Zwalnia popyt na elektronikę. Przewidywania na II poł. 2022 r.
Widać wyhamowanie na rynku notebooków i smartfonów. Analitycy przewidują, co dalej i jak zachowają się ceny SSD.

W całym roku 2022 spodziewany jest spadek sprzedaży notebooków i smartfonów wobec 2021 r. – według prognozy.
W wyniku rosnącej inflacji i wojny między Rosją a Ukrainą popyt na produkty konsumenckie w tradycyjnym szczycie sezonu w drugiej połowie 2022 r. pozostanie „w trendzie konserwatywnym” – zdaniem TrendForce. Z tego wynika, że na spektakularne wzrosty raczej nie ma co liczyć.
Jak zauważają analitycy, z powodu wojny, rosnącej inflacji i pandemii w Chinach popyt na elektronikę generalnie osłabł w br. Na początku roku załamała się sprzedaż chromebooków (na zachodnich rynkach potrzebowano mniej urządzeń w sektorze edukacji).
Co do notebooków z Windows i Mac, to widoczne jest duże zapotrzebowanie na sprzęt biznesowy w związku z powrotem do biur, jednak w segmencie konsumenckim sprzedaż spada.
Dołek na notebookach i smartfonach w całym 2022 r.
W związku z tym przewiduje się, że generalnie popyt na notebooki w 2022 r. będzie niższy w porównaniu z 2021 r. Dołek ma sięgnąć 8,5 proc. r/r (225 mln szt.), licząc łącznie z chromebookami.
Jeśli chodzi o smartfony, to produkcja chińskich marek została stłumiona z powodu pandemii i blokad, co skutkuje spadkiem globalnej produkcji smartfonów w 2022 r. W całym roku ma on wynieść 2,5 proc. r/r (1,366 mld szt.).
Ceny SSD uspokoją się
W związku z mniejszym popytem na sprzęt, ceny klienckich dysków SSD, jak też eMMC i UFS w III kw. 2022 r. pozostaną bez zmian w porównaniu II kw. 2022 r. – zdaniem analityków. Dotychczas oczekiwano, że wzrosną.
Inaczej będzie w przypadku nośników SSD dla przedsiębiorstw. Popyt w centrach danych pozostaje silny, nie zaobserwowano jak dotąd jego znaczącej korekty.
Jednak cały rynek pamięci NAND Flash z powodu spowolnienia zakupów urządzeń stopniowo przechodzi w nadpodaż. Dlatego ceny SSD klasy enterprise w III kw. 2022 r. wzrosną nieznacznie, w zakresie 0 – 5 proc. wobec II kw. 2022 r., uważa TrendForce.
Analitycy przewidują, że cena wafli NAND flash zacznie spadać już w maju, a podaż będzie stopniowo przewyższać popyt w drugiej połowie 2022 r. Spadek cen wafli w III kw. 2022 r. może wynieść 5 – 10 proc.
Podobne aktualności
Słabnie popyt na elektronikę
Zmniejsza się zapotrzebowanie na notebooki, smartfony, telewizory. Za to w II kw. br. rynek wchłonie sporo więcej serwerów.
Ostre hamowanie na rynku laptopów
Zanosi się na to, że będzie to rok spadku sprzedaży notebooków.
Trzesięnie ziemi. Wstrzymana produkcja czipów
Zadrżała ziemia pod fabrykami półprzewodników w Japonii. Jest wstępna analiza skutków i wpływu na ceny.