się o 45 proc. r/r, do 1,6 mld dol., dzięki dobrej sprzedaży układów Epyc. Był to dziesiąty kwartał z rzędu rekordowej sprzedaży procesorów serwerowych AMD. CEO zapowiedziała dalsze inwestycje w „strategiczne priorytety” w biznesie data center.
Największy konkurent AMD, Intel, pokazał jeszcze słabszy bilans w III kw. br. Sprzedaż spadła mu zarówno na rynku PC, jak i data center, prawdopodobnie częściowo ze względu na dalszą poprawę AMD w tej branży. W związku z kiepskimi wynikami Intel zapowiedział cięcia kosztów nawet o 10 mld dol. do 2025 r.
Podobne aktualności
Opóźnienie masowej produkcji procesorów serwerowych Intela
To dobrodziejstwo dla AMD - twierdzą analitycy. Wskazują też inny powód, dlaczego klienci będą preferować tę markę.
AMD ostrzega przed niższą sprzedażą
Załamała się sprzedaż czipów do PC. AMD przestrzeliło prognozę.
USA nakładają nowe sankcje na czipy dla Rosji i Chin
Rośnie napięcie wokół Tajwanu. Jednak na początek na sankcjach mogą stracić amerykańskie firmy.