Producenci urządzeń drukujących nadal zmagają się z problemami w łańcuchu dostaw. W I kw. 2022 r. na rynek wjechało o 16,3 proc. mniej urządzeń niż rok wcześniej (4,32 mln szt.) – według danych IDC dla zachodniej Europy.

Spadek wartości sprzedaży okazał się niewiele mniejszy, o 14,3 proc. r/r, do 2,1 mld euro.

W tym roku do znanych już kłopotów z dostępnością sprzętu i komponentów doszły niedobory papieru, zwłaszcza w branży produkcyjnej, do tego rosnąca inflacja również nie sprzyja wydatkom konsumentów.

Tym niemniej są i dobre wiadomości. W porównaniu do kwartału sprzed pandemii (I kw. 2020 r.) sprzedaż była podobnym poziomie.

Co pomogło wyróżniającym się producentom

Niektóre marki poradziły sobie lepiej z brakami i opóźnieniami, osiągając znaczny wzrost zarówno wolumenów, jak i wartości sprzedaży.

Pomogły im zdaniem analityków ulepszone strategie wejścia na rynek, nowe plany cenowe, efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz portfolio odpowiednie do popytu w domu i biurze.

Problemy z dostawami potrwają przez cały rok
Można się spodziewać, że po zakończeniu lockdownów w Europie wielu producentów przeniesie swoją uwagę z domu z powrotem do biura. Jednak wykorzystanie nowych możliwości na rynku jest utrudnione przez problemy z łańcuchem dostaw, które prawdopodobnie utrzymają się przez cały rok, przynajmniej dla niektórych vendorów – zdaniem IDC.

W związku z powrotem pracowników od biur popyt pozostaje silny, ale ciągłe problemy z łańcuchem dostaw sprzętu i materiałów eksploatacyjnych poważnie hamują biznes wielu producentów.

Atramentowy najlepiej od 4 lat

Wolumen dostaw maszyn atramentowych (3,12 mln szt.) był najwyższy w I kwartale od ponad 4 lat. Pokazuje to, że popyt na tańsze urządzenia konsumenckie i biurowe pozostaje silny.

W IV kw. 2021 r. spadek wyniósł 16,2 proc., zwłaszcza na biznesowych modelach.

Lasery najgorzej od 20 lat

Z kolei wzrost sprzedaży maszyn laserowych został poważnie ograniczony ze względu na kłopoty z dostępnością – 1,19 mln urządzeń to najniższa liczba w I kwartale od ponad 20 lat.

Dostawy urządzeń laserowych spadły o 15,9 proc. r/r, w tym zwłaszcza maszyn kolorowych (o 18,5 proc.). Trochę lepiej było z modelami mono (-14,3 proc.).