Nowelizacja wejdzie w życie 18 stycznia 2015 r., wraz ze zmianami w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Zgodnie z nowymi przepisami, osobom zarządzającym grozi kara finansowa do 2 mln zł za umyślny udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję. Wydłużono okres przedawnienia praktyk ograniczających konkurencję z 1 roku do 5  lat. Zdaniem UOKiK pozwoli to na wykrycie większej ilości zmów, będzie miało również działanie prewencyjnie.  

Zmiany objęły również program łagodzenia kar leniency. Wprowadzone rozwiązanie, tzw. leniency plus umożliwi przedsiębiorcy, który złoży wniosek jako drugi lub kolejny, uzyskanie dodatkowego obniżenia kary o 30 proc., jeśli poinformuje urząd o innej zmowie, której był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie uniknie kary finansowej.

Nowym narzędziem w gestii UOKiK będą środki zaradcze (remedies). Urząd będzie mógł wskazać przedsiębiorcy, co ma zrobić w celu usunięcia skutków naruszenia lub zaprzestania niedozwolonej praktyki. W pierwszej kolejności chodzi to tzw. środki behawioralne, np. udzielenie licencji własności intelektualnej na niedyskryminujących warunkach, czy zmiana umowy. Jeżeli okażą się one nieskuteczne lub mniej korzystne dla przedsiębiorcy, UOKiK będzie miał możliwość zastosowania tzw. środków strukturalnych. Np. nakazać oddzielenie przez przedsiębiorcę działalności na rynku detalicznym od hurtu, tak aby zapewnić innym retailerom równorzędne warunki.

Sprawniej ma funkcjonować kontrola koncentracji. Wprowadzona zostanie dwuetapowa procedura analizowania wniosków w sprawie fuzji i przejęć – proste sprawy mają być rozpatrywane w ciągu miesiąca, natomiast bardziej złożone przez dodatkowe cztery miesiące (obecny standardowy termin – do 90 dni). Przedsiębiorca jeszcze w toku trwającego postępowania pozna przewidywany kierunek rozstrzygnięcia, w tym zastrzeżenia urzędu. Będzie mógł odnieść się do nich i np. zmienić zakres fuzji lub przejęcia, tak aby uniknąć decyzji UOKiK zakazującej transakcji.