„Zwyciężył strach o niepewne jutro i chęć oszczędzania”
Firmy wstrzymują automatyzację, mimo że są na nią gotowe.

Zastopowanie automatyzacji dotyczy zwłaszcza średnich firm.
Co trzeci przedsiębiorca przyznaje, że ze względu na trudne i niepewne otoczenie makroekonomiczne działania związane z automatyzacją zostały wstrzymane – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.
Zamrożenie następuje w sytuacji, gdy połowa firm w Polsce jest gotowa na wdrożenie nowoczesnych technologii, a 28 proc. aktualnie podejmuje działania związane z automatyzacją. Głównie decydują się na to duże przedsiębiorstwa, a reszta czeka na lepszy moment.
„Zwyciężył strach o niepewne jutro i chęć oszczędzania, stąd automatyzacja nie przyspieszyła tak jak się spodziewano” – komentuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.
Jak zauważa, pandemia miała stać się impulsem do działania dla firm w zakresie automatyzacji. Eksperci wskazywali, że ten czas może być przełomowy, bo przedsiębiorcy będą chcieli ograniczyć ryzyka związane m.in. z wysoką absencją pracowników. Tak się jednak nie stało.
„Aktualnie czynnikiem hamującym działania firm jest trudne otoczenie makroekonomiczne, w tym m.in. inflacja, słabsze nastroje konsumenckie czy rosnące koszty prowadzenia działalności. Firmy na automatyzację są jednak gotowe, a to oznacza, że działania związane z nowoczesnymi technologiami w biznesie przyspieszą, jak tylko sytuacja się ustabilizuje” – uważa Krzysztof Inglot.
Zastopowanie automatyzacji dotyczy zwłaszcza średnich firm (42 proc.), 31 proc. dużych i 29 proc. małych. Prace związane z automatyzacją wstrzymują głównie przedsiębiorcy z sektora produkcji (51 proc.) i budownictwa (45 proc.).
Ponad 50 proc. firm jest gotowa na automatyzację
Z badania Personnel Service wynika, że 51 proc. firm jest gotowych na nowoczesne technologie. Na zdecydowany brak gotowości do wdrożenia automatyzacji wskazuje tylko 15 proc. przedsiębiorców, a co piąty deklaruje, że raczej nie jest gotowy na taki krok.
Działania związane z automatyzacją wdrażają aktualnie głównie duże przedsiębiorstwa (41 proc.), w porównaniu do 28 proc. średnich i zaledwie 16 proc. małych firm.
Co piąty pracodawca planuje działania związane z automatyzacją w niedalekiej przyszłości, a 17 proc. na razie nie planuje, ale tego nie wyklucza. Sceptyków automatyzacji jest 23 proc. – to firmy, które nie wdrażają aktualnie i nie planują wdrażać automatyzacji w przyszłości.
Na działania firm, które nie wdrażają automatyzacji, ale planują to w bliższej lub dalszej przyszłości, wpływa aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza.
Automatyzacja obniży zatrudnienie?
Połowa firm uważa, że automatyzacja lub robotyzacja przyczyni się do zmniejszenia zatrudnienia – zwłaszcza tak sądzą średnie firmy (55 proc. wskazań).
Według danych z World Economic Forum z 2020 r. automatyzacja ma przyczynić się do likwidacji 85 mln miejsc pracy na całym świecie w ciągu pięciu lat. Przewidywano też jednocześnie, że nowoczesne technologie stworzą 97 mln nowych miejsc pracy.
Podobne aktualności
Zamrożona automatyzacja w firmach
Połowa przedsiębiorców twierdzi, że automatyzacja w ich branży w ciągu ostatnich 2 lat nie przyspieszyła.
Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na automatyzację
Trzykrotnie wzrósł odsetek polskich firm, które aktualnie wdrażają automatyzację. Przedsiębiorcy wskazują najważniejsze powody inwestycji.
68 proc. firm nie jest gotowych na automatyzację
Brak entuzjazmu wobec cyfryzacji wynika z nieprzygotowania przedsiębiorstw – według badania.