Zrównoważony rozwój rozbuja inwestycje w cyfryzację w Europie
Trzy branże będą wydawać najwięcej na digitalizację w najbliższych latach.

Zrównoważony rozwój przyczyni się do tego, że wydatki firm na cyfrową transformację będą rosły dwucyfrowo do 2026 r.
Przyspieszenie inwestycji w zrównoważony rozwój przyczyni się do dwucyfrowego wzrostu europejskich wydatków na digitalizację w 2023 r. – twierdzi IDC. Przewiduje, że wydatki na transformację cyfrową w Europie przekroczą 550 mld dol. w 2023 r., co oznacza kwotę o 15,9 proc. wyższą niż w 2022 r. Co więcej, nakłady będą nadal zwiększać się dwucyfrowo do 2026 r., przy rocznej stopie wzrostu średnio 16,6 proc. w latach 2021–2026.
Wzrost ten będzie spowodowany głównie inwestycjami w digitalizację w produkcji dyskretnej (pojedynczych przedmiotów), usługach profesjonalnych i produkcji procesowej (np. paliwa, żywność). Łącznie branże te będą odpowiadać za ponad jedną trzecią całkowitych europejskich wydatków na transformację cyfrową w 2023 roku.
IDC twierdzi, że zrównoważony rozwój będzie priorytetem strategicznym, który zwiększy europejskie wydatki na cyfryzację w miarę, jak staną się one kluczowym czynnikiem stymulującym zaangażowanie klientów, zaufanie i rozwój biznesu.
Oczekuje się, że kwoty przeznaczane na zrównoważony rozwój w Europie będą szły w górę w średnim tempie 23,8 proc. co roku, z powodu coraz ostrzejszych regulacji, rosnących oczekiwań interesariuszy i inicjatyw mających na celu obniżenie kosztów energii.
„Firmy dostrzegają korzyści biznesowe płynące ze strategii cyfrowej, w której zrównoważony rozwój zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w europejskich firmach działających w branży produkcyjnej, transportowej i użyteczności publicznej” — twierdzi Angela Vacca, starszy menedżer ds. badań w IDC.

Podobne aktualności
Pamięć masowa nabrała rozpędu w Europie
Są trzy istotne powody wzrostu inwestycji w storage w 2022 r. Trend będzie kontynuowany - przewidują analitycy.
Drukarki: powrót spadków w I kwartale
"Producenci skupią się na szybszych urządzeniach z wartością dodaną” - przewiduje analityk.
Za 5 lat 71 proc. wydatków na infrastrukturę IT pochłoną tradycyjne obciążenia
Mimo rozwoju chmury, jeszcze w 2027 r. firmy nadal będą wydawać zdecydowanie najwięcej na moc obliczeniową i pamięci masowe dla tradycyjnych obciążeń.