ZUS ruszył do firm po pieniądze, należne według danych zakładu za minione lata. Ubezpieczalnia wygrzebuje sprawy nawet sprzed dekady, doliczając sowite odsetki – informuje money.pl. Jak twierdzi prawnik cytowany przez portal, specjalizujący się w sprawach ZUS-owskich, takiej skali zjawiska jeszcze nie widział.

Jak wyjaśnia money.pl Ilona Garczyńska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w ZUS, zakład „wyciąga trupy z szafy”, ponieważ w budżecie brakuje środków.

Myli się więc ktoś, kto myśli, że po upływie 5-letniego okresu przedawnienia zobowiązań może już spać spokojnie. Nie można wykluczyć, że wobec przedsiębiorców, u których ZUS stwierdził, że kiedyś nie odprowadzili składek albo że nie były tak wysokie jak trzeba, sprawy nadal się toczą, bo zakład nie ma obowiązku informowania o tym fakcie przedsiębiorców. Niektórzy dowiadują się dopiero wtedy, gdy mają zajęte konta w sprawie, o której już dawno zdążyli zapomnieć.

5 lat to za mało

Składki na ZUS przedawniają się po 5 latach od tzw. dnia wymagalności, jednak termin ten może zostać zawieszony, jeśli zakład w tym okresie podjął czynności w celu odzyskania należnych według niego kwot. W praktyce ZUS może upomnieć się o pieniądze nawet po 20 latach.

Z kolei rzecznik ZUS przekonuje, że zakład nie działa po cichu. Według niego można sprawdzić aktualne dane o zadłużeniu, w tym celu trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (albo pójść osobiście do oddziału). Zapewnia, że przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego wysyłane są upomnienia dłużnikom (choć być może problem polega na tym, że pisma dotyczące zaległości sprzed lat idą na nieaktualne już adresy firm).

Katarzyna Kalata, prezes HR Lex radzi, by upewnić się, czy ZUS rzeczywiście podjął próbę kontaktu zanim rozpoczął egzekucję. Jeśli nie, trzeba wnioskować do ZUS o wydanie decyzji i zwolnienie spod egzekucji.

Trudno oczekiwać, że ubezpieczalnia odpuści przedsiębiorcom zaległe składki, raczej można spodziewać się, że weźmie się na dobre za dawne sprawy, bo gra idzie o miliardy. Według money.pl wartość przeterminowanych zobowiązań tylko za okres 1999 – 2017 to ponad 4 mld zł.

Źródło: money.pl