Według rzecznika ZUS realizacja umowy z IBM pociągnęłaby za sobą zbyt wysokie koszty dla zakładu. Decyzję podjęto po audycie segmentu IT i postępowań przetargowych w tym obszarze. Trwa on w ZUS już od jakiegoś czasu.

– Zewnętrzni eksperci zatrudnieni przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po analizie postępowania na zakup nowych serwerów, nowych macierzy i migrację podsystemu DB2 stwierdzili, że nie ma innej możliwości jak unieważnić postępowanie. Są zdania, że zaproponowane w nim kwoty znacznie przewyższają standardy rynkowe – wyjaśnia agencji Newseria Biznes Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS-u.

Postępowanie na modernizację platformy Mainframe zostało ogłoszone w grudniu ub.r. Oferty złożyli IBM (o wartości 155,5 mln zł brutto) oraz ITC (253 mln zł). Rozstrzygnięcie na korzyść IBM Polska nastąpiło w kwietniu br. Eksperci prowadzący audyt stwierdzili jednak brak konkurencyjności w postępowaniu. Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, oznacza to, że preferowało ono jednego wykonawcę, czyli było niezgodne z prawem zamówień publicznych. Zapowiada, że decyzja w sprawie ogłoszenia nowego przetargu na modernizację infrastruktury Mainframe zostanie wkrótce podjęta i ogłoszona. Teraz ZUS przygotowuje nowe scenariusze postępowania w tym zakresie. 

Zewnętrzni eksperci powołani przez ZUS prześwietlają także inne przetargi informatyczne. Audyt ma potrwać do września. Nie jest więc wykluczone unieważnienie innych przetargów. – Jeżeli stwierdzone zostaną jakiekolwiek uchybienia, zarząd ZUS na bieżąco będzie podejmował decyzje – skomentował tę możliwość dla PAP rzecznik zakładu.