Zrównoważone IT zostało uznane za kluczowy obszar inwestycyjny przez „świadomych klimatu”, jak to określono, dyrektorów IT wyższego szczebla, którzy wzięli udział w badaniu Omdia.

Z danych wynika, że „sustainable IT” jest obecnie najwyższym priorytetem IT tylko dla 12 proc. przedsiębiorstw, jednak wygląda na to, że to się szybko zmieni.

Mianowicie już 50 proc. firm uważa, że ​​są bardzo zaawansowane przechodząc do tworzenia zrównoważonego IT (czyli ograniczenia wpływu na środowisko w procesie produkcji, dostarczania, użytkowania, utylizacji rozwiązań itp.).

Branże najbardziej zaawansowane w tej transformacji to telekomunikacja, handel detaliczny i media.

Jak wynika z badania, pandemia przyspieszyła programy transformacji cyfrowej w większości przedsiębiorstw, przy czym rosnącemu znaczeniu IT zarówno w interakcji z klientami, jak i dla pracowników, sprzyja większe wsparcie kadry kierowniczej dla inicjatyw cyfrowych.

Klienci chcą innowacji, i to szybko

Oczekiwania są obecnie takie, że przedsiębiorstwa muszą szybko dostarczać ciągłe innowacje zarówno pracownikom, jak i klientom.

„Uwzględnienie możliwości dostosowania się do cyfrowego świata po Covid-19, a także zaangażowanie w korporacyjny program ESG [Environment, Social, Governance] to priorytety planowania, ponieważ bez wątpienia zapewnią organizacjom niezbędną przewagę, aby zachować konkurencyjność” – uważa Daniel Mayo, starszy dyrektor ds. badań w Omdia.

ESG zyskało 100 proc. na liście priorytetów
Także Gartner wskazuje, że wśród priorytetów biznesowych zarządów mocno wzrosło, aż o 100 proc., znaczenie ESG na lata 2022/2023 (wymieniło je jako strategiczny priorytet 32 proc. zarządzających).

Z kolei według niedawnej ankiety GlobalData niemal wszyscy główni producenci i dostawcy usług ICT dla przedsiębiorstw podejmują działania w zakresie ESG. Aż 96 proc. firm z sektora technologicznego stwierdziło, że ESG było ważne dla podejmowanych przez nich decyzji. Jednak, jak zauważono, klienci, partnerzy i inwestorzy będą potrzebować coraz więcej dowodów na to, że nie są to tylko słowa, a realne inicjatywy.

Jak osiągnąć cel

Z kolei według ubiegłorocznego raportu Capgemini zrównoważone IT nadal jest priorytetem dla mniej niż połowy organizacji – jedynie 43 proc. kadry kierowniczej twierdzi, że jest świadoma, jaki jest „ślad informatyczny” ich firm.

Połowa badanych przez Capgemini podmiotów posiada strategię zrównoważonego rozwoju dla całego przedsiębiorstwa, ale tylko 18 proc. z nich ma kompleksową strategię. Jedynie 6 proc. osiągnęło taki stopień dojrzałości „sustainable IT”, że mogą wykorzystać związane z tym możliwości, w tym lepsze wyniki kryteriów ESG, poprawę wizerunku marki i satysfakcji klientów.

Jak stwierdzono, aby osiągnąć cele zrównoważonego IT, organizacje potrzebują przemyślanej strategii, zaangażowanych pracowników i kierownictwa oraz zrównoważonej architektury oprogramowania.