Znika ATM. Zostaje Atman
Rebranding operatora data center. Spółka ATM zmienia nazwę na Atman.
Warszawa jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków data center – twierdzi Atman.
ATM SA zmienia się w Atman sp. z o.o. Nowa nazwa zaczęła funkcjonować 9 września br. Atman kontynuuje działalność ATM w zakresie wszystkich praw i obowiązków wynikających z wcześniej zawartych umów.
ATM w końcu ub.r. został przejęty za ponad pół miliarda złotych przez międzynarodową korporację Global Compute Infrastructure, która kupuje i rozwija centra danych na całym świecie. Następnie doszło do zmian w zarządzie spółki. Atmanem nadal kieruje prezes Daniel Szcześniewski (od marca 2019 r.).
Pod koniec września br. Atman odda do użytku kolejny obiekt w ramach rozbudowy centrum danych Warszawa-1 na Pradze-Południe. Budynek F6 z sześcioma komorami serwerowymi zwiększa podaż powierzchni kolokacyjnej o 1440 mkw. netto, a łączna powierzchnia centrów danych Atmana (3 lokalizacje) wraz z F6 wynosi 10 800 mkw. netto. W ub.r. koszt budowy F6 oceniano na blisko 19 mln zł netto.
Spółka planuje w najbliższych latach kolejne inwestycje w rozbudowę swojej infrastruktury data center w Polsce.
Rośnie zapotrzebowanie na data center bliskie użytkownika
Spółka twierdzi, że konieczność przyspieszenia transmisji danych, a więc m.in. umieszczania data center bliżej użytkownika końcowego, czyni z Atmana pożądanego partnera biznesowego dla tzw. hiperskalerów, dostawców kontentu i firm z sektora e-commerce.
ATM rozpoczął działalność na polskim rynku na początku lat 90. W 2001 r. zbudował sieć światłowodową o nazwie Atman. Obecnie firma jest operatorem trzech ośrodków przetwarzania danych: dwóch w Warszawie i jednego w Katowicach.