Szykuje się kolejny wielomilionowy projekt informatyczny w ZUS. Zakład planuje budowę nowego systemu IT. Tylko dwie firmy otrzymają zapytanie ofertowe z ZUS: Asseco i Comarch. Zagraniczne podmioty nie wchodzą w grę – informuje "Rzeczpospolita". Istotne mogą być kwestie bezpieczeństwa państwa, związane z danymi, które kontroluje ZUS (dotyczą 25 mln osób, a przez konta zakładu przechodzi niemal jedna trzecia budżetu kraju). Ponadto ważne jest doświadczenie w obsłudze ZUS.

Asseco, a wcześniej Prokom, od ponad 20 lat budowało kompleksowy system informatyczny ZUS. W ub.r. przetarg na utrzymanie i rozbudowę KSI przez kolejne 4 lata, z ofertą wartą 262 mln zł, wygrał Comarch. Cena okazała się o wyraźnie niższa, niż w ofercie Asseco (374 mln zł) i Atosa (463 mln zł). Czyli poprzednio do postępowania dopuszczono zagraniczny podmiot. W marcu br. ZUS podpisał umowę z Comarchem.

Obecnie trwa okres przejściowy, w którym Comarch stopniowo przejmuje od Asseco obsługę KSI. Jest weryfikowany przez ZUS, czy daje sobie radę z nowymi zadaniami. Okres przejściowy ma zakończyć się w marcu 2019 r.