Umowa z Asseco na budowę systemu KSI wygaśnie 10 października br. Obowiązywała przez 13 lat. Już teraz wiadomo, z jaką firmą zostanie podpisany nowy kontrakt – z Asseco. Otóż w najbliższych miesiącach ZUS ogłosi przetarg na utrzymanie i rozwój części KSI, jednak resztą ma zająć się dotychczasowy wykonawca. Umowa zostanie podpisana prawdopodobnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Dariusz Śpiewak, członek zarządu ZUS ds. informatyki, podkreśla, że Asseco jest jedynym wykonawcą gwarantującym niezawodne funkcjonowanie systemu.

– Możliwość powierzenia Asseco usług utrzymania KSI jest zapisana w umowie z 1997 r. Chcemy wykorzystać tę klauzulę do zapewnienia bezpieczeństwa danych płatników i ubezpieczonych – wyjaśnia Dariusz Śpiewak.

Według nieoficjalnych informacji umowa zostanie zawarta na 3 lata. Ma objąć m.in. usługi serwisowe, dokończenie budowy systemu wypłacania emerytur i zasiłków oraz systemu przechowywania danych. ZUS chce wynegocjować lepsze niż dotąd warunki współpracy. Zamierza zobowiązać Asseco do przekazywania mu kodów źródłowych i oraz autorskich praw majątkowych. Domaga się także zgody Asseco na wyłączanie z umowy poszczególnych modułów i powierzanie ich innym wykonawcom.

Asseco nie będzie serwisować całego systemu. ZUS przeprowadzi procedurę negocjacyjną w trybie art. 67 ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Na tej podstawie ustalone zostaną nowe zasady utrzymania i rozwoju KSI. Zawiadomienie w tej sprawie zostało już przekazane do Urzędu Zamówień Publicznych. Dariusz Śpiewak podkreśla, że ZUS chce otworzyć się na rynek IT i wybrać w otwartych przetargach innych dostawców. W najbliższym czasie (sierpień, wrzesień) ogłoszony zostanie przetarg na usługi rozwoju i utrzymania systemu finansowo-księgowego a w trochę dalszej perspektywie systemu obsługi archiwum, które stanowią integralną część KSI.

Roczny koszt utrzymania KSI wynosi ok.120 mln zł.