Sprzedaż NAND flash wzrośnie o 19 proc. w 2020 r., a DRAM o 13 proc. – przewiduje IC Insights. Zdaniem analityków odbicie nie powinno być zaskoczeniem po załamaniu rynku w 2019 r., gdy sprzedaż NAND zjechała o 27 proc. r/r, a DRAM – o 37 proc. Rosnąca popularność nośników półprzewodnikowych powinna zwiększać zapotrzebowanie na NAND o wysokiej wydajności. Coraz więcej NAND flash i DRAM będzie pochłaniał rozwój 5G, sztucznej inteligencji, VR, przemysłowego IT, a także chmury, co zwiększy popyt w centrach danych. Znaczny wzrost zamówień może oprowadzić do ponownej eksplozji cen, zwłaszcza jeżeli moce produkcyjne nie nadążą za rosnącym zapotrzebowaniem.

IC Insights doliczył się 33 głównych kategorii produktów półprzewodnikowych. W 2020 r. można spodziewać się większej sprzedaży w 26 z nich, w tym w 5 dwucyfrowej skali. To zwrot popytu o 180 st. wobec 2019 r., gdy większe zapotrzebowanie odnotowano tylko w 6 kategoriach. Jednak wzrost w przyszłym roku raczej nie będzie tak duży, jak w 2018 r., gdy ceny osiągały rekordowe poziomy. Wówczas w 17 kategoriach produktów sprzedaż poszła w górę w dwucyfrowej skali.

DRAMeXchange, dział Trendforce, szacuje, że ceny DRAM runęły o ok. 50 proc. w 2019 r. wobec 2018 r. W listopadzie br. przewidywał, że w I kw. 2020 r. utrzyma się niewielki trend spadkowy (w jednocyfrowej skali). Zakłada jednak stabilizację cen i odbicie w 2020 r. wraz z rozładowaniem zapasów pamięci. Dotychczas duża nadpodaż ciągnęła w dół ceny kontaktowe.

Z kolei wzrost popytu na NAND flash w III kw. br. DRAMeXchange odnotował przed sezonem świątecznym – sprzedaż wzrosła o prawie 15 proc. w przeliczeniu na bity oraz o ponad 10 proc. w ujęciu wartościowym. Na IV kw. br. również zakładano, że ceny NAND będą się zwiększać.