ZUS rozważa powołanie własnej spółki IT
"To jedyna droga, by tworzyć bezpieczną informatykę w ZUS" - twierdzi członek zarządu.

Własna spółka IT nie odbierze zewnętrznym firmom możliwości tworzenia oprogramowania dla ZUS-u – takie są przynajmniej założenia.
ZUS rozważa powołanie własnej spółki IT – informuje Puls Biznesu. „To jedyna droga, by tworzyć bezpieczną informatykę” – twierdzi Włodzimierz Owczarczyk, członek zarządu ZUS-u, nadzorujący segment IT (Pion Operacji i Eksploatacji Systemów).
Pojawia się argument trudności w pozyskiwaniu specjalistów. Otóż w ZUS-ie układ zbiorowy ogranicza możliwość wzrostu wynagrodzeń, przez co ubezpieczyciel nie ma szans konkurować stawkami o najlepszych. Nowa spółka nie miałaby ograniczeń płac, takich jakie są w administracji.
Na początek do nowego podmiotu zostałyby przeniesione zespoły, gdzie ZUS-owi najtrudniej jest ściągnąć odpowiednich fachowców, np. ds. cyberbezpieczeństwa. Możliwe też, że własna firma IT opracuje koncepcję następcy KSI – Kompleksowego Systemu Informatycznego – kluczowego systemu ZUS-u.
Jednocześnie jednak ZUS zapewnia, że własna spółka informatyczna nie zajmowałaby się tworzeniem oprogramowania na potrzeby zakładu. Tym nadal zajęłyby się zewnętrze firmy.
„Utrzymanie zespołu developerskiego i architektów topowych systemów jest bardzo kosztowne” – przyznaje Włodzimierz Owczarczyk dla PB.
Model działania polegający na tworzeniu oprogramowania przyjęła spółka IT, resortu finansów, Aplikacje Krytyczne, powołana w 2016 r. Zajmowała się m.in. budową i rozwojem projektów JPK, STIR, e-Podatki i in. W 2017 r. kontrola NIK-u wykazała, że koszty funkcjonowania firmy były prawie 3 razy wyższe niż wartość zadań zrealizowanych dla ministerstwa.
Jak podaje PB, w pionie IT ZUS-u wraz z Centrum Informatyki pracuje w sumie 1,2 tys. osób, głównie administratorów IT i ludzi od utrzymania procesów. Z tym że do nowej spółki, jeśli ona powstanie, przeszłaby stopniowo jedynie część kadr.
Podobne aktualności
Przetarg w ZUS: 72 mln zł w puli, tylko jeden chętny
Po ponad 3 miesiącach od ogłoszenia postępowania otwarto oferty.
Ceny mocno rozjechały się w ofertach w przetargu ZUS
ZUS przygotował 11-milionowy budżet na macierze. Najtańsza oferta jest trzykrotnie niższa.