25 kwietnia 2001 r. sąd ogłosił upadłość spółki Tornado 2000 zgłoszoną na wniosek jej Zarządu – powiedział nam Piotr Trando, prezes zarządu Tornado 2000. – Przyczyną zakończenia naszej działalności dystrybucyjnej były zbyt niskie własne zasoby finansowe niezbędne do jej dalszego prowadzenia i rozwoju. Taka decyzja została podjęta, ponieważ niepowodzeniem zakończyły się próby pozyskania dodatkowego kapitału ze strony potencjalnych inwestorów finansowych i branżowych.
Zarząd Tornado 2000 prowadzi teraz negocjacje z producentami i innymi dystrybutorami mające na celu płynne przekazanie zobowiązań gwarancyjnych. Od momentu likwidacji spółki do serwisu nie są przyjmowane żadne towary, a towary obce, znajdujące się w serwisie na różnym etapie realizacji procedur gwarancyjnych są inwentaryzowane i zostaną zwrócone.
Do tej pory Zarząd Tornado 2000 porozumiał się w następujących sprawach gwarancyjnych:

1. Gwarancje monitory Sony, Miro, Radius i Marvin są realizowane przez serwisy producentów na dotychczasowych zasadach określonych w ich kartach gwarancyjnych.

2. Gwarancje akcesoriów i multimediów Logitech i Dexxa będzie realizowała firma Megabajt (tel. 0-22 633-11-99, www.megabajt.com.pl) na zasadach określonych przez jej serwis.

3. Również do firmy Megabajt należy zwracać się w przypadku pojawienia się problemów z użytkowaniem nośników danych takich firm, jak Verbatim i TDK kupionych w Tornado 2000.

4. Karty graficzne Matrox w ramach gwarancji należy zgłaszać do serwisu firmy California Computer (tel. 0-22 668-02-00, www.california.pl).

5. Karty graficzne Leadtek w ramach gwarancji należy zgłaszać do serwisu firmy Microman (tel. 0-32 203-98-20, www.microman.com.pl).

Nadal prowadzone są rozmowy na temat przejęcia zobowiązań gwarancyjnych dot. produktów firm Microstar i Scanmagic.